DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Peter Pellegrini

Hlas

Samozrejme, že je jasné, že agresorom je Rusko a jednoducho vojensky zabralo územie inej krajiny, čo Slovensko nikdy nemôže akceptovať a nikto nemôže nikdy uznať územia, ktoré sú zamerané vojenskou silou tak ako sme neuznali Kosovo. Jednostranné rozhodnutie jednej časti zabrať jedno územie. 

Prezidentské voľby 2024: duel Korčok a Pellegrini - 18.03.2024
Pravda

Rusko vojenskou inváziou na Ukrajinu 24. februára 2022 porušilo základný dokument medzinárodného práva, Chartu OSN, ktorá zaväzuje štáty rešpektovať teritoriálnu integritu a politickú nezávislosť iných štátov (Čl. 2, ods. 4). K zaručeniu zvrchovanosti, územnej celistvosti, nedotknuteľnosti hraníc, zdržaniu sa zastrašovania a použitia sily sa Rusko prihlásilo aj v Helsinskom záverečnom akte a Minských dohodách. Rusko porušuje rámce stanovené medzinárodným právom a medzinárodne uznávanými dohodami a dohovormi, výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Ruská federácia sa k rešpektovaniu nezávislosti, zvrchovanosti a hraníc Ukrajiny zaviazala aj v Budapeštianskom memorande podpísanom v roku 1994. Tento záväzok Rusko porušilo už v roku 2014 anexiou Krymu a podporou proruských rebelov v pokuse o vytvorenie separatistických republík Doneck a Luhansk.

Kosovská republika vyhlásila nezávislosť 17. februára 2008. Oficiálna stránka kosovského Ministerstva zahraničných vecí uvádza 105 krajín, ktoré doteraz uznali Kosovo ako samostatný štát. Stránka Kosovothanksyou.com uvádza, že doteraz ich republiku uznalo 117 zo 193 členov Organizácie spojených národov a 23 štátov EÚ vrátane Nemecka a Francúzska. Z členov Európskej únie Kosovo doteraz neuznalo Slovensko, Španielsko, Rumusko, Grécko a Cyprus.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.03.2024