DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Michal Šípoš

OĽaNO

Teraz pri tejto debate nám obmedzili rozpravu (pozn.: zákon o RTVS), viacerí moji kolegovia sa nemohli vyjadriť v parlamente.

17.07.2024
Pravda

Koaličné strany sa dohodli, že rozpravu k navrhovanému zákonu o Slovenskej televízii a rozhlase skrátia na minimálny počet stanovený zákonom, 12 hodín. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Za koalíciu Slovensko - Kresťanská únia - Za ľudí  vystúpili počas rozpravy piati  poslanci – Michal Šípoš, Gábor Grendel, Jozef Pročko, Lukáš Bužo a Rastislav Krátky, ktorí vyjadrili faktické pripomienky k zákonu o STVR. Nie je jasné, či sa chceli do rozpravy zapojiť aj ďalší poslanci strany Slovensko, alebo či sa chceli zapojiť s plnohodnotným vstupom, nie len faktickou pripomienkou.

Na základe uznesenia aspoň dvoch parlamentných klubov je možné stanoviť konkrétnu dĺžku časová dĺžka rozpravy, ktorá nesmie byť kratšia ako 12 hodín. (§ 29a, ods. 1) Tento čas sa následne rozdelí medzi poslanecké kluby a poslancov a poslankyne bez politickej príslušnosti. (§ 29 a ods. 3).

Začatie každej parlamentnej schôdze je podmienené schválením programu schôdze národnej rady. V rámci rozpravy majú poslanci a poslankyne možnosť vyjadriť svoje stanovisko k jednotlivým bodom programu. Podľa rokovacieho poriadku sa do rozpravy môžu poslanci prihlásiť písomne zápisom do zoznamu rečníkov alebo ústne ak svoj prejav dokončia písomne prihlásení rečníci. (§ 27 ods. 3). Každému prihlásenému poslancovi alebo poslankyni do rozpravy prináleží rečnícky čas v trvaní 20 minút, každému poverenému členovi poslaneckému klubu 30 minút. Ak sa rečník alebo rečníčka prihlásil do rozpravy ústne, svoj prejav musí predniesť do 10 minút (§ 30).

Vládny návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase bol 20. júna v skrátenom legislatívnom konaní schválený v rámci pätnástej parlamentnej schôdze. Za prijatie zákona hlasovalo 78 poslancov.

Dátum zverejnenia analýzy: 26.12.2024