Po nečakaných záplavách na juhovýchode Španielska sa začalo šíriť krátke video atypickej lode, ktorá sa podľa popisu údajne objavila neďaleko Valencie pár dní pred prírodnou katastrofou. Príspevky dokonca spájajú loď so systémom HAARP. Loď na videu je v skutočnosti plávajúca elektráreň, ktorá sa využíva v prípade akútnej potreby elektrickej energie. Nesedia navyše ani tvrdenia, že sa loď v čase pred záplavami nachádzala blízko španielskeho pobrežia. V druhej polovici októbra 2024 táto loď kotvila v tureckom prístave vyše 2-tisíc kilometrov od Valencie.
Viaceré príspevky na sociálnych sieťach šíria konšpiráciu o záhadnej lodi. Na videu zo 4. novembra 2024 sa nachádza atypické plavidlo, popis pritom naznačuje, že ide o loď na ovládanie počasia. „Najvyšší čas konečne už raz a navždy seknúť americkej "vyvolenej" skupine cez papuľu v súvislosti (nielen) s pokusmi na počasí,“ píše sa v úvode príspevku.
Príspevky spájajú loď so systémom HAARP a záplavami, ktoré sa koncom októbra 2024 udiali na juhovýchode Španielska. Ničivé záplavy boli spôsobené javom DANA a v ich dôsledku zomreli či ostali nezvestnými stovky ľudí. Záplavy taktiež spôsobili obrovské majetkové škody.
„Ako fajn, že na Slovensko nemôže priplávať HAARP loď. Pár dní pred abnormálnymi zrážkami 500 mm - klimatickým útokom bola neďaleko španielskej Valencie spozorovaná záhadná loď. Jej oficiálnym účelom bolo využitie ako plávajúca elektráreň. A nasledovali katastrofálne záplavy,“ píše sa ďalej v príspevku, ktorý sa šíri aj vo viacerých facebookových skupinách (tu, tu, tu, tu a tu).
Niektoré príspevky odkazujú na telegramový kanál Miroslava Kamenského, ktorý neúspešne kandidoval za hnutie Republika v posledných eurovoľbách. Ten príspevok zdieľal 3. novembra 2024 a opakovane aj 5. novembra 2024. Dokopy mali obidva jeho príspevky na Telegrame vyše 19-tisíc videní. Na Facebooku majú jednotlivé videá spolu desiatky zdieľaní a interakcií.
Jedno z prvých dostupných videí s touto loďou bolo sa Slovensku objavilo už 1. novembra 2024. Autor v príspevku však nespája loď so systémom HAARP a spojenie s povodňami na juhovýchode španielska naznačuje len v rovine otázky.
Na videu je plávajúca elektráreň
Plavidlo, ktoré sa nachádza na videu, nesúvisí s projektom HAARP, ale ide o plávajúcu elektráreň tureckej spoločnosti Karadeniz Energy Group. Tá má vo svojej flotile niekoľko takýchto lodí. Podľa vzhľadu a nápisu možno identifikovať, že na videu sa nachádza plavidlo triedy Khan, konkrétne Karadeniz Powership Onur Sultan.
Plávajúce elektrárne využívajú skvapalnený zemný plyn alebo ťažký palivový olej, ktoré premieňajú na energiu pomocou generátorov umiestnených na palube. Napájajú miestne elektrické siete a používajú sa na rýchle riešenie energetických výpadkov, podporu infraštruktúry v rozvojových krajinách alebo počas krízových situácií. Ich mobilita umožňuje flexibilné nasadenie.
Príkladom je nasadenie v Južnej Afrike, kde slúžia na riešenie energetických výpadkov alebo stabilizáciu sietí. V Indonézii zas podporovali miestnu sieť na odľahlých ostrovoch, kde dopyt výrazne prevýšil možnosti infraštruktúry a výpadky prúdu sa stali bežnými.
Turecká spoločnosť podpísala memorandum aj so štátnou ukrajinskou spoločnosťou JSC Energy Company of Ukraine s cieľom posilniť spoluprácu v oblasti dodávok elektriny v čase krízy. Strany sa dohodli, že budú spolupracovať na dodaní kapacity dostačujúcej na napájanie viac ako milióna domácností. Táto zmluva by mala výrazne pomôcť ukrajinským domácnostiam, ktoré trpia nedostatkom energií v dôsledku pravidelných ruských útokov na kritickú energetickú infraštruktúru.
