Juhokórejská štúdia nehovorí, že vakcíny na covid spôsobujú „VAIDS“Na Facebooku sa šíria nepodložené tvrdenia, že vakcíny proti COVID-19 rozkladajú imunitný systém a spôsobujú ničivé ochorenia. Štúdia, na ktorú odkazujú, však tieto tvrdenia nepotvrdzuje a jej autori konštatujú, že po očkovaní nebolo preukázané zvýšené riziko väčšiny autoimunitných ochorení. Príspevky navyše spomínajú pojmy ako „turbo rakovina" či „VAIDS", ktoré sú vymyslené a v dotknutej štúdii sa vôbec nespomínajú.
Príspevky (tu, tu a tu) tvrdia alebo zdieľajú upozornenie, že Južná Kórea vydáva bezpečnostné varovanie pred mRNA vakcínami. Spomínajú údajnú rozsiahlu juhokórejskú štúdiu na vzorke deviatich miliónoch ľudí.
Vakcíny na covid vraj „neposkytujú žiadnu ochranu, ale systematicky rozkladajú imunitný systém a spôsobujú ničivé ochorenie nazývané VAIDS, teda syndróm nedostatočnej imunity získanej vakcínou,“ ktorý má podľa šíriaceho sa článku už údajne 6 miliárd ľudí.
Autori príspevkov tvrdia, že opakované dávky mRNA vakcín menia nastavenia imunitného systému a spôsobujú autoimunitné ochorenia, „turbo rakoviny“, „poruchy hniloby kostí“ a náhle zlyhania imunity.
Niektoré príspevky tiež uvádzajú, že Európska komisia uznala lekárov zodpovedných za podanie covid vakcín.
Príspevky vykazujú známky strojového prekladu a používajú neexistujúce lekárske pojmy a vymyslené diagnózy.
„Turbo rakovina“ ani „VAIDS“ neexistujú
Sporné príspevky spomínajú, že vakcíny spôsobujú „VAIDS“. Tento pojem sa používa na označenie údajného symptómu spojeného s oslabením imunitnej funkcie v dôsledku očkovania vakcínou COVID-19, podobne ako majú vážne oslabený imunitný systém ľudia s neliečeným HIV alebo AIDS. Podľa medicínskeho portálu Healthline, ktorého články kontrolujú odborníci, však VAIDS nepredstavuje skutočný zdravotný stav, spôsobený vakcínou proti COVIDU-19.
VAIDS trpí podľa virálnych príspevkov až 6 miliárd ľudí. K augustu 2024, teda kým prebiehali hlavné vlny očkovania, bolo po celom svete aspoň jednou dávkou zaočkovaných len približne 5,6 miliardy ľudí.
Okrem VAIDS príspevky spomínajú aj „turbo rakovinu“. Teória o „turbo rakovine“ sa v spojení s vakcínami proti COVID-19 objavila už v roku 2023. Hovorí, že očkovanie proti koronavírusu spôsobuje rýchly nárast agresívnych foriem rakoviny, a to najmä medzi mladšími ľuďmi.
Príspevok s podobným tvrdením portál Demagog.sk overoval už koncom roka 2024.
Šíritelia tejto teórie sa odvolávajú napríklad na belgickú štúdiu, uskutočnenú na štrnástich myšiach. Ako zistili fact-checkeri z agentúry AFP, štúdia pritom nedokázala, že vakcína spôsobovala rakovinu.
Spomínaný termín sa nepoužíva ani v medicínskych kruhoch. „Nepamätám si, že by som termín ,turbo rakovina’ počul niekedy skôr ako v nedávnej dobe. Neobjavuje sa v žiadnej práci, ktorú som našiel v databáze PubMed. Je to termín, ktorý vymysleli antivaxeri,“ uviedol pre agentúru AFP v januári 2023 David Gorski, spoluriaditeľ Michiganskej iniciatívy pre onkológiu prsníka.
Viaceré príspevky na sociálnych sieťach taktiež spomínajú, že opakované dávky mRNA vakcín spôsobujú „poruchy hniloby kostí“. Pravdepodobne tak odkazujú na ochorenia kostí pri ktorých sa infekcia HIV považuje za rizikový faktor. Napríklad osteoporóza je ochorenie oslabujúce kosti, spôsobené úbytkom kostnej hmoty. Infekcia HIV a niektoré lieky proti HIV môžu zvyšovať riziko osteoporózy. Štúdia, na ktorú sa príspevky odvolávajú, však hnilobu kostí vôbec nespomína. Nezaoberá sa ochoreniami kostí, ale zameriava sa na výskyt autoimunitných ochorení spojivového tkaniva.
