DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Demagog kvíz

Vyznáte sa v argumentačných trikoch, chybách a fauloch? Vyskúšajte si priradiť nasledujúce výroky politikov k typu argumentačného faulu:

1. „Zdravotníctvo sme prevzali mimo akejkoľvek korony v dezolátnom stave. Všetky ukazovatele, napríklad počet odvrátiteľných úmrtí atď., všetky boli u nás katastrofálne už predtým.“

Richard Sulík Minister hospodárstva a predseda strany SaS Tvrdenie je zavádzajúce, zaznelo v relácii RTVS O päť minút dvanásť 22. februára 2021

Výmysly
Politik povie niečo, čo nemá oporu v objektívnej realite. Pre jeho tvrdenie neexistuje žiaden dôkaz – je to výmysel.
Kritika niečoho, čo nezaznelo
Politik pripíše svojmu oponentovi vyjadrenie, ktoré ten nepovedal a skritizuje ho. Kritika neexistujúceho tvrdenia upevňuje dojem, akoby toto naozaj zaznelo – bolo predsa hodné reakcie. Výsledkom je klamlivý obraz o názoroch oponenta.
Zosilnenie tvrdenia do absolútna
Jeden zo spôsobov preháňania. Politik povie, že niečo sa týka všetkých / nikoho. Alebo povie, že sa niečo stáva vždy / nikdy. Tým, že obsiahne celú množinu ľudí či udalostí, dáva svojim argumentom veľkú váhu – najväčšiu možnú. No len zriedkakedy to býva pravda. Stačí nájsť jediný príklad, ktorý sa z tejto množiny vymyká, a tvrdenie neplatí.

V skratke: Už pred pandémiou patrilo slovenské zdravotníctvo podľa mnohých ukazovateľov k podpriemeru krajín Európskej únie a vykazovalo slabé výsledky. Nie je to však tak vo „všetkých” indikátoroch. Napríklad, v počte lôžok na obyvateľa, zaočkovanosti detí alebo prístupnosti zdravotnej starostlivosti dosahujeme dobré čísla.
Negatívne ukazovatele: Priemerný počet odvrátiteľných úmrtí je na Slovensku 244 na 100-tisíc obyvateľov - priemer EÚ je 161. Na vyliečiteľné choroby zomiera v EÚ 93 zo 100-tisíc obyvateľov - na Slovensku je to 168 zo 100-tisíc obyvateľov.
Slovensko investovalo do prevencie len 1 percento bežných výdavkov na zdravotníctvo - priemer EÚ sú 3 percentá.
Stredná dĺžka života na Slovensku stúpla oproti roku 2000 zo 73,3 na 77,3 roka, no stále sa radí k najnižším v EÚ - sme 6. najhorší. Priemer krajín EÚ je 80,9 roka.
Pozitívne ukazovatele: Slováci málokedy uvádzajú, že ich zdravotné potreby nie sú naplnené kvôli nedostatku peňazí, pridlhému čakaniu či cestovaniu. Zdravotníctvo je tak relatívne prístupné občanom. Zdravotné poistenie pokrýva takmer celú populáciu.
Na Slovensku je vysoká imunizácia detí a dobré pokrytie očkovaním - nad 95 percentami odporúčanými Svetovou zdravotníckou organizáciou.
Napriek klesajúcemu počtu nemocničných lôžok na obyvateľa má Slovensko pomerovo stále viac nemocničných lôžok než je priemer krajín Európskej únie.

Celé vysvetlenie na webe Demagóga vrátane zdrojov: demagog.sk/vyrok/46893