DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Aj Korčok sa stretol s Lavrovom, no v septembri 2021, teda pred ruskou inváziou na Ukrajinu

Aj Korčok sa stretol s Lavrovom, no v septembri 2021, teda pred ruskou inváziou na Ukrajinu

Veronika Jursová Prachárová 07.03.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíri fotografia zo stretnutia Ivana Korčoka s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom. Spolu s komentárom naznačuje, že Korčok dnes kritizuje stretávanie sa s ruským politikom, no kedysi si s ním sám podal ruku. K fotografii chýba dátum, no stretnutie na nej sa udialo niekoľko mesiacov pred ruskou inváziou na Ukrajinu. Korčok na ňom ako vtedajší minister zahraničných vecí Slovenska hovoril okrem iného aj o negatívnom vývoji vzťahov medzi EÚ a Ruskom. V tom čase sa s Lavrovom stretávali aj ministri iných západných krajín.

Na sociálnych sieťach sa šíri fotografia zo stretnutia Ivana Korčoka a Sergeja Lavrova, na ktorej si podávajú ruky. Fotografiu dopĺňa komentár: „Zabudol vôl, že teľaťom bol…. Keby ten slizký Korčok aspoň neklamal, že keď mu to vyhovovalo, tak Lavrovovi pomaly zo zadku strčal a dnes hrá zo seba jeho nepriateľa????????????” Pri fotografii ani v jej popisku nie je uvedený dátum stretnutia. Nie je tak na prvý pohľad zrejmé, že záber pochádza z obdobia pred ruským útokom na Ukrajinu vo februári 2022.

Stretnutie na pôde OSN

Stretnutie ministrov zahraničných vecí Korčoka a Lavrova prebehlo na konci septembra 2021 pri príležitosti 76. zasadnutia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených Národov v New Yorku. O stretnutí vtedy informovali ruské aj slovenské ministerstvá zahraničných vecí v tlačových správach. Korčok vtedy uviedol, že ich rozhovor bol veľmi otvorený. „Jeho súčasťou bolo aj moje konštatovanie, že sme, žiaľ, svedkami výrazne negatívneho vývoja vzťahov medzi Ruskou federáciou a EÚ od roku 2014, kedy došlo k anexii Krymu." Zároveň vysvetlil, že zdôrazňovanie princípu suverenity a teritoriálnej integrity je životným záujmom Slovenska, a preto tento princíp zdôraznil aj v súvislosti s Ukrajinou.

Lavrov sa na konci septembra 2021 stretol aj s ​​ministrom zahraničných vecí a národného spoločenstva Alžírska Ramtane Lamamrom a v októbri so štátnym radcom a ministrom zahraničných vecí Čínskej ľudovej republiky Wang Yi-om. V decembri 2021 sa Lavrov stretol s ministrom zahraničných vecí Spojených štátov amerických Antonym J. Blinkenom a s britskou ministerkou zahraničných vecí Liz Trussovou.

Fotografie stretnutia slovenského exministra s Lavrovom sa na sociálnych sieťach začali šíriť po tom, ako Korčok kritizoval rokovanie súčasného ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (Smer-SD) a ministra zahraničných vecí Ruska Sergeja Lavrova v Turecku zo začiatku marca 2024. Okrem Blanára sa s Lavrovom v tureckej Antalyi stretol aj maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjarto. Tieto kroky vyvolali kritiku zo strany poľského premiéra Donalda Tuska či litovskej premiérky Ingridy Simonyte. 

Reakcia Korčoka

Ivan Korčok 3. marca na Instagrame zareagoval na šíriacu sa fotografiu s Lavrovom. Uviedol, že s ruským náprotivkom sa stretol mesiace pred ruskou agresiou voči Ukrajine, podobne ako iní západní ministri. Lavrovovi podľa vlastných slov povedal, že Slovensko neuzná anexiu Krymu ani zmenu hraníc. „Áno, stretol som sa s Lavrovom a každý to vie. Na rozdiel od ministra Blanára som sa s ním stretol za dramaticky odlišných okolností,“ uviedol Korčok. 

Korčok upresnil, že s Lavrovom sa stretol v septembri 2021 na pôde OSN v New Yorku a neskôr aj v decembri v Štokholme. Rovnako v minulosti navštívil Rusko, a to kvôli slávnostnému odhaleniu busty Alexandra Dubčeka v Nižnom Novgorode. 

Záver

Na sociálnych sieťach sa šíri fotografia zo stretnutia Ivana Korčoka a ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, na ktorej si podávajú ruky. Obrázok dopĺňa komentár naznačujúci, že Korčok „prevrátil kabát”, pretože dnes stretnutie s ruským politikom kritizuje, no sám pritom robil to isté. Stretnutie Korčoka s Lavrovom však prebehlo na konci septembra 2021, teda päť mesiacov pred ruskou inváziou na Ukrajine. Korčok bol vtedy ministrom zahraničných vecí Slovenska a na stretnutí so svojim ruským náprotivkom hovoril aj o negatívnom vývoji vzťahov medzi Ruskom a EÚ od roku 2014, keď došlo k anexii Krymu. Lavrov sa v čase schôdzky s Korčokom stretával aj s ministrami iných západných krajín vrátane Spojených štátov amerických či Veľkej Británie. Príspevok preto v spolupráci s Facebookom označujeme pre chýbajúci kontext.