Nepodarilo sa nám dohľadať žiaden relevantný výskum, ktorý by systematicky spájal očkovanie proti COVID-19 s ochoreniami kostí. Výskumy však ukazujú, že k zápalu, ktorý spôsobuje chronickú bolesť a stratu kostí, môže viesť samotný vírus COVID-19.
Juhokórejská štúdia skúmala vplyv vakcín na autoimunitné ochorenia
Sporné príspevky odkazujú na článok publikovaný na webstránke aktax.cz, ktorá sa nachádza na zozname stránok s pochybným obsahom projektu Konšpirátori.sk.
Tento článok sa odvoláva na štúdiu publikovanú na prestížnom vedeckom portáli Nature.
Štúdia s názvom „Long-term risk of autoimmune diseases after mRNA-based SARS-CoV2 vaccination in a Korean, nationwide, population-based cohort study” publikovaná v časopise Nature Communications sa zaoberala dlhodobým rizikom vzniku autoimunitných ochorení spojivového tkaniva (AI-CTD) po očkovaní mRNA vakcínami proti SARS-CoV-2.
V tejto celoštátnej, populačnej štúdii bolo zahrnutých vyše 9 miliónov ľudí z Južnej Kórey, ktorých vedci sledovali počas viac ako jedného roka. Cieľom bolo zistiť, či existuje súvislosť medzi očkovaním mRNA vakcínami a výskytom AI-CTD. Výsledky ukázali, že riziko vzniku väčšiny AI-CTD sa po očkovaní mRNA vakcínami nezvýšilo. Jedinou výnimkou bolo ochorenie lupus erythematosus, kde bolo zaznamenané 1,16-násobné zvýšenie rizika u očkovaných ľudí v porovnaní s neočkovanými.
Ďalšie analýzy podľa veku, pohlavia, typu mRNA vakcíny a predchádzajúcej histórie neočkovania mRNA vakcínami priniesli podobné výsledky.
Posilňovacia dávka vakcíny (booster) bola spojená so zvýšeným rizikom niektorých AI-CTD, vrátane alopécie areata, psoriázy a reumatoidnej artritídy, hoci veľkosť účinku bola malá.
Toto zistenie by podľa autorov štúdie mohlo súvisieť s autoimunitnými vzplanutiami po opakovanom očkovaní mRNA, ktoré môžu spôsobiť aktivizáciu a diagnostikovanie subklinických ochorení.
Autori však konštatujú, že pri posilňovacom očkovaní bola preukázaná značná bezpečnosť a potenciálny prínos zlepšenia imunitnej odpovede, ktorá zabraňuje nákaze ochorením COVID-19 alebo znižuje závažnosť ochorenia.
„Preto naše výsledky nie sú dostatočné na to, aby odrádzali od dodatočného očkovania, a naznačujú, že na zabezpečenie včasného odhalenia a zvládnutia akýchkoľvek vznikajúcich rizík spojených s opakovaným očkovaním môže byť potrebné pravidelné a dlhodobé monitorovanie,“ píše sa v štúdii.
Výskum vôbec nezmieňuje VAIDS, ani nepodporuje viaceré iné tvrdenia uvedené v príspevkoch.
„Záverom možno konštatovať, že výsledky našej štúdie naznačujú, že mRNA vakcíny nie sú vo všeobecnosti spojené s vyšším rizikom väčšiny AI-CTD. Avšak vzhľadom na to, že riziko SLE a BP bolo zvýšené pri určitých demografických podmienkach, ako je vek a pohlavie, je po očkovaní mRNA potrebné dlhodobé monitorovanie vývoja AI-CTD. Naše výsledky môžu poskytnúť klinické poznatky o mRNA terapii a je potrebný ďalší výskum týkajúci sa súvislosti medzi vakcínami na báze mRNA a AI-CTD,“ konštatujú autori štúdie.
Tvrdenia o tom, že vakcíny proti ochoreniu COVID-19 môžu spôsobovať VAIDS, a teda syndróm nedostatočnej imunity, sa na sociálnych sieťach šírili už v decembri 2021. Odborníci a mienkotvorné média už vtedy upozorňovali na to, že VAIDS nie je skutočným príznakom a že pre také tvrdenie neexistovali dôkazy.
Súdny dvor neukladá lekárom zodpovednosť za bezpečnosť vakcín
Niektoré sporné príspevky taktiež tvrdia, že Európska komisia uznala lekárov zodpovednými za podanie vakcín proti COVID-19. Na Facebooku sa tiež širili viaceré samostatné príspevky s takýmto tvrdením (tu, tu a tu).
