DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Flexibilnú solidaritu Slovensko navrhovalo už v roku 2016

Flexibilnú solidaritu Slovensko navrhovalo už v roku 2016

Veronika Frankovská 12.07.2023 novinky

Výber medzi prijatím určitého počtu migrantov alebo zaplatením príspevku 20-tisíc eur za osobu do spoločného fondu na riešenie migrácie sa nazýva flexibilná solidarita. Treťou možnosťou je asistovanie v krajinách, ktoré sú prvou destináciou utečencov.

Podobný princíp flexibilnej solidarity Slovensko pritom prvýkrát presadzovalo v roku 2016 – teda za vlády Roberta Fica. 

Na samite lídrov EÚ 29-30. júna v Bruseli sa pritom o týchto nových migračných pravidlách nerozhodovalo. Členské štáty ich prijali ešte začiatkom júna na rokovaní Rady EÚ ministrov vnútra.

Postoj Maďarska a Poľska na samite lídrov EÚ sa netýkal ich principiálneho nesúhlasu s migračnou dohodou, ale spôsobu, akým bola prijatá.

„Migračná dohoda platí. [...] Dnes nebol problém s migračnou dohodou [...] ale so spôsobom, ktorým sa o dohode rozhodovalo,“ uviedol holandský premiér Mark Rutte.

Český premiér Petr Fiala uviedol, že zablokovanie spoločného záveru Maďarskom a Poľskom neovplyvní migračnú dohodu prijatú na Rade začiatkom júna. (rb.gy/aqds2, rb.gy/ko3ce)

V neposlednom rade, neexistuje faktický základ pre tvrdenie, že premiér Ódor má pre robenie politiky akékoľvek „pokyny" od amerického miliardára Georgea Sorosa, ako to podsúva predseda Smeru-SSD.

Fact-checkované tvrdenie: Facebookový status predsedu Smeru-SSD Roberta Fica z 30. júna 2023.