DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Ďalšie deepfake investičné video zneužíva tvár prezidentky Zuzany Čaputovej

Ďalšie deepfake investičné video zneužíva tvár prezidentky Zuzany Čaputovej

Pavol Valík 17.04.2024 novinky

Na Facebooku sa šíri falošné video, na ktorom Zuzana Čaputová vyzýva na investovanie na údajnej platforme Slovnaft investment. V skutočnosti ide o deepfake video, vytvorené umelou inteligenciou pomocou prezidentkinho prejavu k odlišnej téme. Platforma, na ktorú video odkazuje, je podvodná a jej cieľom je pravdepodobne vylákať od používateľov osobné údaje.

Facebookom sa šíri video, na ktorom prezidentka Zuzana Čaputová vyzýva na investovanie na údajnej platforme spoločnosti Slovnaft. „Vážení obyvatelia, blahoželáme vám k spusteniu investičnej platformy Slovnaft v našej krajine. Teraz môže každý z vás začať zarábať mesačne od 2000 euro,“ hovorí Zuzana Čaputová. Na videu zdanlivo prezidentka nabáda na investovanie na platforme a sľubuje finančnú nezávislosť a stabilitu.

Facebooková stránka Information Factor, ktorá stojí za videom, vznikla len 16. marca 2024 a na sociálnych sieťach propaguje viacero podobných reklám v slovenčine a v minulosti aj v španielskom jazyku.

Deepfake video

Na oficiálnom prezidentkinom profile sa video, na ktorom odporúča investovať na platforme firmy, nenachádza. Taktiež nie je možné dohľadať, že by Zuzana Čaputová takúto platformu v minulosti propagovala v médiách alebo na svojich sociálnych sieťach (Facebook, Instagram, X).

Video je podľa viacerých indícií vytvorené pomocou technológie deepfake. Táto technológia umožňuje vytvárať fiktívne fotografie, videá či audio nahrávky. Na vytvorenie deepfake-u je zväčša potrebné mať základ, do ktorého tvorca vloží želané prvky. Ide najmä o videá, v ktorých postava skutočne vystupuje, ale obsah pôvodného videa je za pomoci umelej inteligencie úplne zmenený.

V tomto prípade pôvodné video pochádza z prezidentkinho príhovoru v angličtine, v ktorom sa krátko po začatí ruskej invázie prihovára ľuďom, ktorí pomohli Ukrajincom. „Krátkym príhovorom som pozdravila všetkých, ktorí prostredníctvom Medzinárodného charitatívneho koncertného maratónu ZACHRÁŇME UKRAJINU - #StopWar dnes podporili slobodu a mier pre ukrajinský ľud“, píše prezidentka Čaputová v pôvodnom príspevku.

Obe videá sa na seba podobajú, v porovnaní s originálom má však video o investovaní nižšiu kvalitu, je orezané a vystupovanie prezidentky pôsobí umelo. 


Originálne video prezidentky Čaputovej (vľavo) a podvodné deepfake video (vpravo).
Zdroj: Facebook.com: Zuzana Čaputová / Facebook.com: Information Factor

Falošná stránka

Príspevok s videom obsahuje odkaz na webovú stránku, ktorá svojím dizajnom kopíruje stránku internetového denníku Energie-Portal.sk, po kliknutí na niektoré odkazy je používateľ dokonca presmerovaný na skutočnú stránku portálu. Podvodná stránka taktiež zneužíva skutočný článok, ktorý online denník vydal v máji 2022.


Originálna stránka Energie-Portal-sk (vľavo) a podvodná stránka video (vpravo). 

Stránka sa však nachádza na webovej doméne inone-news.com namiesto oficiálnej domény energie-portal.sk. Šefredaktor portálu Radovan Potočár sa pre Demagog.SK vyjadril, že sa jedná o podvod a snahu o zneužitie ich značky. „Nie je to náš príspevok a nemáme vedomosť, ako vznikol. Užívateľom sociálnych sietí, ktorí na príspevok narazia, takisto odporúčame neklikať na odkaz a neposkytovať osobné údaje,“ uvádza Potočár v reakcii na podvodnú stránku.

Stránka obsahuje formulár na vytvorenie používateľského účtu, ktorého účelom je pravdepodobne od záujemcov vylákať osobné údaje. Táto praktika je známa pod názvom phishing a predstavuje formu útoku, pri ktorom sa podvodník vydáva za dôveryhodnú osobu alebo inštitúciu s cieľom získať od obete citlivé informácie. Technika sa používa na získanie cenných používateľských údajov, ktoré môžu útočníci predať alebo zneužiť na nekalé účely ako vydieranie, krádež peňazí alebo krádež identity.

Zneužité boli aj osoby Fica a Pellegriniho

Na podvodnú stránku spoločnosť Slovnaft upozornil viackrát už v minulosti. „Zaznamenali sme nárast falošných reklám, ktoré vyzývajú ľudí na investovanie do akcií Slovnaftu s prísľubom vysokého zisku. Prosíme, aby ste nereagovali na žiadne podozrivé príspevky a videá na sociálnych sieťach a neotvárali neoverené internetové odkazy, ktoré by mohli zneužiť vaše osobné údaje,“ píše sa v oficiálnom vyhlásení spoločnosti z novembra 2023. Na podobné podvody boli v minulost zneužité značky SPP alebo Slovenských elektrárni.

Pre Demagog.SK sa hovorca Slovanftu Anton Molnár vyjadril, že ide o podvodnú reklamu, na ktorú upozorňujú aj svojich užívateľov. „Slovnaft nemá žiadny takýto produkt a odporúčame ľuďom, aby na podvodnú reklamu nereagovali. Odporúčame sledovať oficiálne komunikačné kanály spoločnosti,“ napísal Molnár vo vyjadrení. 

Tento typ podvodu často zneužíva známe tváre, najmä podnikateľov a politikov. Deepfake videá zneužívajúce známe značky sa objavili aj pred prezidentskými voľbami. Na videu vytvorenom umelou inteligenciou propagoval Peter Pellegrini investovanie na falošnej stránke. V ďalšom prípade zas deepfake video s prezidentkou Čaputovou sľubovalo veľké zárobky pri investovaní do zlata.

V minulosti sa objavilo podobné video aj s Robertom Fico, na ktorom premiér zdanlivo nabádal na investovanie na platforme SPP. V tomto prípade sa tiež jednalo o podvod a video bolo vygenerované pomocou umelej inteligencie. Na údajne investičnej stránke bola na propagáciu taktiež zneužitá fotografia Zuzany Čaputovej.

Na českom Facebooku sa v minulosti šírili deepfake videá, na ktorých na investovanie vyzývali Andrej Babiš či podnikatelia Pavel Tykač a Daniel Křetínský. Podobne ako v ostatných deepfake videách aj českí miliardári lákali záujemcov na novú investičnú platformu a sľubovali rýchle zbohatnutie.

Záver

Príspevok, na ktorom Zuzana Čaputová vyzýva na investovanie na investičnej platforme, je podľa viacerých indícii deepfake. Video bolo vytvorené umelou inteligenciou a ako predloha poslúžil prezidentkin príhovor. Video zneužíva značku rafinérie Slovnaft, na čo upozornila aj samotná spoločnosť. Stránka sa nachádza na pochybnej doméne, ktorá kopíruje vzhľad a obsah denníka venujúcemu sa energiám. Video sme preto v rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook vyhodnotili ako deepfake a označili ako pozmenené.