DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Nálepka Apeel označuje ovocie ošetrené ochrannou vrstvou, ktorá predlžuje ich trvanlivosť

Nálepka Apeel označuje ovocie ošetrené ochrannou vrstvou, ktorá predlžuje ich trvanlivosť

Kamila Kvasnicová 09.08.2023 novinky

Na Facebooku sa šíri príspevok, ktorý ľudí vyzýva, aby nejedli výrobky označené nálepkou Apeel. V skutočnosti však nálepka označuje výrobky s ochrannou vrstvou, ktorá zvyšuje trvanlivosť potravín. Údajne toxické mono- a diglyceridy, ktoré obsahuje ochranná vrstva, nepredstavujú žiadne zdravotné riziko a môžeme ich nájsť v množstve bežných potravín.

Príspevok zobrazuje fotku avokáda označeného nálepkou Apeel, v popise fotky autor tvrdí, že firmu založil Bill Gates a že výrobky obsahujú toxické mono- a diglyceridy, z ktorých bude ľuďom zle. Nálepka Apeel na ovocí však označuje, že na potravinách je ochranná vrstva, nazývaná Edipeel. Vrstva bráni úniku vody a nepriaznivým reakciám ovocia s kyslíkom v okolitom prostredí, takže podľa tvrdenia výrobcov dokáže zostať dlhšie čerstvé. 

Mono- a diglyceridy sa bežne používajú ako emulgátory, čiže látky umožňujúce miešanie tuku a vody. V zložení potravín ich môžeme nájsť pod označením E471. Tieto látky sa často vyskytujú v pečive, zmrzline, nátierkách alebo koláčoch. Ľudské telo ich tiež prirodzene vytvára počas trávenia pri rozkladaní komplexnejších tukov – triglyceridov. 

V roku 2019 prijala Európska komisia nariadenie, podľa ktorého sa mono- a diglyceridy môžu používať aj na povrchovú úpravu niektorých druhov ovocia, hlavne tých, ktorých šupka sa nekonzumuje („citrusových plodov, melónov, ananásu, banánov, pápaje, manga, avokáda a granátových jabĺk”). Rozhodnutie sa odvoláva aj na stanovisko k prehodnoteniu bezpečnosti monoglyceridov a diglyceridov z roku 2017, ktoré vydal Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA). Skupina vedcov dospela k záveru, že „pokiaľ ide o ich použitie ako prídavných látok v potravinách, nevznikli žiadne bezpečnostné obavy“. Americká Food and Drug Agency (FDA) je podobného názoru, označuje mono- a diglyceridy za látky, ktoré sú „všeobecne uznané za bezpečné.“ 

Facebookový príspevok tiež tvrdí, že zakladateľom firmy Apeel je Bill Gates. Ten však nie je jedným zo spoluzakladateľov a nebol ani v jej vedení. Jediné prepojenie medzi Gatesovou nadáciou a firmou sú dva granty. V roku 2012 po založení firmy získala firma Apeel Sciences od Gatesovej nadácie finančnú podporu vo výške 100 tisíc dolárov. Druhý grant bol udelený v auguste 2015, vo výške 985 tisíc dolárov. Táto suma len malou časťou celkového financovania Apeel Sciences: portál crunchbase.com informuje, že za desať ‘kôl’ financovania firma vyzbierala 791 miliónov dolárov od tridsiatich štyroch investorov. 

Nepodložené tvdenie o nebezpečnosti Apeel sa začal šíriť v apríli 2023. Pôvodne vzniklo, keď používatelia Instagramu a Twitteru (po novom ‘X’) písali o nebezpečenstvách spojených s konzumovaním potravín s označením Apeel. Údajným dôkazom tohto tvrdenia bol dokument, v ktorom sa písalo o poškodení očí alebo kožnej alergickej reakcie. Išlo však o informácie k čističu tvrdých povrchov od firmy Evans Vanodine, ktorý sa volá taktiež Apeel. 

Koncom júla 2023 sa tvrdenia o nebezpečenstve spojenom s potravinami označenými logom Apeel začali šíriť na Slovensku, no objavil sa aj v Namíbií, Južnej Afrike, Nemecku, Francúzsku, alebo Maďarsku.

Nálepka Apeel na ovocií označuje prítomnosť vrstvy predlžujúcej trvanlivosť. Obsahuje síce mono- a diglyceridy, tie sú však na konzumáciu bezpečné a bežne sa vyskytujú v množstve ďalších potravín. Spoločnosť Apeel dostala od nadácie Billa Gatesa financie, je však len jednou z mnohých investorov.