DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Otvorený list od svetových fact-checkerov pre Marka Zuckerberga

Otvorený list od svetových fact-checkerov pre Marka Zuckerberga

redakcia Demagog.sk 13.01.2025 novinky

Meta ohlásila koniec fact-checkingu v USA, partneri varujú pred zhoršením presnosti informácií v online priestore a pred potenciálnymi globálnymi následkami.

Vážený pán Zuckerberg,

pred deviatimi rokmi sme vám napísali o tom, ako nepravdivé informácie na Facebooku spôsobujú škody v skutočnom svete. Spoločnosť Meta v reakcii na to vytvorila program na overovanie faktov, ktorý pomohol ochrániť milióny používateľov pred hoaxami a konšpiračnými teóriami. Tento týždeň ste oznámili, že tento program v Spojených štátoch ukončujete kvôli obavám z „prílišnej cenzúry“. Toto rozhodnutie by mohlo viesť k zvráteniu takmer desaťročného pokroku v podpore pravdivých a presných informácií na internete. 

Program, ktorý sa spustil v roku 2016, bol výrazným krokom vpred pri podpore pravdivých informácii v online priestore. Pomohol ľuďom cítiť sa lepšie na Facebooku, Instagrame a Threads tým, že obmedzil šírenie nepravdivých a zavádzajúcich informácií. Veríme – a dáta to dokazujú –, že väčšina ľudí hľadá na sociálnych sieťach spoľahlivé informácie, aby mohli robiť rozhodnutia o svojich životoch a aby mohli dobre komunikovať s priateľmi a rodinou. Cieľom programu bolo informovať používateľov o nepravdivých informáciách a bez cenzúry spomaliť ich šírenie. Fact-checkeri dôrazne podporujú slobodu prejavu, čo sme opakovane a oficiálne uviedli v minuloročnom Sarejvskom vyhlásení. Sloboda povedať, prečo niečo nie je pravda, je tiež slobodou prejavu.

No vy teraz hovoríte, že program sa stal „nástrojom cenzúry“ a že „overovatelia faktov boli príliš politicky zaujatí a zničili viac dôvery, ako jej vytvorili, najmä v USA“. Toto tvrdenie je nepravdivé a my ho chceme uviesť na pravú mieru, a to pre dnešný kontext, ako aj pre historický záznam. 

Meta od všetkých overovateľov faktov požadovala, aby prostredníctvom certifikácie Medzinárodnej sieťe fact-checkerov spĺňali prísne normy nestrannosti. Nesmú sa spájať s politickými stranami alebo kandidátmi, nesmú presadzovať politické záujmy a musia sa neochvejne zaviazať k objektivite a transparentnosti. Každá spravodajská organizácia sa každoročne podrobuje prísnej verifikácii vrátane nezávislého hodnotenia a vzájomnej kontroly. Meta tieto štandardy nespochybňovala, naopak, konzistentne chválila ich dôslednosť a účinnosť. Iba pred rokom Meta rozšírila program aj na sieť Threads.

Vaše vyjadrenia naznačujú, že fact-checkeri sú zodpovední za cenzúru, hoci Meta im nikdy nedala možnosť alebo právomoc odstraňovať príspevky alebo účty. Ľudia fact-checkerov na internete často obviňovali a útočili na nich za konanie spoločnosti Meta. Vaše nedávne vyjadrenia takéto vnímanie nepochybne podporia. Skutočnosť je však taká, že zamestnanci spoločnosti Meta rozhodovali o tom, ako sa označia príspevky, ktoré fact-checkeri označili za nepravdivé, a ako sa zníži ich dosah. Viacerí fact-checkeri v priebehu rokov spoločnosti Meta navrhli, ako by mohla vylepšiť toto označovanie, aby bolo menej rušivé a nevzbudzovalo čo i len dojem cenzúry, no spoločnosť Meta na tieto návrhy nereagovala. Okrem toho Meta vyňala politikov a politických kandidátov z kontroly faktov ako preventívne opatrenie, a to aj v prípade, že šírili dezinformácie. Fact-checkeri medzitým tvrdili, že politici by mali byť overovaní ako všetci ostatní. 

