DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Hlásenia potenciálnych nežiadúcich účinkov v databáze VAERS nemusia byť spôsobené vakcínou. Vakcíny proti covidu-19 zachránili milióny životov

Hlásenia potenciálnych nežiadúcich účinkov v databáze VAERS nemusia byť spôsobené vakcínou. Vakcíny proti covidu-19 zachránili milióny životov

redakcia Demagog.sk 15.06.2025 novinky

Miroslav Kamenský na Facebooku tvrdí, že vakcíny proti covidu-19 od spoločnosti Moderna by mali byť stiahnuté z trhu kvôli údajným tisícom úmrtí a státisícom nežiaducich účinkov. Vychádza pritom pravdepodobne z verejných databáz hlásení, ktoré evidujú všetky podozrenia na nežiaduce účinky, avšak nie je pri nich potvrdené, že ich očkovanie skutočne spôsobilo. Vedecký konsenzus na základe viacerých štúdií ukazuje, že vakcíny proti covidu-19 významne znižujú riziko ťažkého priebehu ochorenia, zachránili milióny životov a ich benefity prevyšujú riziká, medzi ktoré patria aj nežiaduce účinky.

Na Facebooku sa šíri príspevok Miroslava Kamenského z 9. júna 2025, ktorý tvrdí, že vakcíny proti covidu-19 „je potrebné stiahnuť z trhu“, keďže majú „viac ako 600 000 nežiaducich účinkov, 36 000 hospitalizácií, 8 900 prípadov postihnutia“ a „najmenej 6 700 úmrtí.“ Súčasťou príspevku je odkaz na článok portálu New York Post o tom, že Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) schválil vakcínu novej generácie proti covidu-19 od spoločnosti Moderna pre osoby staršie ako 65 rokov. Príspevok zdieľalo viac ako 140 ľudí.

Miroslav Kamenský v roku 2024 kandidoval do Európskeho parlamentu za hnutie Republika, v Demagog.sk sme opakovane overovali nepravdivé informácie, ktoré šíril.

Ide o hlásenia nežiaducich udalostí, nie potvrdenú súvislosť

Uvedené čísla, ktoré Kamenský zdieľa, pravdepodobne pochádzajú z databáz hlásenia vedľajších účinkov, medzi ktoré patrí napríklad VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System), ktorý spravujú Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a FDA. Európska lieková agentúra (EMA) v rámci EÚ spravuje Európsku databázu hlásení o podozrení na nežiaduce účinky liekov so systémom  EudraVigilance. Tieto databázy evidujú všetky nežiaduce udalosti, ktoré nastali po očkovaní. Neznamená to však, že bolo potvrdené, že túto udalosť spôsobila práve vakcína.

Návod na použitie dát v databáze VAERS napríklad uvádza:

„Keď vyhodnocujete dáta z VAERS, je dôležité mať na zreteli, že akékoľvek hlásenie neznamená, že bol potvrdený kauzálny vzťah. Databáza VAERS združuje rôzne hlásenia súvislostí medzi vakcínami a nežiaducimi udalosťami. VAERS teda zbiera dáta o každej nežiaducej udalosti, ktorá nastane po očkovaní, či už je náhodná alebo naozaj spôsobená vakcínou. Hlásenie nežiaducej udalosti vo VAERS nie je dôkazom, že očkovanie tento nežiaducu udalosť spôsobilo.

Hlásenia, ktoré VAERS zhromažďuje od zdravotníkov, výrobcov vakcín aj širokej verejnosti, môžu byť neúplné alebo chybné. Môžu byť len časovou zhodou, nie následkom očkovania. Na webovej stránke VAERS je vysvetlené: „Hlásenie do systému VAERS vo všeobecnosti nedokazuje, že daná vakcína spôsobila hlásenú nežiaducu udalosť. Znamená len to, že udalosť sa vyskytla po podaní vakcíny. Na prijatie hlásenia do systému nie je potrebný dôkaz o tom, že vakcína udalosť spôsobila. VAERS prijíma všetky hlásenia bez posudzovania, či ich skutočne zapríčinila vakcína.“

Anesteziológ James Laidler na ilustráciu tohto princípu v roku 2004 do databázy VAERS nahlásil, že po očkovaní na chrípku mu narástli svaly, koža mu ozelenela a stal sa z neho Hulk. CDC toto nahlásenie odstránilo, avšak Laidler zdôraznil, že ak by na odstránenie nedal súhlas, stále by bolo súčasťou databázy.

Aj pred prístupom k dátam európskej databázy EudraVigilance je uvedené: „Informácie na tejto webovej stránke sa týkajú podozrení na vedľajšie účinky, t. j. liekových udalostí, ktoré sa pozorovali po použití lieku, ale ktoré nie sú nevyhnutne spojené s liekom alebo zapríčinené liekom.“

Počet individuálnych prípadov zaznamenaných v systéme EudraVigilance k vakcíne Elasomeran (Spikevax) od spoločnosti Moderna bolo k 8. júnu 2025 celkom 389 194. 