Nesedí miesto ani čas
Pôvodné video, ktoré zachytáva túto plávajúcu elektráreň, bolo zverejnené na TikToku 25. septembra 2024, teda viac ako mesiac pred ničivými záplavami na juhovýchode Španielska. Nie je teda pravdou, že loď pozorovali pár dní pred záplavami.
Navyše podľa popisu bolo video natočené v meste Las Palmas de Gran Canaria na Kanárskych ostrovoch, teda takmer 1900 kilometrov od španielskej Valencie.To je približne rovnaká vzdialenosť ako medzi Bratislavou a Madridom.
Agentúra AFP zistila, že v podobnom čase, ako bolo publikované video na TikToku, vyšiel (26. septembra 2024) aj článok v lokálnych novinách mesta Las Palmas La Provincia, ktorý informuje o zakotvení lode Onur Sultan práve v prístave na Kanárskych ostrovoch. „Karadeniz Powership Onur Sultan, plávajúca elektráreň pod vlajkou Libérie, kotví od utorka v San Cristóbale, kde dostáva logistickú podporu od servisných spoločností, ktoré pôsobia v prístavoch La Luz a Las Palmas,“ píše sa v článku. V článku sa ďalej uvádza, že loď priplávala z pobrežia Mozambiku.
Zdroj: La Provincia
Podľa stránky Maritime Optima, ktorá poskytuje dáta o pohybe lodí, KPS Onur Sultan vyplávala 4. augusta 2024 z prístavu v Maputo v africkom štáte Mozambik. Následne 24. septembra 2024 priplávala do prístavu Las Palmas de Gran Canaria, odkiaľ opätovne vyplávala 8. októbra 2024. O 9 dní na to zakotvila v tureckom prístave Tuzla, v ktorom sa nachádza dodnes.
Zdroj: Maritime Optima ShipAtlas
Z voľne dostupných dát sa tak dá overiť, že v čase záplav na juhovýchode Španielska, ktoré začali 29. októbra 2024, sa loď z videa nachádzala približne 2500 kilometrov od Valencie. Pri plavbe z Kanárskych ostrovov do Turecka sa loď navyše držala pri africkom pobreží. Aj v bode, kedy sa plavila najbližšie k španielskemu pobrežiu, sa stále od Valencie nachádzala niekoľko stoviek kilometrov.
Katastrofálne povodne na juhovýchode Španielska
Juhovýchod Španielska postihli koncom októbra 2024 ničivé povodne, spôsobené javom DANA. Najmenej 205 ľudí zomrelo a ďalších takmer sto ostalo nezvestných. Záplava kalnej vody premenila ulice na rieky, zničila domy a strhla mosty, železničné trate a autá.
Valencia, Castellón, Alicante a okolitý región čelili prívalovým dažďom, na niektorých miestach dopadlo viac ako 400 litrov vody na meter štvorcový v priebehu jedného dňa. Takéto extrémne počasie viedlo k rozsiahlym záplavám, narušeniu infraštruktúry a evakuáciám tisícok obyvateľov.
Najviac zasiahnuté boli mestské a priemyselné oblasti, kde voda zaliala domy, cesty, školy a nemocnice. Dopravná sieť bola paralyzovaná – mnohé cesty boli nepriechodné a vlakové spojenia museli byť prerušené.
Hoci sa situácia začala začiatkom novembra 2024 stabilizovať, následky povodní budú obyvatelia pociťovať ešte dlhé mesiace. Škody na infraštruktúre a majetku sa odhadujú v miliardách eur.
DANA (Depresión Aislada en Niveles Altos, teda izolovaná tlaková níž vo vyšších vrstvách atmosféry) je meteorologický fenomén typický pre Stredozemné more. Studený vzduch vo vyšších vrstvách atmosféry interaguje s teplým a vlhkým vzduchom pri hladine mora a spôsobuje intenzívne a lokalizované dažde. Tentokrát bol jav neobvykle silný, čo vyústilo do povodní, aké región nezažil niekoľko desaťročí.
Aktuálna ničivosť tohto javu je pravdepodobne dôsledkom globálneho otepľovania. V posledných rokoch vedci varovali, že teplota vody v Stredozemnom mori sa rýchlo zvyšuje a môže sa vyšplhať až o 5 stupňov Celzia nad normál. Keďže horúci vzduch dokáže zadržať viac vlhkosti, zvyšuje sa potenciál pre katastrofické lejaky ako sme videli v Španielsku.
