DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Rusi obyvateľom Chersonu nepomohli, v meste spôsobili humanitárnu katastrofu 

Rusi obyvateľom Chersonu nepomohli, v meste spôsobili humanitárnu katastrofu 

redakcia Demagog.sk 04.09.2024 novinky

Šíri sa video, na ktorom údajný obyvateľ Chersonu a ukrajinský občan hovorí, že ruskí vojaci počas okupácie Chersonu na jar 2022 pomáhali obyvateľom Ukrajiny. Ľudia v Chersone v skutočnosti čelili zastrašovaniu, zatýkaniu, nedostatku jedla, liekov aj vody, a to vinou ruskej armády, ktorá rozpútala vojnu. Humanitárna či finančná pomoc poskytovaná ruskou stranou bola podmienená ruským pasom, teda snahou o vynútené ziskanie občanov cudzej krajiny na jej území. 

Na sociálnych sieťach Facebook a TikTok sa objavilo video, na ktorom sa starší muž rozpráva s človekom, ktorý sa ho pýta na okupáciu ukrajinského mesta Cherson. Na otázku, čo sa počas okupácie mesta dialo, muž odpovedá: „Nič. Všetko bolo fajn. Oni (Rusi) pomáhali ľuďom, seniorom, pomáhali deťom a ľuďom v núdzi. Pomáhali s peniazmi, pomáhali s jedlom.“ Následne na otázku, čo si myslí o tom, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu, uviedol, že „nezaútočili.”. Muž na videu taktiež hovorí, že „Ukrajinci ostreľujú a vinia za všetko Rusov.“ Deje sa tak podľa neho na celom území Ukrajiny, nielen v Chersone. 

K 3. septembru 2024 má video na Facebooku 14-tisíc prehraní a takmer 250 zdieľaní. 

Civilisti okupovaného Chersonu čelili útokom a zatknutiam

Ruské vojská obsadili juhoukrajinské mesto Cherson 2. marca 2022, krátko po začatí celoplošnej ruskej invázie na Ukrajinu. Chersonský región je strategickým miesto – nachádza sa v blízkosti rieky Dneper, kde sa vlieva do Čierneho mora a umožňuje hlbší vstup do vnútrozemia Ukrajiny. Pre Rusko slúžila chersonská oblasť aj ako pozemný koridor ku Krymu a ku kanálu, ktorý zásobuje Krym čerstvou vodou.

Pár dní po obsadení začali v Chersone protesty proti ruskej okupácii. Približne 2-tisíc ľudí pochodovalo centrom mesta, mávali vlajkami a spievali ukrajinskú hymnu. Počas jedného z protestov 27. apríla 2022 použili ruskí vojaci slzný plyn a omračujúce granáty. Minimálne na dvoch protestoch v marci 2022 výstražne strieľali do vzduchu. (.pdf, str. 13, odsek 46). 

Rusi protestujúcich tiež zadržiavali. V marci 2022 ruské ozbrojené sily zatkli dvoch mladých mužov a dvoch chlapcov, ktorí opúšťali protest (.pdf, str. 13, odsek 48). Počas zadržania boli vypočúvaní, bití a čelili hrozbám odrezania prstov (.pdf, str. 13, odsek 48).

Úrad vysokého komisára OSN zaznamenal počas okupácie Chersonu, ktorá trvala od marca do novembra 2022, štyri civilné obete (.pdf, str. 35, odsek 155). 

Správa OSN o ľudskoprávnej situácii počas ruskej okupácie ukrajinských území vrátane Chersonského regiónu popisuje prípady zastrašovania a svojvoľného zadržiavania civilistov, mnohé zo zadržaní podľa správy skončili vynúteným zmiznutím (.pdf, str. 11, odsek 39). 

