SMER-SD
Ja vám poviem príklad iný. Keď nastala tá kríza na Ukrajine, ten vojnový konflikt, tak prišli migranti z Ukrajiny a zoberte si, že sme im otvorili náruč.
Po začatí ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 bol umožnený všetkým osobám utekajúcim pred vojnovým konfliktom krátkodobý pobyt do 90 dní, pričom existovala možnosť požiadať o medzinárodnú ochranu či dočasné útočisko. Individuálne posúdenie umožnilo vstup aj tým, ktorí nemali platné cestovné doklady.
Vtedajší premiér Eduard Heger sa k situácii vyjadril nasledovne: ,,Slovensko je solidárne s Ukrajinou a sme lojálny sused. Bezpečnosť a prosperita Ukrajiny sú aj naším záujmom.’’
Bezprostredne po začiatku konfliktu sa k pomoci Ukrajine vyjadril kladne aj predseda Smeru-SD, Robert Fico: ,,Obeťou sú bežní občania Ukrajiny. Títo ľudia si zaslúžia humanitárnu podporu a pomoc vrátane našich slovenských kapacít."
Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov sa na Slovensku registrovalo 112 350 utečencov z Ukrajiny a 131 885 utečencov požiadala o azyl na Slovensku.
Európska komisia eviduje 109 530 utečencov z Ukrajiny, ktorí na Slovensku využívajú dočasnú ochranu.