DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Nie je pravda, že postrelenie ostrými nábojmi do brucha musí človeka usmrtiť. Výstrel nesprevádza viditeľný oheň a dym

Nie je pravda, že postrelenie ostrými nábojmi do brucha musí človeka usmrtiť. Výstrel nesprevádza viditeľný oheň a dym

redakcia Demagog.sk 04.07.2024 novinky

Medzi blogmi denníka SME vyšiel text spochybňujúci priebeh atentátu na Roberta Fica, ktorý si pozrelo za dva dni viac ako 390-tisíc ľudí. V nadpise tvrdí, že Fico by ostrú ranu do brucha neprežil a argumentuje aj chýbajúcim ohňom a dymom pri výstrele. Z toho usudzuje, že v Handlovej strieľal atentátnik slepými nábojmi. Podľa vyjadrenia odborníka na strelné zbrane však dym a oheň pri dennom svetle nie je vidieť. Nie je pravda, že spôsobené strelné poranenia musia človeka zabiť, čo vysvetľuje záchranár aj lekári, ktorí sa o Fica starali. 

Blog z 23. júna 2024 na stránke denníka SME tvrdí, že atentátnik na premiéra Fica strieľal slepými nábojmi. Argumentuje, že „Fico by ostrú ranu do brucha CZ 75 B neprežil“. Autor sa v blogu odvoláva na údajné nezrovnalosti v medializovanom uznesení o väzbe atentátnika a porovnáva účinky použitej zbrane na videozáznamoch zo streľby v Handlovej s inými dostupnými videami streľby z predmetnej zbrane.

Denník SME blog 25. júna 2024 stiahol, keďže obsahoval nepravdivé informácie, čo je v rozpore s Kódexom blogera. Odkaz momentálne vedie na článok o tom, prečo sú ľudia náchylní veriť konšpiráciám. Text blogu je zverejnený aj na stránke modryzajacik5.blogspot.com.

Pri streľbe nie je vidieť oheň a dym, spätný ráz CZ 75B nie je taký silný, aby útočník nemohol opakovane strieľať jednou rukou

V medializovanom uznesení o väzbe atentátnika sa uvádza, že atentátnik strieľal zo zbrane ČZ 75 b, cal. 9 Luger. Neskôr v uznesení je zaznamenaná výpoveď atentátnika, ktorý uviedol, že strieľal zo zbrane ČZ 75 9 mm kaliber, ktorú mal mať v legálnej držbe od roku 1992. Uvádza tiež, že zbraň mal vopred nachystanú spolu s dvomi zásobníkmi a „v každom zásobníku bolo asi 10 nábojov“. Atentátnik tvrdil, že na premiéra „asi 3x vystrelil“. Podľa obhliadky miesta činu opísanej v uznesení bola zaistená zbraň „s nápisom CZ 75B cal. 9 mm LUGER ... spolu so 7 ks nábojov a zásobníkom.“ Podľa autora blogu ide o rozličné modely zbraní, pričom CZ 75B sa mala začať vyrábať v roku 1993, teda rok po tom, ako ju mal nadobudnúť atentátnik.

Pre odborné posúdenie zbrane Demagóg.sk oslovil odborníka na strelné zbrane Ľudovíta Miklánka, predsedu predstavenstva občianskeho združenia Legis Telum.

Podľa Miklánka bola zbraň CZ 75 v roku 1992 zásadnejšie modernizovaná a „uvedená na trh ako CZ 75B“. Postupom času dochádzalo k jej ďalším premenám a modernizáciám, pričom sa „od roku 1977 nezmenil základný koncept, a to celokovová služobná zbraň na náboj 9 mm luger.“ CZ 75 je podľa jeho slov druhou najkopírovanejšou zbraňou na svete. „Z tohto dôvodu sa bežne medzi odbornou verejnosťou po celom svete používa pre všetky jej varianty a subvarianty označenie „CZ 75" bez ohľadu na to, či ide o pôvodný model, B, BD, Compact a pod. Je teda bežné toto prevedenie zbrane aj v odbornej literatúre nájsť uvádzané pod súhrnným označením „CZ 75" a áno, takto môže byť kľudne označená aj CZ 75 B,“ uvádza Miklánek. Odborník tiež potvrdil, že predmetná pištoľ má štandardne zásobník s kapacitou pätnásť nábojov.