Napriek tomu sa opakovane stáva, že hlásenia nežiaducich udalostí sú nesprávne interpretované ako dôkaz nežiaducich účinkov očkovania. Takýmto spôsobom používal databázy nežiaducich udalostí už napríklad senátor Ron Johnson v roku 2021. S odvolaním sa na systém VAERS vyhlásil, že po očkovaní na covid‑19 nastalo 5-tisíc úmrtí a zároveň naznačil, že medzi očkovaním a úmrtiami môže existovať príčinný vzťah. Aj vtedy odborníci z CDC, FDA aj akademickej obce upozornili, že VAERS je len výstražný systém, ktorý zaznamenáva nahlásené prípady bez overenia alebo potvrdenia príčinnosti.

Potvrdené nežiaduce účinky vakcíny sú uvedené v príbalovom letáku

Vedľajšie účinky vakcíny Spikevax od spoločnosti Moderna sú podrobne uvedené v dokumentácii FDA aj EMA.

Podľa FDA bola u niektorých očkovaných zaznamenaná závažná alergická reakcia, pričom riziko jej výskytu je veľmi nízke. Takáto reakcia sa zvyčajne objaví do niekoľkých minút až jednej hodiny po očkovaní, preto zdravotníci odporúčajú krátke zotrvanie na mieste po podaní vakcíny. Medzi príznaky patria dýchavičnosť, opuch tváre alebo hrdla, zrýchlený tep, celotelová vyrážka, závraty a slabosť. FDA tiež upozorňuje na veľmi zriedkavé prípady zápalu srdcového svalu (myokarditída) a obalu srdca (perikarditída), ktoré sa najčastejšie vyskytli u mladých mužov vo veku 18 až 24 rokov, väčšinou do niekoľkých dní po očkovaní. Typické sú bolesti na hrudníku, dýchavičnosť či búšenie srdca.

Okrem toho boli v klinických skúškach hlásené bežné vedľajšie účinky ako bolesť v mieste vpichu, opuch lymfatických uzlín, únava, bolesť hlavy, svalov a kĺbov, nevoľnosť, zimnica a horúčka. Podľa EMA sa môže vyskytnúť aj žihľavka, svrbenie, závraty, bolesť brucha alebo opuch tváre, a to najmä u osôb, ktoré podstúpili kozmetické zákroky ako výplne tváre. V zriedkavých prípadoch bola zaznamenaná aj Bellova obrna, čo je dočasné ochrnutie polovice tváre. EMA zároveň informuje o výnimočne zriedkavých prípadoch zápalu srdcového svalu a perikardu, ako aj o možných kožných reakciách, chronickej žihľavke či silnejšom menštruačnom krvácaní, ktoré však podľa dostupných údajov býva prechodné.

Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) evidoval k 31. decembru 2022 na Slovensku jedno úmrtie po očkovaní vakcínou Spikevax, pri ktorom bol potvrdený kauzálny vzťah ako možný. Celkovo na Slovensku ŠÚKL eviduje sedem úmrtí po podaní vakcíny proti covidu-19. Podľa údajov portálu Our world in data bolo na Slovensku do decembra 2023 zaočkovaných aspoň jednou dávkou 2,84 milióna ľudí. 

Očkovanie zabránilo miliónom úmrtiam 

Podľa odbornej štúdie očkovanie proti covidu-19 v prvom roku vakcinácie zabránilo odhadovaným 14,4 až 19,8 miliónom úmrtiam, čo predstavovalo zníženie celkového počtu úmrtí až o 63 percent. Výskumníci analyzovali dopad očkovania pomocou matematického modelovania, ktoré porovnávalo šírenie vírusu a vakcináciu s hlásenou úmrtnosťou a celkovou nadmernou úmrtnosťou v 185 krajinách. 

WHO v januári 2024 taktiež potvrdilo, že v európskom regióne vakcíny proti covidu-19 znížili počet úmrtí o 57 % a zachránili viac ako 1,4 milióna životov v európskom regióne. Podľa WHO len prvá posilňujúca dávka vakcíny zachránila 700 000 životov. Bez vakcín by podľa štúdie dosahoval počet úmrtí namiesto 2,5 milióna až 4 milióny.

Navyše štúdia, ktorá sledovala približne 11 miliónov ľudí, ukázala, že očkovaní mali nižšiu úmrtnosť na iné príčiny ako covid-19 v porovnaní s nezaočkovanými. To platilo pre všetky sledované vakcíny - Pfizer, Moderna aj Johnson & Johnson. Výsledky tak nepotvrdili zvýšené riziko úmrtia po očkovaní, práve naopak, očkovaní zomierali menej často. 

Očkovanie podľa štúdií znižuje riziko úmrtia a hospitalizácie

V roku 2024 bolo aspoň jednou dávkou vakcíny zaočkovaných 70,7 % svetovej populácie, čo tvorí vyše 5,7 miliardy ľudí. Niekoľko renomovaných výskumov a štúdií potvrdilo, že očkovanie proti covid-19 výrazne znižuje riziko úmrtia na toto ochorenie.

