DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Gašparovič spochybňoval priebeh referenda o vstupe do EÚ, avšak bez dôkazov

Gašparovič spochybňoval priebeh referenda o vstupe do EÚ, avšak bez dôkazov

Kamila Kvasnicová 13.09.2023 novinky

Na Facebooku sa šíri príspevok, podľa ktorého bývalý prezident Ivan Gašparovič priznal falšovanie výsledkov referenda o vstupe Slovenska do Európskej únie. Gašparovič v roku 2003 vyjadril pochybnosti o priebehu referenda, neoznačil ho však za sfalšované a svoje tvrdenia navyše nepodložil dôkazmi. 

Príspevok uvádza, že referendum o vstupe do Európskej únie z roku 2003 bolo zmanipulované, priznal to vraj bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič. 

Žiadne nedávne vyjadrenie Ivana Gašparoviča sa nám vo verejne dostupných zdrojoch nepodarilo vyhľadať, príspevok sa tak zjavne odkazuje na viac ako 20 rokov staré vyjadrenie bývalého prezidenta. V roku 2003 zverejnila TASR tlačovú správu, ktorú prebrali média, medzi nimi aj Hospodárske noviny s titulkom „Bolo referendum zmanipulované?“. Správa z 23. mája 2003 informuje o vyjadreniach Ivana Gašparoviča o referende, ktorý bez akýchkoľvek dôkazov špekuloval o manipulácií s výsledkami referenda o vstupe Slovenska do EÚ. Hovoril o nízkej účasti niekoľko hodín pred zatvorením miestností, média obviňoval z porušenia ústavy, údajne totiž nerešpektovali moratórium. Gašparovič tiež spochybnil postupy pri sčítavaní hlasov. Vyjadril sa však zároveň, že výsledok referenda víta a nemieni ho napadnúť.

Voči obvineniam o manipulácii referenda sa už v roku 2003 ohradil Peter Mach, vtedajší predseda Štatistického úradu. Systém bol podľa Macha nastavený tak, aby sa do výsledkov nedalo zasahovať. Hlasy boli prepočítané zástupcami strán v okrskovej komisií, výsledky sa potom posúvali okresným komisiam, kde tiež sedeli zástupcovia jednotlivých strán.

Gašparovič vo vyhlásení „pripomenul situáciu dve hodiny pred uzavretím referendových miestností, keď k úspechu chýbali ešte dve percentá voličov.“ Na to, aby bolo referendum platné, bola totiž potrebná nadpolovičná účasť. Pár hodín pred uzatvorením miestností tlačová agentúra SITA vydala správu, že podľa jej zdrojov sa účasť pohybuje okolo 48 %. Podľa Denníka N však nie je nereálne, aby za dve hodiny prišlo k urnám dostatok voličov, priemerne ich totiž za hodinu prišlo 3,7 percenta. Celková účasť napokon dosiahla 52,15 percenta, 92,46 percent občanov súhlasilo so vstupom Slovenska do Európskej únie. 

V príspevku sa tiež hovorí o vstupe do NATO, takáto otázka, spolu s ďalšími tromi, však bola súčasťou iného referenda v roku 1997. Referenda sa zúčastnilo necelých 10 percent voličov, v máji 1997 bolo vyhlásené za zmarené. Slovensko napokon vstúpilo do NATO v marci 2004 potom, čo členské krajiny ratifikovali prístupové protokoly. 

Gašparovičove slová po 20 rokoch

Samotný príspevok o údajne priznanom sfalšovaní referenda sa odvoláva na tvrdenia právničky Kataríny Burdyovej z diskusie (video, čas 1:13:47) portálu InfoVojna zo 4. septembra 2023. Burdyová sa odvoláva práve na vyjadrenie Ivana Gašparoviča z roku 2003, ktoré zverejnili Hospodárske noviny. Gašparovičove vyjadrenie sa ale na sociálnych sieťach pravdepodobne začalo šíriť ešte skôr z telegramového účtu bývalého člena hnutia Republika a súčasného kandidáta Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Miroslava Heredoša. 

Burdyová opakuje aj vyjadrenia Magdalény Sulanovej, súčasnej poslankyne za ĽSNS, ktorá spochybňuje platnosť referenda. Sulanová v roku 2003 viedla občianske združenie Naša Európa 2000, ktoré nesúhlasilo so vstupom Slovenska do Európskej únie. Po referende tvrdila – bez predloženia dôkazov – že je v niektorých volebných urnách viac hlasov za vstup ako celkový počet vydaných lístkov. Rovnaké tvrdenie o „20% mŕtvych duší – hlasov” sa objavuje aj v nami overovanom príspevku. Gašparovičove nepodložené vyjadrenia o zmanipulovanom referende v súčasnosti opakuje aj bývalý minister vnútra Robert Kaliňák. 

Záver

Neexistujú dôkazy o tom, že by referendum o vstupe Slovenska do Európskej únie bolo zmanipulované. Vyjadrenia Ivana Gašparoviča z roku 2003 nie sú založené na dôkazoch ani Gašparovič nimi nespochybňoval výsledky celého referenda. Príspevky, ktoré tvrdia, že referendum bolo zmanipulované a Gašparovič to priznal, preto hodnotíme ako nepravdivé.