Na sociálnych sieťach sa šíri príspevok, ktorý spochybňuje priebeh komunálnych volieb a varuje pred manipuláciou parlamentných volieb. Z manipulácie obviňuje softvérovú spoločnosť ESET. Štatistický úrad, ktorý pri voľbách na Slovensku počíta hlasy, však v skutočnosti nepoužíva žiadne produkty od tejto firmy. Tvrdenia o manipulácii komunálných volieb sú navyše nepodložené.
Na internete koluje príspevok, ktorý tvrdí, že komunálne voľby z roku 2022 boli zmanipulované. Zároveň varuje, že rovnako budú zmanipulované aj parlamentné voľby v septembri 2023. Manipulovať by ich, podobne ako v prípade komunálnych volieb, mali podľa autora príspevku „progresívci”, ktorým údajne hrozia trestné stíhania, do falšovania je vraj zapletená aj firma ESET. V nasledujúcich odsekoch sa preto zameriame na to, či došlo k manipulácii komunálnych volieb v roku 2022 a akú úlohu hrala spoločnosti ESET.
Komunálne voľby 2022
O rozsiahlej manipulácií komunálnych volieb v roku 2022 nemožno dohľadať žiadne dôkazy, k jednotlivým pochybeniam v niektorých obciach však došlo. Polícia obdržala viacero podnetov na preverenie volebnej korupcie či marenia prípravy a priebehu volieb, na Najvyšší súd prišlo celkom 99 volebných žalôb.
Najvyšší správny súd napríklad rozhodol o tom, že voľby v obci Vojany boli z dôvodu zámerného zneplatnenia niektorých lístkov neplatné. Rovnako rozhodol aj o výsledku volieb v obci Žehra, kde niektorí voliči volili opakovane, podľa súdu išlo o pochybenie volebnej komisie. K neštandardnému priebehu volieb podľa súdu došlo aj v obciach Dolné Semerovce či Haluzice. V Bratislave podľa zistení Denníka N však došlo k chybnému zápisu do elektronickej zápisnice a časť hlasov Matúša Valla bolo zapísaných kandidátovi Andrejovi Trnovcovi.
V niekoľkých obciach teda skutočne došlo počas komunálnych volieb k pochybeniam, vo väčšine prípadov ale zjavne išlo o chybu volebnej komisie. Z rozhodnutia súdov a zistení médií nevyplýva, by voľby boli poznačené rozsiahlou manipuláciou, ktorá by navyše zvýhodnila určitú stranu.
Voľby na Slovensku
V súčasnom systéme sčítavania hlasov volebnými komisiami funguje navyše niekoľko opatrení, ktoré slúžia na zabránenie manipulácií, a to nielen v prípade komunálnych volieb. Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva môže každá strana vyslať jedného člena do okresnej a okrskovej volebnej komisie. Okrsková komisia sčítava hlasy a následne vypisuje zápisnicu, pri pochybnostiach má každý člen komisie právo zápisnicu nepodpísať a uviesť dôvody.
Zápisnica je navyše verejne prístupným dokumentom, každý člen komisie si ju môže fotiť. Na základe infozákona o ňu môže ktokoľvek požiadať. Zápisnica sa následne posiela na okresnú komisiu, tá už výsledky zmeniť nedokáže. Rátanie ďalej pokračuje bez zásahu ľudí na počítačoch a dá sa sledovať na stránke Štatistického úradu.
Podľa predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislava Orosza je zákon, ktorý upravuje priebeh volieb na Slovensku, kvalitný a voľby nemajú problém s integritou. Kvalitu volieb zdôvodňuje tým, že doteraz Ústavný súd za 30 rokov riešil len 11 sťažností na priebeh volieb do Národnej rady. Všetky sťažnosti vyhodnotil súd za neopodstatnené. Obavy z možnej manipulácie považuje predseda Komisie taktiež za neopodstatnené. Ani zo záverov medzinárodnej organizácie OBSE, ktorá voľby na Slovensku monitoruje od roku 1998, nevyplývajú žiadne pochybnosti o integrite volieb.
Obvinený ESET
Softvérová spoločnosť ESET, ktorú autor príspevku obviňuje z falšovania volieb, do procesu sčítania hlasov žiadnym spôsobom nezasahuje. Na podobné výroky spoločnosť už reagovala v súvislosti s obvineniami od poslanca Smer-SD Ladislava Kamenického, ktorý tvrdil, že ESET počíta hlasy vo voľbách. Firma ESET, ale aj hovorkyňa Štatistického úradu sa v minulosti vyjadrili, že softvérové produkty ESETu hlasy vo voľbách nespočítavajú a tým pádom k dátam súvisiacim s hlasovaním nemajú prístup. Štatistický úrad podľa ESETu v súčasnosti nepoužíva žiadny softvér či produkt, ktoré by pochádzali od tejto firmy. Úrad používal produkty ESETu len na ochranu svojej IT infraštruktúry, a to do roku 2020.
Výroky o falšovaní volieb ESETom už označil za nepravdivé aj súd. Spoločnosť ESET podala v máji 2019 žalobu na Štefana Harabina za nepodložené tvrdenia, že ESET ovplyvňuje voľby na Slovensku a spolupracuje s americkou CIA. V apríli 2022 však bratislavský okresný súd konštatoval, že Harabin nehovoril pravdu, spoločnosti sa má ospravedlniť. „Ide o nepravdivé skutkové tvrdenia, respektíve o neprimerané hodnotiace úsudky, ktoré nemali žiaden skutkový základ a ktoré mali vo vzájomnej súvislosti s ostatnými výrokmi voči žalobcovi difamačný (znevažujúci) charakter,” uviedol vtedy súd vo svojom rozhodnutí.
Záver
Facebookový príspevok uvádza, že komunálne voľby v roku boli zmanipulované, nepredkladá ale žiadne dôkazy. Pri voľbách sa vyskytli určité pochybenia, ktoré riešili slovenské súdy aj média. Nič ale nenasvědčuje tomu, že by pri voľbách došlo k rozsiahlej manipulácii, ktorá by navyše zvýhodnila určitú stranu. Ani tvrdenie o tom, že firma ESET zasiahla do priebehu sčítania hlasov, sa nezakladá na pravde, ako potvrdil bratislavský súd. Štatistický úrad pri sčítaní hlasov nepoužíva žiadny softvér od tejto spoločnosti. Príspevok sme z týchto dôvodov v rámci našej spolupráce so sociálnou sieťou Facebook označili za nepravdivý.
Nadácia ESET každoročne podporuje projekt Demagóg.sk a jeho fact-checkingové aktivity sumou 5000 eur, nijako však nezasahuje do tvorby analýz.