DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Florida neoznačila WEF, WHO a OSN za teroristické organizácie

Florida neoznačila WEF, WHO a OSN za teroristické organizácie

Pavol Valík 01.07.2024 novinky

Príspevok na sociálnej sieti Facebook tvrdí, že v americkom štáte Florida boli medzinárodné organizácie WHO, OSN a WEF oficiálne vyhlásené za teroristické organizácie. V skutočnosti však nejde o vyhlásenie štátu Florida, ale o vyhlásenie jednej miestnej republikánskej organizácie, ktoré však nie je akokoľvek záväzné.

Príspevok na sociálnej sieti Facebook tvrdí, že americký štát Florida oficiálne označil Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), Organizáciu spojených národov (OSN) a Svetové ekonomické fórum (WEF) za teroristické organizácie.

„V americkom štáte Florida boli oficiálne vyhlásené WEF, WHO a OSN za teroristické organizácie,“ píše sa v príspevku.

Príspevok odkazuje na článok portálu CZ 24 news, ktorý stránka konšpirátori.sk zaradila na zoznam stránok so sporným obsahom.

Nezáväzné uznesenie miestnej organizácie

Hoci príspevok na Facebooku a aj titulok článku naznačuje, že WEF, WHO a OSN boli za teroristické organizácie vyhlásené oficiálne štátom Florida, samotný text článku hovorí priamo o republikánskej organizácii - Lee County Republican Assembly (LCRA).

Miestna organizácia republikánskej strany Spojených štátov amerických v Lee County na Floride prijala uznesenie, v ktorom označuje spomínané organizácie za teroristické a zároveň vyzýva floridský zákonodarný zbor a guvernéra, aby schválili zákon vyhlasujúci spoluprácu s nimi za akt vlastizrady proti Spojeným štátom a štátu Florida.

Joseph Sansone, ktorý bol navrhovateľom uznesenia LCRA a je pod ním taktiež podpísaný na svojom blogu, píše, že výkonná rada Republikánskej strany okresu Lee odmietla, aby o rezolúcii hlasoval výkonný výbor. 

Informácia o oficiálnom uznesení sa nenachádza na stránke republikánskeho guvernéra štátu Florida Rona DeSantisa, floridského senátu či snemovne reprezentantov. V skutočnosti sa tak jedná o vyhlásenie miestnej organizácie, ktoré sa nikdy nedostalo ani na úroveň štátu Florida.

Lee County Republican Assembly samú seba označuje za konzervatívne krídlo republikánskej strany v okrese Lee. Organizácia vznikla len v auguste 2023. Na svojich stránkach odkazuje na články o konšpiráciách, ako je deep state, podľa ktorej americkú vládu ovládajú nevolení úradníci, alebo upozorňuje pred chemtrails.

Podobný prípad sa stal už v minulom roku, keď iná miestna organizácia Lee County Republican Party prijala uznesenie, ktorého cieľom bolo zakázať očkovanie. V uznesení výbor žiadal floridský zákonodarný orgán, aby zakázal vakcínu proti covidu-19, a kanceláriu generálneho prokurátora, aby skonfiškovala všetky dávky v štáte.

Uznesenie organizácie Republikánskej strany okresu Lee nemá pre štát Florida žiadnu záväznosť a preto ju guvernér DeSantis mohol jednoducho ignorovať. Následne sa objavili tvrdenia, že vakcíny zakázal štát Florida, tentokrát pochádzajúce z Brevard County, aj vtedy sa však ukázali ako nepravdivé.

Portál CZ 24 News

Článok vyšiel na portáli CZ 24 News, ktorý už v minulosti šíril dezinformácie o testovaní na koronavírus, očkovaní proti covidu-19 či o utečencoch z Ukrajiny. 

Posudok webu Konšpirátori.sk uvádza, že stránka obsahuje klamlivé, dezinformačné správy a lživú propagandu, konšpiračné teórie a „bludy”, ktoré môžu mať vážnejšie politické, ekonomické, zdravotné dôsledky, a že stránka nerešpektuje základné zásady novinárskej etiky.

Záver

Štát Florida neoznačil Svetové ekonomické fórum, Organizáciu spojených národov a Svetovú zdravotnícku organizáciu za teroristické organizácie. Takéto uznesenie bolo prijaté miestnou republikánskou organizáciou a pre zákonodarný zbor a guvernéra štátu Florida nie je vôbec záväzné. Príspevok sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivý.


Zdroj fotografie: Steven Martin, CC BY-NC-ND 2.0