DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Rotarix, orálna vakcína proti rotavírusom, neobsahuje ortuť, hliník ani formaldehyd 

Rotarix, orálna vakcína proti rotavírusom, neobsahuje ortuť, hliník ani formaldehyd 

redakcia Demagog.sk 06.06.2025 novinky

Šíri sa poplašná správa, že vakcína Rotarix proti rotavírusom obsahuje ortuť, hliník, formaldehyd, DNA z potratených plodov, vírusov určených pre zvieratá či buniek z opičích obličiek. Očkovacia látka Rotarix uvedené látky neobsahuje. Pri výrobnom procese sa síce používajú bunky Vero pochádzajúce z opičieho tkaniva, vo výslednej vakcíne sa však nenachádzajú. Ľudské fetálne bunky ani fetálne hovädzie sérum neboli pri výrobe použité. Niektoré z uvádzaných látok sa síce vyskytujú v iných typoch vakcín, no v minimálnych a bezpečných množstvách, schválených regulačnými autoritami.

Príspevky na Facebooku (tu a tu) navodzujú dojem, že vakcína Rotarix obsahuje „formaldehyd, ortuť, hliník, glutaman sodný, fragmenty DNA potratených plodov, fetálne bovinné sérum, bunky obličiek afrických zelených opíc a cirkovírusy ošípaných“. K niektorým príspevkom je priložená fotografia dieťaťa, ktorému injekčne podávajú vakcínu. Príspevky majú od 23. mája 2025 viac než tisíc zdieľaní.  


Zdroj: Facebook

Rotarix neobsahuje nebezpečné látky

Rotarix je perorálna vakcína proti rotavírusovým infekciám, ktoré spôsobujú hnačky a zvracanie u dojčiat a malých detí. Podáva sa ústne v dvoch dávkach, prvá dávka sa zvyčajne podáva od 6. týždňa života, druhá najneskôr do 24. týždňa. Vakcína chráni pred závažným priebehom rotavírusovej gastroenteritídy, znižuje riziko hospitalizácie a prispieva k obmedzeniu šírenia vírusu. Vedľajšie účinky očkovania sú zvyčajne mierne, ako podráždenosť, hnačka či zvracanie, veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť závažnejší stav, ako invaginácia čreva.

Vakcína Rotarix obsahuje živý oslabený ľudský rotavírusový kmeň RIX4414 (.pdf, s. 2). Okrem aktívnej zložky obsahuje vakcína aj pomocné látky. Medzi tieto látky patria sacharóza, adipan disodný, sterilná voda a Dulbeccova modifikácia Eaglovho média (DMEM), ktorá obsahuje fenylalanín, sodík, glukózu a ďalšie zložky (.pdf, s. 14). 

DMEM je živné kultivačné médium, ktoré sa používa na pestovanie buniek v laboratórnych podmienkach, najmä v bunkových kultúrach cicavcov. Podľa dokumentácie Správy potravín a liečiv Spojených štátov (FDA) Package Insert and Patient Information - Rotarix obsahuje DMEM chlorid sodný, chlorid draselný, síran horečnatý, dusičnan železitý, fosforečnan sodný, pyruvát sodný, D-glukózu, koncentrovaný vitamínový roztok, L-cystín, L-tyrozín, roztok aminokyselín, L-glutamín, chlorid vápenatý, hydrogénuhličitan sodný a fenolovú červeň (.pdf, s. 10).

Pri výrobe vakcíny Rotarix sa používajú tzv. bunky Vero (.pdf, s. 2), ktoré boli pôvodne získané z obličkového tkaniva afrického kočkodana zeleného. Pri vývoji vakcíny sa oslabenie vírusu dosiahlo práve pomocou 26 pasáží v primárnych bunkách obličky afrického kočkodana zeleného, nasledovaných ďalšími siedmimi pasážami v sériovo pasážovaných bunkách z tej istej bunkovej línie (.pdf, s. 610). Finálna vakcína už tieto bunky neobsahuje

Pri výrobe vakcíny sa nepoužilo fetálne bovinné sérum a zároveň nepredstavuje zložku finálneho zloženia vakcíny, rovnako ako „fragmenty DNA potratených plodov“. Vakcína Rotarix tiež neobsahuje formaldehyd, ortuť ani hliník.  

