Fotografia stíhačiek F-16 nad Ľvovskou oblasťou v tvare hákového kríža je upravená, v skutočnosti je na pôvodnej fotografii len jedna stíhačka. Spolu s fotomontážou sa šíria aj nepravdivé tvrdenia, že na Ukrajine je fašistický totalitný režim.
Na Facebooku sa šíri fotografia, na ktorej sú údajne stíhačky F-16, ktoré preleteli Ľvovskou oblasťou v tvare hákového kríža. Príspevok tvrdí, že takto sa s prvými stíhačkami privítali „ukrofašisti.“ Dodáva, že na Ukrajine je fašistický totalitný režim.
Na pôvodnej fotografii je iba jedna stíhačka
Reverzné vyhľadávanie ukazuje, že fotografia bola upravená. Fotka sa prvýkrát objavila 1. augusta 2024 na Telegram kanáli Military Informant (vojenský informátor). Na pôvodnej fotke je možné vidieť jedno bojové lietadlo prelietajúce nad mestskou radnicou v Ľvove.
Originálnu fotografiu zdieľalo aj ruské médium Ura.ru. Podľa Ura.ru fotografia dokazuje, že západné krajiny dodali Ukrajine prvé stíhačky F-16. Pôvodnú fotografiu s jednou stíhačkou zverejnilo aj slovenský denník Pravda, ktorý rovnako informoval, že ide o bojové lietadlo F-16.
Ukrajina 4. augusta 2024 potvrdila, že prevzala prvé stíhačky F-16. Presný počet nie je známy, The Independent uviedol, že v prvej dodávke z Holandska prišlo šesť bojových lietadiel tohto typu, The Economist informoval o šestnástich. Ďalšie lietadlá by Ukrajine malo dodať Dánsko. Do konca roka 2024 by mala mať Ukrajina 20 lietadiel F-16, v roku 2025 by sa mal tento počet zvýšiť na 79.
Na Ukrajine nie je fašistický režim
Príspevok používa tiež hanlivé označenie „ukrofašisti,“ a tvrdí, že na Ukrajine je „fašistický totalitný režim.“
Obvinenia z fašizmu a nacizmu na Ukrajine sú súčasťou ruskej dezinformačnej kampane, ktorej cieľom je legitimizovať ruskú agresiu na Ukrajine, ktorá sa začala anexiou Krymu v roku 2014. Jedným z príkladov sú nepravdivé informácie o genocíde rusky hovoriacich obyvateľov Donbasu, ktoré sa začali šíriť po pro-európskych protestoch v Kyjeve v rokoch 2013 a 2014.
Nepravdivosť tvrdení o genocíde potvrdili viaceré nezávislé pozorovateľské misie medzinárodných organizácii. Poradný výbor Rady Európy pre ochranu národnostných menšín v roku 2014 skonštatoval, že práva menšín sú na Donbase dodržiavané. (pdf, s. 2) K rovnakému záveru dospeli aj vrchná komisárka pre národnostné menšiny Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OSCE) a taktiež Úrad vrchného komisára OSN pre ľudské práva. (pdf, s. 23). O údajnej genocíde ruskej menšiny na Donbase neexistujú žiadne dôkazy.
Tvrdenia, že na Ukrajine je fašistický či nacistický režim, odmietajú aj odborníci a odborníčky na genocídu, nacizmus a druhú svetovú vojnu. Spoločné vyhlásenie podpísalo viac ako 300 akademikov a akademičiek. Vo vyhlásení vysvetľujú: „V Kyjive nie je žiadna nacistická vláda, ktorú by mohla Moskva vykoreniť. Na Ukrajine neprišlo ku genocíde ruského národa. A ruské vojská nie sú na oslobodzovacej misii.“ Odborníci a odborníčky v liste zároveň priznávajú prítomnosť pravicových extrémistov a násilných xenofóbnych skupín - tak, ako je tomu aj v iných krajinách. Podľa akademickej obce však nič z toho neospravedlňuje ruskú agresiu a prekrúcanie reality na Ukrajine.
Jared McBride, profesor histórie špecializujúci sa na nacionalistické hnutia, násilie a genocídu v Rusku a na Ukrajine, pre FactCheck.org povedal, že neo-nacistické a krajne pravicové skupiny nemajú na Ukrajine zásadný vplyv.
V roku 2019 získala koalícia krajne pravicových strán Pravý Sektor, Sloboda a strana hnutia Azov - Národný zbor v parlamentných voľbách 2,15 % hlasov, do parlamentu sa nedostali. V prezidentských voľbách 2019 získal najúspešnejší kandidát z krajnej pravice, Ruslan Košulynskyj zo strany Sloboda, 1,62 % hlasov.
Pozorovacie misie OBSE skonštatovali, že v posledných parlamentných (.pdf, s. 3) a prezidentských (.pdf, s. 3) voľbách, ktoré sa na Ukrajine uskutočnili v roku 2019, prebiehala súťaž a základné slobody boli dodržané.
Záver
Na sociálnych sieťach sa šíri fotografia, na ktorej sú stíhačky F-16 prelietavajúce nad Ľvovskou oblasťou v tvare hákového kríža. Ide však o fotomontáž. K fotografii sú pripojené aj nepravdivé vyjadrenia, že na Ukrajine je fašistický režim, ktoré odborníci opakovane vyvrátili. Príspevok hodnotíme v rámci našej spolupráce s Metou za nepravdivý.
Zdroj fotografie: Alan Wilson, CC BY-SA 2.0