Obyvatelia Chersonu Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) tiež povedali, že ruské ozbrojené sily vykonávali pravidelné domové prehliadky a kontroly totožnosti (.pdf, str. 16 a 17, odsek 63). Podľa jedného zo svedkov to medzi obyvateľmi vyvolávalo strach (.pdf, str. 16 a 17, odsek 63). Iný svedok povedal: „Prišli po niekoho každý deň. Bál som sa každého zaklopania.“ (.pdf, str. 17, odsek 63)

Násiliu čelili aj novinári. Ruská tajná služba zadržala v meste Cherson novinára/ku (totožnosť nie je v správe OSN uvedená), ktorý/á sa zúčastnil/a a písal/a o pro-ukrajinských protestoch, opakovane ho/ju vypočúvala a tri dni mučila (.pdf, str. 14, odsek 53)

Priebeh okupácie zdokumentoval pre BBC aj obyvateľ Chersonu Dmytro Bahnenko. Na jednom zo záberov z 1. marca 2022 zachytáva vstup ruských vojsk do mesta. Vojakov je možné identifikovať na základe bielej pásky na ramenách (HRW, BBC) a tanku, ktorý je označený bielym písmenom Z.  

V meste bol nedostatok jedla, liekov a vody

Muž na spornom videu tvrdí, že Rusi obyvateľom Chersonu pomáhali s jedlom. Ruské ministerstvo obrany 20. marca 2022, necelý mesiac po začiatku okupácie, informovalo, že ruskí vojaci údajne poskytli ukrajinskému mestu a priľahlým obciam 75 ton humanitárnej pomoci. 

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí 22. marca 2022 popísalo situáciu odlišne. Podľa rezortu obyvateľom Chersonu dochádzali zásoby potravín aj liekov. Mesto čelilo nedostatku vody, jedla a liekov aj kvôli tomu, že Rusi blokovali zásobovacie koridory.

Ruský kanál Vesti 92 publikoval 7. marca 2022 na sociálnej sieti YouTube video (už nie je k dispozícii), ktoré ma zobrazovať ruských vojakov rozdávajúcich ľuďom v Chersone základnú pomoc. Analýza France24 odhalila, že video, ktoré ruský kanál publikoval, bolo upravené – boli z neho odstránené vizuálne a zvukové stopy protestu proti okupácii. Protestujúcich ľudí je možné počuť a vidieť na troch amatérskych videách. France24 upozorňuje, že amatérske videá ukazujú ozbrojených vojakov, ktorí zásoby strážia a obyvateľov od nich držia ďalej.

O nedostatku potravín (AFP, NPR, RFERL, Euronews) a ich vysokej cene (Foreign Policy, AFP, Al Jazeera) reportovali viaceré médiá na základe rozhovorov s ľuďmi žijúcimi v Chersone. Jedným zo závažných problémov boli tiež chýbajúce lieky (CNN, AFP, The Guardian, Euronews)

Po odchode ruských vojakov poradca starostu Chersonu Roman Holovnya popísal situáciu v meste počas ruskej okupácie ako „humanitárnu katastrofu.“ Okrem nedostatku liekov a jedla neboli v meste takmer žiadne zásoby vody. Kritický stav zásob vody potvrdila aj nezisková organizácia Save the Children. Programová riaditeľka pre Ukrajinu 22. novembra 2022 vysvetlila, že ľudia v Chersone čelia nedostatku pretože ruskí vojaci pri odchode z mesta zničili kritickú infraštruktúru.

Rusko poskytovalo finančnú pomoc tým, ktorí mali ruské pasy

Muž na videu hovorí, že ruskí vojaci pomáhali obyvateľom aj finančne. Táto, aj iná humanitárna pomoc však bola podmienená ruským pasom. Informácia v podobnom duchu sa nachádzala aj na billboarde v Chersone, na ktorom bolo napísané: „Ruský pas znamená sociálnu stabilitu a bezpečnosť. Spolu s Ruskom.“

Správa OHCHR (.pdf, str. 26, ods. 118) tiež popisuje, že penzisti a iné skupiny ľudí stratili prístup k finančnej pomoci od štátu, pretože bankové a poštové systémy na okupovaných územiach nefungujú. Keďže sú na tejto podpore závislí, boli tak donútení požiadať o ruské pasy, aby mohli dostávať ruskú podporu.

Rusko skutočne poskytovalo obyvateľom okupovaných území finančnú podporu, zároveň však išlo o snahu zvýšiť počet držiteľov ruských pasov. Podľa Ukrajiny a USA sa tým Rusko snažilo upevniť kontrolu nad okupovaným územím. Držitelia ruských pasov zároveň podliehajú mobilizácii do ruskej armády.