Ich autori pravdepodobne nepresne odkazujú na rozsudok Súdneho dvora EÚ, ktorý však vo verdikte z januára 2025 potvrdil, že za bezpečnosť vakcín je zodpovedná Európska lieková agentúra. Lekári sú podľa súdu pri podaní vakcíny proti COVID-19 za pacientov zodpovední iba do takej miery, akú im určuje vnútroštátna legislatíva pri výkone zdravotníckeho povolania, nie za preverenie bezpečnosti podávaných vakcín. Súd konštatoval, že jeho rozhodnutie neukladá lekárom žiadnu novú občianskoprávnu či trestnoprávnu zodpovednosť voči ich pacientom.
Facebooková stránka Bádateľ dokonca uverejnila príspevok s tvrdením, že lekári nútiaci ľudí zaočkovať sa proti COVID-19 môžu byť podľa rozhodnutia súdneho dvora stíhaní.
Taliansky lekár Giovanni Frajese v decembri 2022 podal na základe článku 263 Zmluvy o fungovaní EÚ (.pdf, s. 116) žalobu proti rozhodnutiu Európskej komisie z októbra 2022, ktorá ním udelila povolenie výrobcom Moderna a Pfizer – BioNTech, aby na trh mohli uviesť vakcíny proti COVID-19. Frajese sa v žalobe podanej Všeobecnému súdu Súdneho dvora EÚ domáhal zrušenia udelených povolení.
Európska komisia na Frajeseho žalobu reagovala v marci 2023, keď uviedla, že žaloba je podľa nej neprípustná z dôvodu, že rozhodnutie Komisie povoliť uvedenie vakcín na trh sa žalobcu nijakým spôsobom nedotýka. Všeobecný súd rozhodnutím z dňa 27. júla 2023 žalobu označil ako neprípustnú a Frajesemu udelil povinnosť zaplatiť trovy konania.
Frajese podal v septembri 2023 voči rozhodnutiu súdu odvolanie, v ktorom uviedol štyri dôvody. Okrem procesných dôvodov sa Frajese znova odvolal aj na článok 263 Zmluvy o fungovaní EÚ, pričom uviedol, že súd dostatočne nezohľadnil jeho osobitné postavenie ako očkujúceho lekára.
Súdny dvor EÚ 30. januára 2025 vydal rozsudok o odvolaní Frajeseho, v ktorom potvrdil prvostupňové rozhodnutie súdu z roku 2023 zamietnutím odvolania a uložením povinnosti Frajesemu zaplatiť vlastné trovy konania spolu s nákladmi Európskej komisie.
Súd vo svojom rozhodnutí argumentoval, že rozhodnutie Komisie o uvedení vakcín na trh nevytvorilo žiadne záväzné právne účinky vo vzťahu k lekárom. Podľa súdu teda rozhodnutie Komisie neuložilo očkujúcim lekárom zodpovednosť za preverenie bezpečnosti podávaných vakcín, keďže túto úlohu vykonáva Európska lieková agentúra (bod 34).
Súd uviedol, že ak má Frajese pochybnosti o bezpečnosti alebo účinnosti vakcín, môže ich neodporučiť alebo nepodať (bod 36). V závere súd konštatoval, že rozhodnutia nijako neovplyvňujú povinnosti očkujúcich lekárov, medzi ktorých patrí aj Frajese, a že akákoľvek prípadná zodpovednosť tohto lekára voči svojim pacientom je nezávislá od týchto rozhodnutí. Tým súd potvrdil, že každý lekár je za podanie vakcíny zodpovedný len do takej miery, do akej to určuje vnútroštátna legislatívna úprava (bod 37).
Demagog.sk publikoval k tejto téme samostatný článok.
Záver
Príspevky, podľa ktorých juhokórejská štúdia dokazuje, že vakcíny proti COVID-19 spôsobujú VAIDS a iné závažné zdravotné problémy, sú nepodložené. Štúdia, na ktorú odkazujú, ich tvrdenia nepotvrdzuje a jej autori konštatujú presný opak - teda, že nebolo preukázané zvýšené riziko väčšiny autoimunitných ochorení po očkovaní. Celkovo štúdia konštatovala, že mRNA vakcíny nie sú spojené so zvýšeným rizikom väčšiny autoimunitných ochorení spojivového tkaniva. Príspevky sa odvolávajú na pojmy ako "turbo rakovina" či „VAIDS", ktoré sú vymyslené a v dotknutej štúdii sa vôbec nespomínajú.
Nepresné sú aj tvrdenia, že Európska komisia uznala lekárov zodpovedných za podávanie vakcín. Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ z januára 2025 potvrdilo, že za bezpečnosť vakcín je zodpovedná Európska lieková agentúra, nie jednotliví lekári. Príspevky sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivé.
Zdroj fotografie: Asian Development Bank, CC BY-NC 2.0