Miklánek ďalej vysvetľuje, že „vyšlahnutie“ plameňa a dymu zo zbrane pri výstrele je voľným okom pri dennom svetle neviditeľné. „Od polovice 19. storočia sa v palných zbraniach používa ako výmetná náplň strevina pod označením „bezdýmny strelný prach" založený prevažne na nitrocelulóze. Minimalizuje sa tým dymový efekt, ktorý sme poznali zo zbraní na čierny prach. Do pištolí sa používajú jeho rýchlejšie horiace varianty. Výsledok je ten, že u pištole štandardnej služobnej veľkosti, akou je CZ 75, s hlavňou o dĺžke 120mm väčšina prachu vyhorí v nej. T.z., že vlastnosťami prachu je minimalizovaný ako dymový, tak i efekt výšľahu plameňa,“ dodáva Miklánek. Plameň a dym zo zbrane je podľa neho viditeľný len „v priestore so zlými svetelnými podmienkami, prípadne zachytený na video alebo fotografiu. Aj to v správnom uhle od ústia hlavne a vhodnej polohe zdroja svetla od snímača videa.“

Autor blogu ďalej spochybňuje spätný ráz použitej zbrane, pričom dodáva, že 71-ročný atentátnik strieľal jednou rukou. Miklánek v tejto súvislosti uvádza, že CZ 75 je „full size služobná celokovová pištoľ“ a má „základné predpoklady na „dobré“ správanie počas streľby“. Ide predovšetkým o dĺžku hlavne a celkovú vyššiu hmotnosť zbrane. „Rôzne varianty CZ 75 sa používajú na dynamickú športovú streľbu práve kvôli dobrej ergonómii tejto zbrane na rýchlu streľbu,“ dodáva odborník na strelné zbrane. Preto je v závislosti od „fyzických proporcií a kondície strelca a miery jeho tréningu“ možné, aby atentátnik zbraň pri streľbe udržal v jednej ruke.

Blog predovšetkým spochybňuje použitie ostrých nábojov. Ľudovít Miklánek toto tvrdenie popiera a tvrdí, že „cvičené ucho pozná veľmi rýchlo rozdiel medzi reálnym výstrelom z pištole, výstrelom z poplašnej pištole alebo napríklad hodenou petardou. Má špecifický zvuk a intenzitu. Ak by bolo medzi ľuďmi vystrelené poplašnou pištoľou, zvuk by bol iný, výraznejšie utlmený.“

Odborník na bezpečnosť a poradca primátora hlavného mesta Martin Královič pre Demagog.sk ešte v máji 2024 uviedol:  „Nemohlo ísť o streľbu slepými nábojmi - tie zranenia, ten pád, to takmer nevládne telo, ktoré ťahali ochrankári do auta - nič z toho nemohlo byť spôsobené slepými nábojmi.” 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok krátko po atentáte uviedol, že strelec vystrelil päťkrát. Deň po atentáte minister obrany Robert Kaliňák na tlačovom brífingu po zasadnutí bezpečnostnej rady upresnil, že premiéra zasiahli štyri strely. V rovnaký deň poskytla stanovisko tiež riaditeľka Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, kde bol premiér hospitalizovaný. Počet strelných poranení nekonkretizovala. Nasledujúci týždeň šéf zboru poradcov premiéra Erik Kaliňák na mítingu v Kysuckom Novom Meste tvrdil, že premiér mal päťkrát prestrelené tenké črevo. Na videu regionálnej televízie Prievidza je možné počuť päť výstrelov. Pre denník SME vysvetľuje Miklánek, že nie je nezvyčajné, ak strelec či ľudia na mieste činu vnímajú počty výstrelov odlišne. Upresnil tiež, že zásobníky zbrane CZ 75 môžu mať kapacitu aj 13 alebo 15 nábojov.

Blog polemizoval aj o tom, že poloha zbrane na videu sa zmenila. Bezpečnostný expert z Česka Lumír Němec sa pre denník SME vyjadril, že po streľbe ochrankári a policajti hýbali so zábranami, navyše niekto z ochrankárov mohol pištol odkopnúť, aby bola ďalej od ľudí.

