Veď povedzme si otvorene, v 2004, keď vznikla špeciálna prokuratúra, odvtedy je tam Lipšic, Lipšic nastavoval celý tento systém, ktorý fungoval.
Daniel Lipšic sa stal špeciálnym prokurátorom až v roku 2021. Systém, akým funguje Úrad špeciálnej prokuratúry, nastavoval Dušan Kováčik, ktorý bol špeciálnym prokurátorom od roku 2004. Daniel Lipšic bol v roku 2004 ministrom spravodlivosti a podieľal sa na legislatíve, ktorá Úrad špeciálnej prokuratúry zakladala. Výrok hodnotíme ako nepravdivý.
Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) bol zriadený zákonom o zriadení Špeciálneho súdu a Úradu špeciálnej prokuratúry schváleného Národnou radou Slovenskej republiky (NR SR) v októbri 2003, za účelom vytvorenia „špecializovaného orgánu na odhaľovanie, vyšetrovanie a trestné stíhanie korupcie a organizovaného zločinu“ (pdf, s. 1). ÚŠP následne v septembri roku 2004 začal svoju činnosť (čl. XII).
V čase zriaďovania ÚŠP pôsobil Daniel Lipšic ako podpredseda vlády a minister spravodlivosti v druhej vláde Mikuáša Dzurindu.
Systém fungovania ÚŠP však nenastavolal Lipšic ako minister spravodlivosti. Na systém fungovania úradu vplýva najmä špeciálny prokurátor, ktorý stojí na čele ÚŠP. Ten už od vzniku úradu podľa zákona o prokuratúre „riadi a kontroluje činnosť prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a ostatných osôb určených na plnenie úloh Úradu špeciálnej prokuratúry“.
Prvým špeciálnym prokurátorom ÚŠP bol dnes už odsúdený Dušan Kováčik, ktorý vo funkcii pôsobil od začiatku pôsobenia ÚŠP v roku 2004, po jeho vzatie do väzby v roku 2020, kedy sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora.
O post špeciálneho prokurátora sa následne uchádzali štyria kandidáti. Po Kováčikovi bol vo februári 2021 do funkcie špeciálneho prokurátora zvolený Daniel Lipšic na základe návrhu dekana Burdu, v mene Právnickej fakulty Univerzity Komenského.
Samotný ÚŠP od jeho zriadenia v čase, keď bol Lipšic minister spravodlivosti, navyše prešiel do roku 2021 niekoľkými novelizáciami, napríklad v nadväznosti na úpravu pôsobnosti Špecializovaného trestného súdu s rozšírením vecnej pôsobnosti o skutkové podstaty ďalších trestných činov (pdf., s. 5).
Trestné sadzby boli v roku 2005 na základe vládneho návrhu zákona z dielne ministra spravodlivosti Daniela Lipšica schválené 117 hlasmi poslancov strán Smer, HZDS, SDKÚ, SMK-MKP, KDH, ANO a poslancami, ktorí neboli členmi strany. Od roku 2005 doposiaľ trestné sadzby neprešli novelizáciou.
Daniel Lipšic od času zriadenia ÚŠP pracoval ako podpredseda vlády a minister spravodlivosti, neskôr pôsobil ako advokát a poslanec NR SR za stranu KDH a v rokoch 2010-2012 zastával pozíciu ministra vnútra vo vláde Ivety Radičovej. Od roku 2012 do roku 2016 pôsobil opäť ako advokát a poslanec NR SR, pôvodne za stranu KDH, neskôr OĽaNO, a od roku 2016 už podľa životopisu pôsobil len ako advokát.
Skutočnosť, že sa Lipšic podieľal na legislatívnej úprave a zriadení ÚŠP, neznamená, že nastavoval systém jeho fungovania. Okrem toho, z priebehu zamestnaní Lipšica, ako aj zo zákona o prokuratúre, je tak zrejmé, že na systém fungovania ÚŠP nemal žiaden vplyv až do jeho zvolenia za špeciálneho prokurátora, ku ktorému došlo v roku 2021. Do toho času špeciálnu prokuratúru od roku 2004 riadil, dnes odsúdený, Dušan Kováčik.