HAARP
HAARP, ktorý je skratkou pre vysokofrekvenčný aktívny aurorálny výskumný program (v originále High-frequency Active Auroral Research Program), predstavuje zariadenie na výskum vyšších vrstiev Zeme, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v prenose rádiových signálov a interakciách medzi atmosférou a vesmírom. Tento výskumný projekt, ktorý sa nachádza v Gakone na Aljaške, bol od roku 1993 prevádzkovaný vzdušnými silami USA a v roku 2015 ho prevzala University of Alaska Fairbanks.
HAARP. Foto: Secoy, A CC BY-SA 4.0
Centrom zariadenia je pole 180 vysokofrekvenčných antén, rozmiestnených na vyše 13 hektároch. Tento systém dokáže vyžarovať energiu až 3,6 megawattov v širokom frekvenčnom rozsahu, čím zahrieva malé oblasti ionosféry a vytvára kontrolované poruchy. Tieto simulované javy umožňujú vedcom analyzovať procesy, ktoré sú v prirodzenej forme ťažko pozorovateľné. Experimenty zahŕňajú napríklad vytváranie plazmových štruktúr, generovanie nízkofrekvenčných vĺn alebo produkciu slabých žiarení pripomínajúcich polárnu žiaru. Štúdium ionosféry umožňuje zlepšiť technológie komunikácie, navigácie a predpovedania vesmírneho počasia.
HAARP je obľubenou témou dezinformátorov
HAARP je spojený s viacerými konšpiračnými teóriami. Podľa jednej z nich dokáže zariadenie ovládať počasie či dokonca vytvárať živelné katastrofy. Tento mýtus však nemá vedecký základ. Rádiové vlny, ktoré HAARP generuje, neinteragujú s troposférou ani so stratosférou, čo sú vrstvy atmosféry, v ktorých vzniká počasie. Keďže vysielané frekvencie nie sú v týchto vrstvách pohlcované, nemajú vplyv na oblačnosť, zrážky alebo iné meteorologické javy.
Ďalšia teória spojená s HAARP znie, že zariadenie je schopné manipulovať s atmosférou, čo údajne umožňuje vznik chemtrails, ktoré obsahujú chemické alebo biologické látky úmyselne uvoľňované do atmosféry. V skutočnosti sú tzv. chemtrails výsledkom kondenzácie vodnej pary vo výfukových plynoch prúdových motorov vo vysokej a chladnej atmosfére. Podobný efekt môžeme vidieť na výfuku auta počas mrazivých rán, keď sa vodná para premieňa na viditeľnú hmlu.
HAARP nemá schopnosť produkovať vodu, vypúšťať chemikálie alebo inak ovplyvňovať kondenzačné procesy. Experimenty vykonávané týmto zariadením sú zamerané výlučne na interakcie elektromagnetických vĺn v ionosfére a nemajú vplyv na nižšie vrstvy atmosféry ani na povrch Zeme.
V roku 2023 konšpirační teoretici spájali HAARP so zemetrasením v Turecku či dokonca na východe Slovenska.
Záver
Na videu sa nenachádza loď so systémom HAARP, ktorá dokáže ovládať počasie, ale plávajúca elektráreň, ktorá sa využíva na pokrytie akútnej potreby elektrickej energie. Loď sa navyše pred záplavami v Španielsku aj počas nich nachádzala v tureckom prístave, vyše 2-tisíc kilometrov od španielskeho pobrežia. Video pochádza zo septembra 2024 a bolo natočené na Kanárskych ostrovoch.
Príspevky navyše spájajú loď so systémom HAARP, ktorý je fixne umiestnený na Aljaške a nie je možné ho presúvať, keďže ide o rozsiahly a stacionárny výskumný komplex, ktorý sa rozprestiera na ploche vyše 13 hektárov. Výskumný systém HAARP nevie ovládať počasie, či spôsobiť prírodné katastrofy, pretože neinteraguje s vrstvami atmosféry zodpovednými za vznik počasia. Príspevky sme preto v rámci našej spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivé.
Zdroj fotografie: Karadenizsosyal, CC BY-SA 4.0