Premiér utrpel ťažké zranenia, nemuseli však spôsobiť vykrvácanie

Ďalší blog autora na platforme blogspot, ktorý opakuje viaceré vyjadrenia zverejnené na blogu SME, spochybňuje vážnosť zranení, ktoré premiér utrpel. Tie podľa autora potvrdili len členovia vlády, lekári bližšie informácie neposkytli. Oba blogy sa zhodujú, že premiér Fico by ranu do brucha spôsobenú zbraňou CZ 75B neprežil. Je pravdou, že verejnosť nevie podrobnosti o Ficových zraneniach a ich následkoch. Závažnosť zranení však potvrdili viacerí lekári, vrátane lekára a lekárky, ktorí zraneného premiéra ošetrovali. Lekár a zdravotník Viliam Dobiáš pre Demagóg SK vysvetlil, že zásah 9 mm nábojom do brušnej dutiny nemusí spôsobiť okamžité vykrvácanie. Povedal tiež, že pacient po zásahu ostrým nábojom sa môže zotaviť natoľko, že po dvoch týždňoch je spôsobilý prejsť do domácej liečby.

Jeden z blogov tvrdí, že vzhľadom na „devastačné účinky“ použitej zbrane, čas prevozu a fakt, že má premiér bajpas a „pravdepodobne“ bral lieky na riedenie krvi, by musel na následky strely do brucha vykrvácať pri prevoze. Autor sa zároveň odvoláva na vyjadrenie jedného z lekárov, ktorý sa staral o Roberta Fica, ktorý poznamenal, že pacienti s podobne vážnymi zraneniami, aké utrpel premiér, sa väčšinou do nemocnice nedostanú. 

Je dôležité zdôrazniť, že doktor Jozef Valky, prednosta Kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici, ktorého blog cituje, nevylučuje možnosť, že pacienti so zraneniami brušnej dutiny môžu prevoz do nemocnice prežiť. Naopak, následne v rozhovore upresňuje, že zásah do brušnej dutiny by bol fatálny v prípade, ak by strela zasiahla aortu alebo dolnú dutú žilu. V takom prípade „pacient vykrváca do pár minút, neprežil by ani prevoz.” Lekár Viliam Dobiáš zároveň vysvetľuje, že zásah životne dôležitých ciev môže byť otázkou centimetra. Ak sa zasiahne veľká cieva, ktorá vyživuje črevo, môže dôjsť k vykrvácaniu v priebehu desiatich až pätnástich minút. Dodáva tiež, že ak by strela zasiahla aortu, k vykrvácaniu by došlo ešte skôr, v tomto prípade by nebola včasná ani okamžitá operácia.

Z výrokov doktora Valkyho a Dobiáša vyplýva, že premiér prevoz prežil, pretože projektil nezasiahol kritické cievy v bruchu. Valky ďalej vysvetľuje, že pacient s podobne vážnymi zraneniami je v kritickom ohrození života aj v nasledujúcich dňoch. Ak projektil zasiahne napríklad hrubé črevo, podľa Dobiáša je úmrtnosť asi 50 %, čím rýchlejšie sa zasiahnutý pacient dostane k operácií, tým je vyššia šanca, že sa uzdraví. Doktor Valky poukazuje aj na to, že premiér bol v Rooseveltovej nemocnici pod dohľadom profesionálneho a skúseného tímu, vrátane lekárov, ktorý majú s podobnými zraneniami skúsenosť. Valky menuje konkrétne primárku Kušíkovú, ktorá pracovala pre Lekárov bez hraníc v Iraku aj v Afganistane a s podobnými poraneniami má skúsenosti. Doktorka Kušíková v článku pre Postoj odmietla spochybňovanie zranení, ktoré premiér utrpel. Ako členka tímu, ktorý sa o premiéra staral, keď bol v ohrození života potvrdila, že bol naozaj postrelený.

Odborník na strelné zbrane Ľudovít Miklánek v súvislosti s vážnosťou zranení a ich mortalitou zároveň zdôrazňuje, že každé strelné zranenie je špecifické a mení sa v čase. V niektorých prípadoch môže byť priestrel stehna smrteľný a strely do hlavy môže zasiahnutá obeť prežiť, závisí od množstva faktorov. Je preto ťažké posudzovať pravdepodobnosť prežitia jednotlivých zranení.

Lieky na riedenie krvi a bajpas nie sú rozhodujúce

Pokiaľ ide o tvrdenia, že lieky na riedenie krvi môžu komplikovať záchranu postreleného pacienta, Viliam Dobiáš toto tvrdenie vyvrátil. Podľa lekára nie je užívanie liekov na riedenie krvi rozhodujúcim faktorom. Vysvetľuje, že nie je zásadný rozdiel medzi, „krvácaním päť minút bez zastavenia u človeka, ktorý neužíva lieky na riedenie krvi, alebo šesť minút u človeka, ktorý lieky na riedenie krvi užíva.“ Zároveň dodáva, že v prípade liekov, ktoré významne predlžujú čas krvácania, je možné podať protilátky, ktoré ich účinky eliminujú. Kardiológ Viliam Fischer, ktorý premiérovi v minulosti operoval srdce, poznamenal, že trojitý bajpas, kvôli ktorému Fico užíva lieky na riedenie krvi, nie je dnes pri odbornosti lekárov problém ani pri budúcich operáciách.

