DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Michal Šimečka

PS

Pán Bombic, v ktorého relácii ste boli aj vy (pozn.: Robert Kaliňák), je trestne stíhaný za to, čo hovoril. Vulgárne, antisemitsky uráža ľudí, hecuje proti nim nenávisť… Veď šikanuje novinárku, konkrétne novinárku z Denníka Sme a hovorí, že je neplodná Židovka a toto nie sú staré veci.

30.06.2024
Pravda

Daniel Bombic je trestne stíhaný pre extrémizmus, prenasledovanie, vyhrážanie a burcovanie svojich sledovateľov voči názorovým oponentom. V apríli 2024 rozhodol londýnsky súd o jeho vydaní na Slovensko. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, Bombic sa môže odvolať. Bombic je tiež známy svojimi antisemitskými výrokmi. Novinárka z Denníka Sme, Zuzana Kovačič Hanzelová, opakovane čelila osobným útokom zo strany Bombica, vrátane urážok a tvrdení o jej neplodnosti. Súčasný minister obrany Robert Kaliňák bol hosťom na YouTube kanáli Bombica v apríli 2023. Preto hodnotíme výrok ako pravdivý.

Bombic, ktorý na internete vystupuje pod pseudonymom Danny Kollár, na svojom telegrame opakovanie zdieľa antisemitský obsah. V minulosti označil holokaust za podvod, Židov opisuje ako nepriateľov ľudstva a Progresívne Slovensko označuje za „poskokov Sionu.“

Daniel Bombica tiež šikanuje novinárov a novinárky, vrátane Zuzany Kovačič Hanzelovej. Zverejnil jej telefónne číslo, niekoľkokrát  jej fotku a miesto, kde sa nachádzala. Bombica tiež dlhodobo šíri nepravdivú informáciu, že je novinárka neplodná. Zuzana Kovačič Hanzelová s D. Bombicom vyhrala súdny spor, súd uznal jeho tvrdenia za hate speech (nenávistné prejavy).

Okrem Roberta Kaliňáka do diskusie s Bombicom prijali pozvanie aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a bývalý policajný prezident, aktuálne poslanec Národnej rady a predseda brannobezpečnostného výboru, Tibor Gašpar. V júni 2023 bol Daniel Bombic hosťom v diskusii s Robertom Ficom, ktorú moderovala novozvolená europoslankyňa za Smer, Judita Laššáková. 

Daniel Bombic v minulosti zverejnil osobné údaje zdravotníkov, ktorí liečili covidových pacientov, policajtov, hygienikov alebo iných pracovníkov štátu, ktorí dozerali na dodržiavanie pandemických opatrení. Po zverejnení telefónnych čísel a iných osobných údajov, Daniel Bombic vyzýval svojich sledovateľov, aby dali týmto osobám najavo svoju nespokojnosť. Lekári následne čelili šikane, dostávali vyhrážné správy a telefonáty.

Na Daniela Bombica boli vydané tri zatykače. Prvý európsky zatýkací rozkaz bol vydaný v júli 2022 na základe viacerých trestných stíhaní, vrátane extrémizmu, kyberšikany a zverejňovania citlivých osobných údajov. Európsky zatykač bol vydaný s cieľom zabezpečiť Bombicovu prítomnosť na trestnom konaní, Bombica žije dlhodobo v Londýne. Po zatknutí zaplatil kauciu 17-tisíc eur, aby zostal na slobode. V novembri 2022 naňho vydal druhý európsky zatykač pre šírenie extrémistického mateirálu Špecializovaný trestný súd. Vo februári 2023 bol na Bombicu vydaný tretí európsky zatykač v súvislosti s neoprávneným nakladaním s osobnými údajmi. 24. apríla britský súd rozhodol o jeho vydaní na Slovensko. Rozhodnutie v súčasnosti nie je právoplatné (apríl 2024), Bombica avizoval, že sa odvolá.

Dátum zverejnenia analýzy: 17.07.2024