DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Článok z Denníka N, ktorý nikdy neexistoval

Článok z Denníka N, ktorý nikdy neexistoval

Pavol Valík 27.10.2023 novinky

Na Facebooku sa šíri falošný príspevok, ktorý pôsobí ako správa z Denníka N. Naznačuje, že investigatívni novinári, ktorí sa zaoberali prípadom Jána Kuciaka, ako aj advokát jeho rodiny, majú podiel na jeho vražde. Článok s nadpisom, aký sa šíri v príspevku, sa na stránkach denníku nenachádza a podľa internetového archívu sa ani nikdy nenachádzal.

Facebookom sa šíri príspevok, ktorý pôsobí ako správa z Denníka N, v skutočnosti sa však jedná o podvrh. V nadpise údajného článku sa píše: „Ak sa Fico dostane opäť k moci, Jána a Martinu sme dali popraviť úplne zbytočne“. Pod nadpisom sú fotografie investigatívnych novinárov Pavly Holcovej a Arpáda Soltésza, ktorí sa vo svojej žurnalistickej práci venovali prípadu vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Na fotke je aj Kuciakov bývalý spolupracovník Tom Nicholson, ktorý prípad komentoval najmä na začiatku vyšetrovania. Túto trojicu dopĺňa špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý v minulosti na zastupoval rodinu Jána Kuciaka. 

Podľa obrázka bol údajný článok publikovaný 16. októbra 2023 v čase 12:33 a jeho autorom má byť reportér denníka Vladimír Šnídl. Ten sa však téme vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej vo svojich článkoch primárne nevenuje, špecializuje sa skôr na témy vojenských nákupov, dopravy a šírenia dezinformácií. 

Článok o futbalistoch

Na stránke Denníka N sa podobný článok nenachádza. Na webe je možné nájsť článok, ktorý bol publikovaný presne 16. októbra 12:33, teda v tom istom čase, ako údajný článok na obrázku. Nadpis ani obsah článku však nezodpovedajú upravenému obrázku, ktorý sa šíri sociálnymi sieťami. Článok denníka publikovaný v tomto čase sa venuje možnému postupu slovenskej futbalovej reprezentácie na majstrovstvá Európy a blížiacemu sa zápasu reprezentantov v Luxembursku. Nadpis tohto článku znie „Luxemburská mládež prestala hrať na istotu, aj preto sa so Slovenskom seniori bijú o postup“ a jeho autorom je reportér Lukáš Vráblik.

 

V daný deň nebol na webe denníka zverejnený žiaden článok, ktorý by sa týkal vraždy Jána Kuciaka. Posledný článok s označením „Vražda Jána Kuciaka“ bol na webe Denníka N publikovaný 5. októbra.

Existenciu článku vylučuje šéfredaktor denníka N aj internetový archív

Na našu otázku ohľadom možného publikovania článku reagoval aj šéfredaktor Matúš Kostolný: „Je to celé výmysel. Taký článok sme nikdy nenapísali a neuverejnili. Ľahko sa to dá overiť, na našej stránke taký text nenájdete.“

Nezisková digitálna databáza Internet Archive archivuje webové stránky v podobe, v akej sa v danom čase nachádzajú, čo umožňuje zistiť, či bol obsah v konkrétnom čase publikovaný na stránke a neskôr upravený alebo zmazaný. V prípade stránky Denníka N existuje archív zo 16. októbra 2023 z času 12:40, teda približne 7 minút po údajnom publikovaní článku. Ani v tomto prípade sa na stránke denníka článok s titulkom, ktorý obsahuje facebookový príspevok, nenachádza. Je však možné nájsť článok o slovenskej futbalovej reprezentácii, ktorý pravdepodobne poslúžil ako grafická predloha pre falošný článok. 

Záver

Obrázok s údajným článkom Denníka N je podľa všetkých indícií digitálne upravený. Článok sa na webe Denníka N nenachádza a podľa internetového archívu sa ani nikdy nenachádzal. Existenciu podobného článku vyvrátil aj šéfredaktor Denníka N, podľa ktorého sa jedná o výmysel a denník taký článok nikdy nenapísal ani neuverejnil. V rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook sme preto príspevok označili ako nepravdivý.