Napríklad štúdia z februára 2024 vykonaná na vzorke 615 pacientov s pozitívnym RT-PCR testom na koronavírus, prijatých na oddelenie covid-19 fakultných nemocníc pridružených k Yazd University of Medical Sciences počas prvých dvoch mesiacov vrcholu variantu Omicron (od 20. februára 2022 do 20. marca 2022), preukázala, že „kompletné očkovanie proti covidu-19 viedlo k miernejšiemu ochoreniu z hľadiska klinických, viditeľných a laboratórnych kritérií pacientov a znížilo možnosť hospitalizácie na JIS, intubáciu a úmrtnosť pacientov.“

Štúdia z novembra 2023 vykonaná v Indonézii skúmala „súvislosť medzi stavom očkovania (úplným, čiastočným alebo žiadnym) a nemocničnou úmrtnosťou u pacientov s covidom-19 vo väčšine nemocníc v Jakarte v Indonézii počas vlny Delta.“ Celkovo bolo do štúdie zaradených 40 827 pacientov. Štúdia preukázala, že „riziko úmrtnosti počas hospitalizácie medzi plne a čiastočne očkovanými pacientmi bolo nižšie ako medzi neočkovanými dospelými.“

Cieľom ďalšej štúdie z mája 2023 bolo analyzovať, či vakcína proti ochoreniu covid-19 „znižuje úmrtnosť u pacientov so stredne ťažkým alebo ťažkým priebehom ochorenia covid-19, vyžadujúcim kyslíkovú terapiu.“ Štúdia skúmala údaje zo 148 nemocníc, z toho sa 111 nemocníc nachádzalo v Španielsku a 37 nemocníc v Argentíne. Skúmané údaje boli z obdobia od januára 2020 do mája 2022 a skúmanú kohortu tvorilo 21 479 hospitalizovaných pacientov s covidom-19, vyžadujúcich oxygenoterapiu. Po zvážení viacerých komorbidít v očkovanej skupine dospeli výkumníci k záveru, že vakcíny proti covidu-19 výrazne znižujú pravdepodobnosť úmrtia u pacientov so stredne ťažkým alebo ťažkým ochorením. Analýza bola vykonaná aj na podskupinách podľa typu vakcíny. Vyššie zníženie rizika úmrtnosti bolo pri vakcínach od spoločností Pfizer, AstraZeneca a Moderna a nižšie pri vakcíne Sputnik. 

Výskum z apríla 2023, ktorý zisťoval „súvislosť stavu očkovania s úmrtnosťou u dospelých pacientov hospitalizovaných s ochorením covid-19“ na vzorke 86 732 dospelých pacientov, taktiež potvrdzuje výsledky uvedených štúdií. Štatisticky upravená miera úmrtnosti bola 8,3 % u neočkovaných a  5,1 % u očkovaných pacientov. Výskum tiež preukázal, že očkovanie bolo spojené s obzvlášť veľkým znížením úmrtnosti u obéznych, ťažko obéznych pacientov a u starších pacientov. Pravdepodobnosť úmrtnosti bola vyššia neskoršom (august 2021 až január 2022) ako v skoršom období štúdie (január 2021 až júl 2021) a u očkovaných pacientov sa významne zvýšila zo 4,6 % na 6,5 %.

Systematické vyhodnotenie 28 klinických skúšok v prestížnom časopise Lancet Microbe z apríla 2023, zahŕňajúcich spolu viac ako 500-tisíc ľudí, ukázalo, že „účinnosť vakcín proti SARS-CoV-2 je vyššia pri prevencii závažnej infekcie a smrti ako pri prevencii miernejších infekcií. Účinnosť vakcíny sa časom znižuje, ale možno ju zvýšiť doplňujúcou dávkou (boostrom)“. 

Metaanalýza z januára 2022 zahŕňajúca celkom 51 záznamov potvrdila, že „vakcíny COVID-19 sú vysoko ochranné proti chorobám súvisiacim so SARS-CoV-2 v reálnych podmienkach“.

Záver

Miroslav Kamenský na Facebooku zdieľa tvrdenie, že vakcíny proti ochoreniu covid-19 by sa mali stiahnuť z trhu pre údajne vysoký počet hlásených nežiaducich účinkov, hospitalizácií a úmrtí. Tieto čísla však vychádzajú z databáz, ktoré evidujú všetky podozrenia bez overenej príčinnej súvislosti s očkovaním. Ide teda o tvrdenie vytrhnuté z kontextu, ktoré neberie do úvahy metodológiu zberu dát ani ich odborné vyhodnotenie. Overené vedecké štúdie pritom opakovane potvrdzujú, že vakcíny významne znižujú riziko ťažkého priebehu covidu-19 a zachránili milióny životov. Príspevok sme preto v rámci spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako s chýbajúcim kontextom.