DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Budova v skalách je kláštor Sümela, nie pozostatok plazmovej vojny

Budova v skalách je kláštor Sümela, nie pozostatok plazmovej vojny

Veronika Jursová Prachárová 10.05.2024 novinky

Na sociálnych sieťach sa šíri obrázok budovy v skalách, ktorá má podľa popisu predstavovať pozostatok plazmovej vojny spred dvesto rokov. V skutočnosti ide o kláštor Sümela v Turecku, ktorý postavili mnísi v 4. storočí.  

Na Facebooku sa 26. apríla 2024 začal šíriť obrázok budovy v skalách s opisom: „Pre informaciu, ta budova nebola tesana do skal, to je pozostatok z plazmovej vojny spred 200 rokov kde vsetko bolo roztopene s tymi zbranami hromadneho nicenia ....”

Kláštor Sümela

Na obrázku je v skutočnosti bývalý kláštor Sümela v Trabzone, ktorý postavili mnísi približne v 4. storočí. Je vytesaný asi 300 metrov do skaly a nachádza sa v nadmorskej výške 1200 metrov nad morom. V roku 2000 bol zaradený na dočasný zoznam svetového dedičstva UNESCO. 

Svoju súčasnú podobu dostal kláštor v 14. storočí. V 20. storočí sa z neho stalo múzeum. Najvyššia z budov má päť poschodí. V celom areáli sa podarilo zachovať 72 miestností a bohatú knižnicu, ale len časť z priestorov je prístupná verejnosti. 

O kláštore sa na sociálnych sieťach šíria nepravdivé informácie už dlhšie, avšak väčšinou sa týkajú iba jeho lokácie (Facebook, X).

Turistická pamiatka

Kláštor je považovaný za obľúbenú turistickú atrakciu. Oficiálne údaje ukazujú, že kláštor medzi júlom a novembrom 2021 navštívilo viac ako 150-tisíc ľudí, zatiaľ čo ďalších 67 752 ľudí ho navštívilo od 1. mája do 27. júna 2022. Predtým ako kláštor v roku 2021 prešiel rekonštrukciou, ho ročne navštívilo takmer 500-tisíc návštevníkov vrátane 100-tisíc zahraničných turistov.

Záver

Na sociálnych sieťach sa objavuje obrázok budovy s tvrdením, že nebola vytesaná do skál, ale ide o pozostatok z plazmovej vojny spred dvesto rokov. V skutočnosti ide o obrázok kláštora Sümela v Turecku, ktorý postavili mnísi približne v 4. storočí a je vytesaný asi 300 metrov do skaly. V spolupráci so sociálnou sieťou Facebook preto príspevok označujeme ako nepravdivý.