Niektoré látky sa môžu používať v iných vakcínach

Formaldehyd sa v procese výroby niektorých vakcín využíva na inaktiváciu vírusov a bakteriálnych toxínov, aby sa zabezpečila ich bezpečnosť a účinnosť. V malých zvyškových množstvách sa môže vyskytovať napríklad vo vakcíne Infanrix Hexa (kombinovaná vakcína proti šiestim ochoreniam), vo vakcínach proti hepatitíde B (napr. HBVaxPro), ako aj v niektorých posilňovacích vakcínach pre deti a dospelých (napr. Repevax či Revaxis). 

Počas výroby vakcíny sa väčšina formaldehydu odstráni a zvyšné stopy sa vo vakcíne nachádzajú v minimálnych koncentráciách. Z hľadiska množstva ide o zanedbateľné hodnoty - dávka vakcíny obsahuje menej ako 0,1 miligramu formaldehydu, zatiaľ čo prirodzené množstvo tejto látky v tele dvojmesačného dojčaťa je približne desaťnásobne vyššie. Na ilustráciu: bežná hruška obsahuje 50-krát viac formaldehydu než akákoľvek vakcína.

V iných očkovacích látkach sa hliník používa ako adjuvans - látka, ktorá zvyšuje imunitnú odpoveď na vakcínu. Vďaka adjuvantom, ako je hliník, je možné podať nižšiu dávku vakcíny a zabezpečiť dostatočnú ochranu už pri menšom počte podaní. Hliníkové adjuvansy sa používajú v mnohých štandardne odporúčaných vakcínach, napríklad proti hepatitíde A a B, diftérii, tetanu, HPV či pneumokokom. Množstvá hliníka v jednotlivých dávkach vakcín sú pritom veľmi nízke - pohybujú sa v desatinách miligramu a v súhrne sú nižšie ako množstvá hliníka, ktoré dojča prijme v strave počas prvých mesiacov života. Bezpečnosť takýchto vakcín bola opakovane overená medzinárodnými odbornými orgánmi.

Thiomersal, konzervačná látka na báze ortuti, sa v malých množstvách používa v niektorých vakcínach na zabránenie rastu baktérií a plesní. Tie by sa mohli do vakcíny dostať z prostredia po jej otvorení. 

V Spojených štátoch amerických, Spojenom kráľovstve a v európskych krajinách bol thiomersal preventívne odstránený z vakcín v súlade s globálnym cieľom postupného znižovania vystavenia populácie ortuti. Tento krok nevyplýval zo škodlivosti thiomersalu vo vakcínach. Naopak, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) aj Európska lieková agentúra (EMA, predtým EMEA) opakovane konštatovali, že na základe dostupných vedeckých údajov neexistuje dôkaz o riziku pre zdravie spojenom s použitím thiomersalu ako konzervačnej látky vo vakcínach.

Glutaman sodný sa v rôznych vakcínach nachádza v minimálnom množstve a slúži ako stabilizátor - chráni zloženie vakcíny pred nepriaznivými vplyvmi ako sú teplo, svetlo, vlhkosť či zmeny pH. Vakcína Rotarix ho neobsahuje. 

Prasací cirkovírus môže viesť k ochoreniam dýchacích ciest, gastrointestinálneho traktu a reprodukčných orgánov či k ochoreniam ako je „syndróm omráčenia“  prasiatok alebo prasacia dermatitída a syndróm nefropatie. Obsahuje ho vakcína CircoMax určená na budovanie imunity ošípaných proti tomuto vírusu, vo vakcíne Rotarix sa tento vírus ošípaných nenachádza. 

Záver

Na sociálnych sieťach sa šíria tvrdenia, že vakcína Rotarix obsahuje ortuť, hliník, formaldehyd, DNA z potratených plodov či vírusy určené pre zvieratá. V skutočnosti Rotarix tieto látky neobsahuje. Pri výrobe sa používajú bunky Vero z kočkodana zeleného, ktoré ale nie sú súčasťou finálneho zloženia vakcíny. Nepoužívajú sa ľudské fetálne bunky ani fetálne hovädzie sérum. Príspevky sme preto v rámci spolupráce so spoločnosťou Meta označili ako nepravdivé. 

 

Zdroj fotografie: Whispyhistory, CC BY-SA 4.0