 


Zdroj: Reuters

Autor aj muž na videu sú neznámi

Na videu je zachytený muž, ktorý odpovedá na otázky iného muža, ktorý ho natáča. Totožnosť ani jedného z nich nie je známa. Reverzné vyhľadávanie videa nedokázalo určiť jeho pôvod. Nie je preto možné vyvrátiť ani potvrdiť, že muž, ktorý na videu rozpráva, je skutočne obyvateľom Chersonu a bol svedkom udalostí, ktoré popisuje. Reverzné vyhľadávanie ukázalo, že video bolo prvýkrát zverejnené 20. júna 2023 na Telegramovom kanáli s názvom Armáda Z: Vojnoví korešpondenti Ruskej jari.

Rusko na Cherson útočí aj po skončení okupácie

Ruskí vojaci okupovali mesto 8 mesiacov. 11. novembra 2022 nad ním znovu získala kontrolu Ukrajina. 

Stiahnutie vojsk oznámil ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý nariadil ich odchod. Ako dôvod uviedol, že zásobovanie mesta už nebolo možné. Vo svojom prejave v ruskej televízii tiež povedal, že „život a zdravie ruských vojakov je vždy prioritou“. Ruské ministerstvo obrany informovalo, že z oblasti stiahlo viac ako 30-tisíc vojakov a asi 5-tisíc kusov vojenského vybavenia a materiálu.

Ústup ruských vojsk z Chersonu bolo viacerými zdrojmi hodnotené ako neúspech. Bývalý poradca ruského prezidenta Sergej Markov opísal stiahnutie ruskej armády z Chersonu ako „najväčšiu geopolitickú porážku Ruska od rozpadu Sovietskeho zväzu“. Podľa amerického prezidenta Joea Bidena ústup ukázal, že ruská armáda čelí „skutočným problémom.“ 

Na otázku médií, či bolo rozhodnutie ustúpiť pre prezidenta Putina ponižujúce, hovorca Kremľa Dmitry Peskov odpovedal záporne. Peskov zároveň vyhlásil, že napriek stiahnutiu ruských vojsk zostáva Cherson a chersonská oblasť spolu s ďalšími tromi ukrajinskými regiónmi súčasťou Ruska. V septembri 2022 uskutočnili ruskí predstavitelia v týchto regiónoch referendá o pripojení k Rusku. Výsledky týchto hlasovaní odsúdila ukrajinská vláda spolu so západnými vládami ako nezákonné a nátlakové.

Po skončení okupácie zaznamenal OHCHR v meste Cherson do 31. decembra 2023 v dôsledku ostreľovania a raketových útokov ruskej armády celkovo 178 úmrtí civilistov a 716 zranených (.pdf, str. 35, odsek 155). V tomto čase bolo tiež zničených najmenej 26 vzdelávacích a 22 zdravotníckych zariadení, zatiaľčo 22 vzdelávacích a 19 zdravotníckych budov bolo poškodených (.pdf, str. 35, odsek 155)

Chersonská oblasť a hlavné mesto naďalej čelia ruským útokom. Napríklad 6. júla 2024 zomreli v dôsledku ruských útokov v Chersonskom regióne traja ľudia.

Záver

Na sociálnych sieťach sa šíri video, na ktorom údajný obyvateľ Chersonu a ukrajinský občan hovorí, že ruskí vojaci počas okupácie Chersonu na jar 2022 obyvateľom Ukrajiny pomáhali. Ľudia v Chersone v skutočnosti čelili zastrašovaniu, zatýkaniu, nedostatku jedla, liekov aj vody, a to vinou ruskej armády, ktorá konflikt vyvolala. 

Humanitárna či finančná pomoc poskytovaná ruskou stranou bola podmienená ruským pasom, teda snahou o vynútené ziskanie občanov cudzej krajiny na jej území. Video preto v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme ako príspevok s chýbajúcim kontextom.

 

 

Zdroj ilustračnej fotografie: Oleksandr Malyon, CC BY-SA 4.0