SMER-SD
Napríklad do Európskeho parlamentu, predovšetkým opoziční poslanci, ktorí sú tam teraz za PS atď. volajú po tom, aby bolo ukotvené právo na potrat vo všetkých ústavách a nebodaj z európskej úrovne.
Poslanci Európskeho parlamentu prijali v apríli 2024 uznesenie, ktorého zámerom bolo zakotviť právo na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ. Za uznesenie hlasovali aj obaja poslanci za Progresívne Slovensko a novozvolená poslankyňa za PS na tlačovej konferencii vyhlásila, že ich frakcia v Európskom parlamente tiež o tento cieľ usiluje. Charta ľudských práv má prednosť pred vnútroštátnymi právnymi predpismi, a jej obsah je preto záväzný pre všetky členské štáty EÚ. Výrok Juraja Blanára preto hodnotíme ako ešte pravdivý.
Text uznesenia vyzýva členské štáty, aby dekriminalizovali interrupcie. V uznesení sa však nepíše, že členské štáty majú „ukotviť právo na potrat vo svojich ústavách“, ale iba nezáväzne vyzýva členské štáty, aby v daných oblastiach podnikli patričné kroky. Uznesenie však nie je pre záväzné a má skôr deklaratórny charakter.
Poslanci európskeho parlamentu prijali v apríli 2024 uznesenie, ktorým chceli zakotviť právo na umelé prerušenie tehotenstva do Charty základných práv EÚ.
Za uznesenie hlasovalo 336 poslancov, 163 bolo proti a 39 sa zdržalo hlasovania. Zo slovenských europoslancov za uznesenie hlasovali poslanci za Progresívne Slovensko – Michal Wiezik a Martin Hojsík, Vladimír Bilčík, ktorý bol zvolený na kandidátke PS Spolu, a Eugen Jurzyca zo strany SaS. Proti hlasovali europoslanci Lexmann, Štefanec, Pollák, Radačovský a Uhrík. Zvyšní slovenskí europoslanci nehlasovali alebo sa zdržali.
Text vyzýva členské štáty EÚ, aby dekriminalizovali interrupcie v súlade s usmerneniami Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2022, odstránili prekážky brániace interrupciám a bojovali proti nim. Okrem toho uznesenie vyzýva Poľsko a Maltu, aby zrušili svoje zákony a iné opatrenia, ktoré zakazujú a obmedzujú interrupcie.
Poslanci Europarlamentu chcú, aby sa článok 3 Charty základných práv EÚ doplnil tak, aby „každý mal právo na telesnú autonómiu, na slobodný, informovaný, úplný a univerzálny prístup k sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu a právam a k všetkým súvisiacim zdravotníckym službám bez diskriminácie vrátane prístupu k bezpečnému a zákonnému prerušeniu tehotenstva“.
Charta je samostatný dokument, na ktorý sa odkazuje Lisabonská zmluva a má rovnakú právnu váhu ako zakladajúce zmluvy EÚ.
V marci 2024 odhlasoval Francúzsky parlament, že právo na potrat bude garantované v ústave. Na toto rozhodnutie francúzskych zákonodarcov odkazuje aj uznesenie európskeho parlamentu.
Charta ľudských práv nie je súčasťou Ústavy SR a v uznesení sa ani nepíše, že členské štáty majú „ukotviť právo na potrat vo svojich ústavách“. V článku 7 ods. 2 ústavy sa však odkazuje na právo EÚ, pričom sa uvádza, že má prednosť pred slovenským právom. Charta ľudských práv má podľa článku 7 ods. 5 ústavy prednosť pred vnútroštátnymi právnymi predpismi (.pdf. s. 3).
Samotné uznesenie vyzýva členské štáty, aby v daných oblastiach podnikli patričné kroky, nie je však pre ne záväzné a má skôr deklaratórny charakter.
Novozvolená poslankyňa Európskeho parlamentu za stranu PS Veronika Cifrová Ostrihoňová, na tlačovej konferencii pri príležitosti Medzinárodného dňa žien povedala, že frakcia, do ktorej PS patrí, usiluje o zavedenie práva na interrupcie do Charty základných práv Európskej únie.
„Francúzsko zaviedlo právo na interrupcie do svojej ústavy, v čase kedy my tu na Slovensku naozaj čelíme bezprecedentným útokom aj ako ženy. Frakcia Renew, do ktorej patrí aj Progresívne Slovensko, presadzuje, aby sa takéto právo zaviedlo aj do charty základných práv Európskej únie, tak aby sa ženy na Slovensku, v Poľsku alebo v Maďarsku nemuseli obávať, že prídu o toto základné právo rozhodovať o vlastnom tele,“ povedala (v čase od 15:15).
V uznesení parlament taktiež vyzýva, aby boli metódy a postupy pri umelom prerušení tehotenstva povinnou súčasťou učebných osnov pre lekárov a študentov medicíny, členské štáty by mali zabezpečiť komplexnú a veku primeranú sexuálnu a vzťahovú výchovu a sprístupniť dostupné, bezpečné a bezplatné antikoncepčné metódy a poradenstvo pri plánovaní rodičovstva, pričom by sa mala venovať osobitná pozornosť osloveniu zraniteľných skupín.
Poslanci taktiež žiadajú Komisiu, aby zabezpečila, že organizácie, ktoré bojujú proti rodovej rovnosti a právam žien vrátane reprodukčných práv, nebudú dostávať finančné prostriedky EÚ.
Podobné uznesenie prijal europarlament už v minulosti.