V súvislosti s Ukrajinou sa v našom regióne skôr skloňuje lacná práca než konflikt a Krym. Názor na sankcie už tiež nie je u celej V4 jednoznačný, rázne ich odmieta len Poľsko.
Anexia Krymu je hotová vec — hovoril ešte prednedávnom český prezident Miloš Zeman počas svojej predvolebnej kampane. Výrok síce mierne rozbúril hladiny, no ku Krymu sa úplne jednoznačne nevyjadrujú ani naši politici. Maďarsko je taktiež už dlhodobejšie vnímané ako ruský trójsky kôň. Vidno to aj na reakciách europoslancov — zatiaľ čo tí poľskí chceli Ukrajinu vyzbrojiť, aby jej pomohli, maďarskí buď Putina ako agresora nevidia, alebo skôr riešia problémy maďarskej menšiny na Ukrajine.
Zmene témy pomohlo najmä zavedenie bezvízového režimu s Ukrajincami, odkedy sa začali zjednodušovať podmienky na ich zamestnávanie v okolitých krajinách. Nastali nové časy — Vyšehradská štvorka ekonomických migrantov potrebuje. Vidieť sme to mohli aj na nedávnej novele zákonníka práce u nás, pri ktorej poslanci SMER-u navrhli zjednodušenia zamestnávania cudzincov.
Slováci zjednodušujú podmienky pre zamestnávanie ľudí z tretích krajín, Poliaci menia migračnú politiku kvôli pracovnému trhu, Česi navyšujú limit pre počet zahraničných pracovníkov z Ukrajiny, čo je mimochodom u nich najväčšia menšina. Dokonca väčšia ako tá slovenská. Práca ľudí z tretích krajín je témou posledných týždňov a o Kryme sa hovorí čoraz menej. Slovenskí europoslanci sa do debaty o Ukrajine vlani dokonca aktívne nezapojili ako jediní z celej V4. Bezvízový režim s Ukrajinou však pre médiá vítali. Naopak, mnohí českí a niektorí maďarskí europoslanci zároveň dodávali, že týmto EÚ pomáha hlavne sebe lacnou pracovnou silou, ktorú Ukrajina potrebuje. Hovoria to ale práve tí, ktorí sú z komunistických strán alebo s dobrými väzbami na Rusko.
Geopolitické smerovanie Ukrajiny je nateraz jasné. Pokiaľ sa ale nebudeme vedieť jednoznačne dohodnúť na krokoch voči Rusku, zjednodušené podmienky pre dočasné zamestnávanie Ukrajincov budú tiež len nesystémovým riešením.
Analýza je výstupom projektu, ktorý podporil Visegrad Fund a na ktorého tvorbe sa podieľa za Českú republiku KohoVolit.eu, za Maďarsko Atlatszo.hu Közhasznú Nonprofit Kft a poľské Stowarzyszenie 61 (Projekt MamPrawoWiedzec.pl).