Pri strelnom poranení brušnej dutiny nemusí byť vidieť krv

Viaceré zdieľané príspevky (príspevok 1, príspevok 2) spochybňujú autenticitu atentátu aj v preto, že okrem zranenia na hlave, o ktorom hovoria dvaja svedkovia, na mieste nebola videná krv. Lekár a zdravotný záchranár Viliam Dobiáš pre Demagog.sk vysvetlil, že strelné poranenia málokedy spôsobia výrazné viditeľné krvácanie. Po tom, čo strelná guľka vnikne do tela, sa rana po nej vďaka elasticite kože stiahne, a preto nemusí výrazne krvácať. Strelné poranenia spôsobujú predovšetkým rozsiahle vnútorné poranenia, ktoré nie je možné vidieť. Väčšina záberov z miesta činu je zachytená v uhle, kde postrelenému premiérovi telo zakrýva tmavé sako, na ktorom sú stopy krvi ťažšie rozpoznateľné.

Jeden z článkov tiež vyvoláva pochybnosti ohľadom skutočnosti atentátu vzhľadom na to, že premiér po 14 dňoch prešiel do domáceho ošetrenia. Ako už bolo viackrát spomenuté, každé zranenie je špecifické a jeho následky aj zotavovanie sa z neho ovplyvňuje množstvo faktorov. Viliam Dobiáš pre Demagóg.sk uviedol, že ak nie sú zasiahnuté veľké cievy, následky po zasiahnutí projektilmi môžu byť minimálne. V takom prípade je skutočné možné prepustiť pacienta do domáceho liečenia skôr, než sa môže zdať laickej verejnosti adekvátne. Strely do brušnej dutiny teda môžu spôsobiť smrť v priebehu niekoľkých minút, ale „pri šťastí môžu spôsobiť stav, pri ktorom v prípade včasnej operácie môže byť človek v stave, že pôjde po dvoch týždňoch do domáceho liečenia,“ vysvetlil Dobiáš. Denník SME pre porovnanie píše, že v roku 2022 strávili pacienti po operácii v brušnej dutine v nemocnici v priemere 18,8 dňa. 25 dní strávia pacienti priemerne v nemocnici po zákroku, akým je transplantácia srdca. 

Denník SME blog zmazal, pretože porušoval Kódex blogera

Niektoré príspevky uviedli, že ministerstvo vnútra prinútilo denník SME blog zmazať. Nie je to však pravda, SME zmazalo blog z vlastnej iniciatívy. Denník SME 27. v článku uviedol, že blog stiahol v zmysle Kódexu blogera, ktorý hovorí, že bloger „nesmie zverejňovať informácie nepravdivé, polopravdivé, neúplné alebo také, ktorých pravdivosť si nemohol dostatočne overiť alebo tak z vlastného uváženia neurobil, najmä pokiaľ by mohli poškodiť iné osoby alebo skupiny osôb“. Tieto príspevky označujeme ako nepravdivé.

Záver

Premiér Fico bol 15. mája 2024 niekoľkokrát postrelený ostrými nábojmi do viacerých častí tela. Typ zbrane potvrdí až vyšetrovanie orgánmi činnými v trestnom konaní. Strelné poranenia zbraňou CZ 75B však nemuseli spôsobiť smrť. Niekoľkonásobný  bajpas a užívanie liekov na riedenie krvi aj vďaka rýchlej lekárskej pomoci neboli rozhodujúcim faktorom. Premiér sa mohol po postrelení zotaviť natoľko, že prešiel do domácej liečby po 15 dňoch. Tieto informácie potvrdil záchranár Viliam Dobiáš, pochybnosti o zraneniach premiéra vylúčili aj lekári Jozef Valky a Eva Kušíková, ktorí sa o neho starali v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Odborník na strelné zbrane Ľudovít Miklánek vysvetlil, že nezrovnalosti o type zbrane a objasnil, že pri výstrele nemusí byť vidieť oheň a dym, zbraň, z ktorej útočník strieľal, nemá silný spätný ráz, ktorý by mu znemožnil strieľať opakovane. Článok preto v spolupráci so spoločnosťou Meta označujeme s chýbajúcim kontextom.