DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Kaliňák

SMER-SD

Antisemitské poznámky mali aj čurillovci a tiež sa ich zastávate.

30.06.2024
Neoveriteľné

Robert Kaliňák odkazuje na úsek nahrávky, ktorý zachytáva konverzáciu vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. V nahrávke sa vyšetrovatelia bavia o názve plánovanej akcie pod názvom Kaifáš, ktorý poslanci strany Smer-SD v minulosti hodnotili ako antisemitskú. V prípade názvu policajnej akcie ide však o frazeologizmus, ktorý bolo použitý v rámci série biblických názvov vyšetrovaní. Nie sú dostupné informácie, ktoré by naznačovali, že vyšetrovatelia Ján Čurilla, Pavol Ďurka a František Vojtuša v minulosti urobili antisemitské vyhlásenia. Výrok hodnotíme ako neoveriteľný.

Nahrávka, na ktorú odkazuje Robert Kaliňák, zachytáva rozhovor vyšetrovateľov NAKA – Jána Čurillu, Pavla Ďurku a Františka Vojtuša. Počas rozhovoru vyšetrovatelia spomínajú názov pripravovanej akcie súvisiacej s podozreniami voči Marekovi Parovi, ktorý zastupoval Mariana Kočnera a policajného exprezidenta a súčasného poslanca Tibora Gašpara. Názov akcie niesol názov “Kaifáš”. Meno biblickej postavy veľkňaza Kaifáša policajti prevzali z prirovnania „od Annáša ku Kaifášovi“, ktoré sa používa na označenie človeka, ktorý behá od jedného úradu k druhému, len aby niečo vybavil. Držia sa tak série biblických názvov, ktorú rozbehli akciou Boží mlyn, pokračovali názvami Očistec, Judáš, Mýtnik alebo Farizej.

Predseda strany Smer a súčasný predseda vlády Robert Fico označil vyšetrovateľov NAKA za antisemitov práve kvôli názvu Kaifáš (čas 46:01). Marek Para považuje názov Kaifáš za znevažujúci voči jeho osobe, pretože ako je uvedené v Biblii, išlo o veľkňaza židovského pôvodu, ktorý sa podieľal na odsúdení Ježiša na smrť. 

Marek Para zároveň zvolený názov spája s jeho výpoveďou u Jána Čurillu, kde podľa jeho slov o svojom židovskom pôvode hovoril. Tvrdí, že predtým, než bol vzatý do väzby v súvislosti s obvinením zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, vypovedal u Jána Čurillu ako potenciálne poškodený o telefonáte, v ktorom ho nemenovaná osoba urážala za židovský pôvod. Podľa Paru bol pri jeho výpovedi aj vyšetrovateľ Pavol Ďurka, ktorého označuje za autora názvov policajných akcií vrátane akcie “Kaifáš,” pretože práve Ďurka bol podľa Parových slov “na rôznych festivaloch, v prítomnosti médií a v prítomností Lipšica oslavovaný za to, že je kreatívny pri vymýšlaní názvov týchto káuz.” 

Na názov akcie odkazuje pravdepodobne aj Robert Kaliňák v tomto výroku. Za antisemitov spomínaných vyšetrovateľov neskôr označil aj súčasný poslanec Smer-SD Ľuboš Blaha. 

Nahrávky v kauze “čurillovci” strana Smer-SD v minulosti zverejňovala prostredníctvom verejnej projekcie v Národnej rade, pričom v tom čase nahrávky nemali k dispozícii ani obhajcovia obvinených vyšetrovateľov. Niektoré pasáže nahrávky boli na tlačovej besede strany dokonca úmyselne odvysielané v rozpore so skutočnosťou, a na manipuláciu s nimi upozorňovali viaceré nezávislé médiá.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.07.2024