V priebehu rokov poskytla spoločnosť Meta len obmedzené informácie o výsledkoch programu, hoci fact-checkeri a nezávislí výskumníci opakovane žiadali o viac dát. Z toho, čo sme mohli zistiť, však vyplýva, že program bol účinný. Výskum ukázal, že označovanie dezinformácii fact-checkermi znížilo dôveru v nepravdivé informácie a ich šírenie. Vo vašom vlastnom svedectve pred Kongresom ste sa chválili svojím „popredným programom overovania faktov.“

Uviedli ste, že plánujete spustiť program komunitných poznámok (Community Notes) podobný ako na sieti X. Neveríme, že tento druh programu prinesie používateľom pozitívnú skúsenosť, ako sa ukázalo práve na X. Výskum ukazuje, že mnohé komunitné poznámky sa nezverejnia, pretože závisia skôr od širokého politického konsenzu než od štandardov a dôkazov pravdivosti. Napriek tomu však neexistuje dôvod, prečo by komunitné poznámky nemohli fungovať súčasne s programom na overovanie faktov tretích strán – navzájom sa nevylučujú. Model Community Notes, ktorý by fungoval v spolupráci s profesionálnym overovaním faktov, by mal silný potenciál ako nový model podpory pravdivých informácií. Dopyt po pravdivých informáciach je veľký: ak ľudia veria, že sociálne médiá sú plné podvodov a hoaxov, nebudú na nich chcieť tráviť čas ani do nich investovať peniaze. 

To nás privádza k politickému kontextu v Spojených štátoch. Vaše oznámenie prišlo po potvrdení víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách a ako súčasť širšej reakcie technologického priemyslu na nastupujúcu administratívu. Samotný pán Trump povedal, že vaše oznámenie bolo „pravdepodobne“ reakciou na hrozby, ktoré voči vám vyslovil. Niektorí novinári, ktorí sú súčasťou našej komunity overovania faktov, zažili podobné hrozby od vlád v krajinách, kde pracujú, takže chápeme, aké ťažké je odolávať tomuto tlaku. 

Plán ukončiť program overovania faktov v roku 2025 sa zatiaľ týka len Spojených štátov. Meta však má podobné programy vo viac ako 100 krajinách, ktoré sú veľmi rôznorodé a nachádzajú sa v rôznych štádiách demokracie a rozvoja. Niektoré z týchto krajín sú veľmi zraniteľné voči dezinformáciám, ktoré podnecujú politickú nestabilitu, zasahovanie do volieb, davové násilie a dokonca genocídu. Ak sa Meta rozhodne zastaviť program celosvetovo, je takmer isté, že to na mnohých miestach spôsobí reálne škody.

Tento okamih zdôrazňuje potrebu väčšieho financovania verejnoprávnej žurnalistiky. Overovanie faktov je nevyhnutné na zachovanie spoločnej reality a diskusie založenej na dôkazoch, a to v Spojených štátoch aj na celom svete. Filantropický sektor má príležitosť zvýšiť svoje investície do žurnalistiky v kritickom čase.

Predovšetkým sa domnievame, že rozhodnutie ukončiť program nezávislého overovania faktov je krokom späť pre všetkých, ktorí chcú, aby internet priorizoval presné a dôveryhodné informácie. Dúfame, že v nasledujúcich rokoch sa nám to podarí nejakým spôsobom napraviť. Sme pripravení opäť spolupracovať so spoločnosťou Meta alebo s akoukoľvek inou technologickou platformou, ktorá má záujem využiť overovanie faktov ako nástroj, ktorý ľuďom poskytne informácie potrebné na prijímanie informovaných rozhodnutí v ich každodennom živote.

Prístup k pravde podporuje slobodu prejavu a umožňuje komunitám zosúladiť svoje rozhodnutia a hodnoty. Ako novinári zostávame pevne odhodlaní presadzovať slobodu tlače a zabezpečovať, aby hľadanie pravdy pretrvalo ako základný kameň demokracie.

