DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

A k tým komerčným dodávkam. Samozrejme, my sme od začiatku hovorili, že naše výrobné kapacity budú dodávať ďalej v rámci kontraktov a predávame aj Zuzany, ktoré vyrábame. Predávame aj muníciu, ktorá sa vyrába na Slovensku v štátno súkromných spoločnostiach.

Prezidentské voľby 2024: duel Korčok a Pellegrini - 18.03.2024
Pravda

Už pred parlamentnými voľbami sa Pellegrini vyjadroval za zachovanie komerčných dodávok zbraní, ktoré podľa neho predstavujú príležitosť na rozvoj slovenského priemyslu. Podľa Pellegriniho by malo Slovensko využiť vojnu na väčšiu angažovanosť v zbrojárskom priemysle a predaj slovenských húfnic Zuzana. Zachovanie komerčných dodávok zbraní a munície Pellegrini obhajoval aj po slovách premiéra Fica o ukončení vojenskej pomoci Ukrajine či stretnutí s ukrajinských predsedom parlamentu po zložení vládnej koalície. Jeho výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini už pred voľbami vyjadril názor, že by komerčné dodávky zbraní na Ukrajinu by mali pokračovať. V diskusii  v lete 2023 povedal, že Slovensko do budúcna nemôže výraznejšie pomôcť Ukrajine, pretože „už toho veľa nemá“. Ruskú agresiu na Ukrajine však označil za príležitosť pre Slovensko v oblasti zbrojného priemyslu a podporil komerčné dodávky zbraní. „Nikdy nepoviem vetu, že zo Slovenska neodíde ani náboj, pretože Slovensko má fabriky, ktoré vyrábajú muníciu.“ 

Pellegrini taktiež povedal, že Slovensko by malo využiť vojnu na Ukrajine na väčšiu angažovanosť v zbrojárskom priemysle. „Ak sa slovenské húfnice Zuzana na Ukrajine osvedčia, budem len rád, keď príde na Slovensko zákazka na 800 húfnic z celého sveta,“ povedal Pellegrini v diskusii s vtedajším predsedom parlamentu Borisom Kollárom. 

Pred voľbami Pellegrini nevylučoval ani vojenskú pomoc Ukrajine zo skladov Slovenskej republiky. „Je našou povinnosťou svojmu susedovi pomôcť, aj humanitárne aj technicky, pokiaľ máme k tomu ešte nejaké zdroje a vieme posilniť obranyschopnosť tejto krajiny,“ povedal Pellegrini na tlačovej konferencii vo februári 2023. Pellegrini taktiež vyzval na väčšiu empatiu pri debatách o vojenskej pomoci nášmu susedovi. „Tiež by sme sa obracali na svojich susedov a priateľov, aby nám pomohli aj v oblasti výzbroje našej armády alebo dodania zbraní.“ (v čase od 4:28). 

Pellegrini sa za komerčné dodávky zbraní postavil aj po tom, čo Robert Fico oznámil, že že nová slovenská vláda nebude vojensky podporovať Ukrajinu. Predseda parlamentu sa vtedy vyjadril, že zastavenie vojenskej pomoci Ukrajine zo strany vlády sa nedotkne komerčných objednávok, ktoré podľa neho podporujú slovenský priemysel. „Ja osobne sa budem zasadzovať o to, aby slovenské fabriky, ktoré vyrábajú aj vojenský materiál, vo výrobe pokračovali a produkty predávali za komerčné ceny,“ uviedol Pellegrini.

Na rokovaní na parlamentnom summite Vyšehradskej štvorky a Ukrajiny koncom februára 2024 Pellegrini informoval predsedu parlamentu Ukrajiny o tom, že pokračovať budú všetky komerčné dodávky a zvýšená produkcia munície na Slovensku pre Ukrajinu. 

Pellegriniho koaliční partneri boli vo vyjadreniach pred voľbami k vojenským dodávkam na Ukrajinu podstatne kritickejší. Robert Fico prisľúbil, že ak bude Smer-SD vo vláde, tak podporí len humanitárnu pomoc a nepošlú na Ukrajinu ani jeden náboj. Tento prísľub Fico odvtedy viackrát zopakoval.

Predseda SNS Andrej Danko sa otvorene a dlhodobo vyjadroval proti akýmkoľvek dodávkam zbraní na Ukrajinu. Tesne pred voľbami povedal, že vo vojenskej pomoci Ukrajine nechce pokračovať. Danko sa dokonca vyjadril proti „darovaniu“ húfnic Zuzana,  ktoré však neboli súčasťou vojenskej pomoci, ale boli dodané na základe kontraktu na komerčný predaj

Po voľbách sa postoj koalície priblížil k vyjadreniam predsedu Hlasu-SD. Róbert Fico svoje dovtedajšie tvrdenia korigoval, keď v novembri 2023 upresnil, že jeho odmietavý postoj sa týka len prípadných dodávok zbraní a munície zo zásob slovenskej armády a povedal, že nová vláda nebude brániť podnikom pri výrobe a dodávkach zbraní odberateľom. 

Tieto tvrdenia potvrdil aj minister zahraničných vecí za Smer-SD Juraj Blanár, keď oznámil, že vojenská pomoc Ukrajine, ktorá funguje na komerčnom základe, bude pokračovať.

Fico ešte pred týmito vyhláseniami podporil vojenskú pomoc Ukrajine na summite EÚ v Bruseli. V záveroch rokovania, ktoré Fico schválil, sa okrem iného spomína aj urýchlenie poskytovania vojenskej podpory. 

„Európska únia bude Ukrajine a jej obyvateľom naďalej poskytovať významnú finančnú, hospodársku, humanitárnu, vojenskú a diplomatickú podporu, a to tak dlho, ako to bude potrebné,“ píše sa v záverečnom dokumente, ktorý bol schválený všetkými hlavami štátov EU. 

Za toto hlasovanie ho kritizoval aj Andrej Danko, ktorý je dlhodobo proti dodávkam zbraní na Ukrajinu.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.03.2024