DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií
Šibenice sa objavili na protestoch proti kauze Gorila v roku 2012, je zavádzajúce ich spájať s nedávnymi protestami opozičných strán, ako to robí Gyimesi

Šibenice sa objavili na protestoch proti kauze Gorila v roku 2012, je zavádzajúce ich spájať s nedávnymi protestami opozičných strán, ako to robí Gyimesi

Veronika Frankovská 11.06.2024 novinky

Gyimesi tvrdí, že sa na protestoch súčasnej opozície objavovali šibenice a truhly, ako dôkaz však vo videu ukazuje fotografie z občianskych protestov z roku 2012 a protestu hnutia OĽaNO (dnes Slovensko) z roku 2016. Je zavádzajúce tieto udalosti spájať s protestmi po voľbách v roku 2023, ktoré organizovali PS, SaS a KDH proti novele trestného zákona a politizácii RTVS. 

György Gyimesi vo videu z 15. mája 2024 hovorí: „Ja príčiny tohto činu činoch vidím v protestoch, ktoré na Slovensku nemali obdobu a boli organizované členmi súčasnej opozície. Bolo to v čase, keď nosili na protesty šibenice, keď nosili na protest truhly, do ktorých vraj pochovávali spravodlivosť.” Počas videa (0:49) sa zobrazia tri fotografie z davu ľudí v Bratislave, na dvoch z nich je šibenica a na jednej truhla.

Fotky so šibenicou pochádzajú z občianskych protestov voči kauze Gorila v roku 2012

Počas Gyimesiho videa sa objavia tri fotky z protestov:

 

Tieto zábery vyvolávajú dojem, ako keby išlo o nedávne protesty proti vláde Roberta Fica, ktoré organizovali opozičné strany od decembra 2023 kvôli novele trestného zákona či politizácii RTVS. V skutočnosti však ide o fotografie z protestov po odhalení kauzy Gorila v roku 2012 a ich autorom je Marián Peigner z agentúry SITA:





Zdroj: SITA/Marián Peiger

Tieto protesty neorganizovali politické strany, ale občianski aktivisti, jednou z hlavných organizátoriek bola aj Lucia Gallová. Ich požiadavkami bolo okamžité prešetrenie kauzy Gorila, ale aj zbavenie mlčanlivosti a imunity ľudí, ktorých sa kauza týkala, či presunutie termínu predčasných volieb. Kauza Gorila začala zverejnením prepisu nahrávky, ktorá dokazovala, že Jaroslav Haščák zo skupiny Penta, sa stretával s predstaviteľmi politických strán, najmä s vtedajším ministrom hospodárstva Jirkom Malchárkom a s predsedníčkou Fondu národného majetku SR Annou Bubeníkovou, predstaviteľmi vtedajšej koalície strán SDKÚ-DS, SMK, KDH a ANO, ale aj s Robertom Ficom. V odpočúvanom byte na Vazovovej ulici v Bratislave mali dohadovať, alebo priamo preberať úplatky v rozmedzí rokov 2005 až 2006. V roku 2018 sa našla aj zvuková nahrávka odpočúvania, kauza však dodnes nebola vyšetrená. V marci 2024 prokurátor obvinil štyri osoby z korupcie.

Na proteste 3. februára 2012, odkiaľ sú aj zdieľané fotografie, po skončení oficiálnej časti protestu ostala časť účastníkov pred parlamentom a polícia voči nim nakoniec použila vodné delo. Médiá odhadovali počet účastníkov protestu na 1000 až 2000.

Truhly sa objavili na protestoch ako symbol

Fotografia truhly (čas 0:52), na ktorej je napísané „zlodejinu smeru treba pochovať !”, je z protestu v roku 2016, ktorý organizovali vtedajšie opozičné strany OĽaNO-NOVA a SaS a súviseli s odhalením daňových podvodov podnikateľa Ladislava Bašternáka, od ktorého si premiér Robert Fico prenajímal byt.

Protesty po voľbách v roku 2023 organizovalo Progresívne Slovensko spolu so stranami SaS a KDH, hnutie Slovensko (bývalé OĽaNO) sa na nich nezúčastnilo

Truhla sa objavila aj na proteste umelcov 27. marca 2024 pri rušení bratislavskej Kunsthalle ako samostatnej organizácie, ktorého súčasťou bolo odnesenie truhly s nápisom Kunsthalle pred Ministerstvo kultúry SR. Organizátorku podujatia si na druhý deň predvolala polícia, keďže ministerka kultúry Martina Šimkovičová interpretovala truhlu ako osobnú vyhrážku.

Truhlu a pohrebný veniec doniesli aj pred dom Igora Matoviča počas protestu strany ĽSNS proti jeho vláde a opatreniam počas pandémie covidu-19 v novembri 2020. 

Atentátnik sa zúčastňoval protestov proti štvrtej vláde Roberta Fica

Opozičné strany PS, KDH a SaS od decembra 2023 organizovali sériu protestov proti novele trestného zákona, rušeniu špeciálnej prokuratúry a znižovaniu trestných sadzieb. 15. marca 202 usporiadali aj protest proti rozdeleniu RTVS. Podobný protest v réžii iba Progresívneho Slovenska sa konal aj 2. mája 2024 a bol naplánovaný aj na stredu 15. mája, avšak po udalostiach v Handlovej ho organizátori zrušili. Podľa mnohých fotogalérii z protestov (tu, tu, tu alebo tu) na nich neboli šibenice či terče.

Strelec, ktorý 15. mája 2024 zaútočil na premiéra v Handlovej, sa zúčastnil opozičného protestu 7. februára 2024 pred parlamentom, kde bol zachytený na fotografii. Informácie, že sa zúčastňoval viacerých protivládnych protestov, potvrdl aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

Strelec bol aj na výjazdovom rokovaní vlády v Dolnej Krupej, ktoré sa odohralo tri týždne pred streľbou na premiéra. Na videu z miesta je vidieť ako stojí v skupinke protestujúcich s transparentom s nápisom „Mier plus prosperita, Vojna plus chudoba" a kričí viaceré heslá, medzi nimi aj „Zradcovia! Kolaboranti!”, „Nech žije Ukrajina“ a “Banda sk..vená. Dosť bolo Fica!” (v čase od 0:04). Toto zhromaždenie neorganizovala žiadna politická strana.

O tom, že sa šibenice bežne objavovali na protestoch opozície, písal aj Taraba

Tomáš Taraba na svoj facebookový profil 16. mája 2024 napísal: „Strelec bol pravidelným návštevníkom mítingov organizovaných Progresívnym Slovenskom, kde sa šírila čistá nenávisť, hystéria a bludy o vládnej moci od prvého dňa čo sme pri moci. Áno, na opozičných mítingoch sa roky bežne nosievali šibenice, robili sa terče na vládnych politikov.”

Neposkytol však žiadne dôkazy pre tvrdenie, že sa na opozičné mítingy šibenice nosievali bežne. 

 

Zdroj fotografie: Výrez z fotografie z protestov na SNP po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, 9. marca 2018, Slavomír Frešo