 S úctou, 

15min – Litva
AAP FactCheck – Austrália
AFP – Francúzsko
Africa Check – Juhoafrická republika, Nigéria, Keňa, Senegal
AkhbarMeter Media Observatory – Egypt
Animal Político-El Sabueso – Mexico
Annie Lab – Hong Kong SAR
Aos Fatos – Brazília
APA-Faktencheck – Rakúsko
Beam Reports – Sudán
Belarusian Investigative Center – Česká republika
BOOM – India
Chequeado – Argentína
Civilnet.am – Arménsko
Colombiacheck – Kolumbia
Congo Check : Congo, Congo DR, Central African Rep
Cotejo.info – Venezuela
CORRECTIV – Nemecko
Delfi Melo detektorius – Litva
Demagog – Poľsko
Demagog.sk – Slovensko
Détecteur de rumeurs – Kanada
DFRAC – India
Doğruluk Payı – Turecko
Dubawa – Nigéria
Ecuador Chequea – Ekvádor
Ellinika Hoaxes – Grécko
Estadão Verifica – Brazília
Facta – Taliansko
Fact-Check Ghana – Ghana
FactCheckHub – Nigéria
Fact-Check Cyprus – Cyprus
FactCheck Georgia – Gruzínsko
FactCheck.kz – Kazachstan
Factcheck Lab – Hong Kong
FactCheckZW – Zimbabwe
FactCrescendoIndia, Srí Lanka, Myanmarsko, Afganistan, Bangladéš, Thajsko, Kambodža
FactCheck.org – Spojené štáty americké
FactCheckNI – Severné Írsko
Factcheck.Vlaanderen – Belgicko
Factchequeado – Spojené štáty americké
Factly – India
FactReview – Grécko
FactSpace West Africa – Ghana
Factnameh – Irán
Faktisk.no – Nórsko
Faktograf – Chorvátsko
Faktoje.al – Albánsko
Factual.ro – Rumunsko
Fakt Yoxla – Azerbajdžan
Fatabyyano – Jordánsko
Full Fact – Spojené kráľovstvo
Fundación Maldita.es – Španielsko
Greece Fact Check – Grécko
Gwara Media – Ukrajina
Hibrid.info – Kosovo
India Today Fact Check – India
Internews Kosova KALLXO – Kosovo
Istinomer – Srbsko
Istinomjer – Bosna a Herzegovina
Japan Fact-check Center – Japonsko
Källkritikbyrån – Švédsko
Kashif – Palestína
KOMPAS.com – Indonézia
La Silla Vacía – Kolumbia
Lead Stories – Spojené štáty americké
Les Surligneurs – Francúzsko
Litmus – Japonsko
Local Voices Liberia – Libéria
Lupa – Brazília
Mafindo – Indonézia
Maharat Foundation – Libanon
Mala Espina – Chile
MediaWise – Spojené štáty americké
Metamorphosis – Severné Macedónsko
Mongolian Fact-checking Center – Mongolsko
MyGoPen – Taiwan
Myth Detector – Gruzínsko
NepalFactCheck.org – Nepál
Newschecker – India
Newtral – Španielsko
Observador – Portugalsko
Open – Taliansko
Pagella Politica / Facta news – Taliansko
Polígrafo – Portugalsko
PolitiFact – Spojené štáty americké
Pravda – Poľsko
PressOne.PH – Filipíny
Probe – Filipíny
Provereno – Estónsko
Rappler – Filipíny
Raskrinkavanje – Bosnia & Herzegovina
Raskrinkavanje.me – Čierna hora
Raskrikavanje.rs – Srbsko
Razkrinkavanje.si – Slovinsko
RMIT Lookout – Austrália
Snopes – Spojené štáty americké
StopFake – Ukrajina
Taiwan FactCheck Center – Taiwan
Tech4Peace – Iraq
Telugu Post – India
TEMPO.co – Indonézia
Teyit – Turecko
The Canadian Press – Kanada
The Quint – India
The Stage Media-Liberia – Libéria
TjekDet – Dánsko
Tirto.id – Indonézia
The Journal FactCheck – Írsko
The Logical Indian – India
THIP – India
VERA Files – Filipíny
Verificat – Španielsko
Verify – Sýria