Potom sa tu dostaneme do stavu, že ako v niektorých amerických štátov je možné zabiť plod v deviatom mesiaci života.
V USA sa vykonáva menej ako 1 % interrupcií po 21. týždni tehotenstva, pričom väčšina týchto prípadov sa odohráva do 24. týždňa a takmer výhradne pri vážnych zdravotných komplikáciách matky alebo plodu. Výrok Rudolfa Huliaka označujeme ako zavádzajúci.
Podľa údajov Centra pre prevenciu chorôb (CDC) sa v Spojených štátoch amerických (USA) v roku 2021 vykonalo približne 625-tisíc všetkých legálnych potratov vrátane umelých prerušení tehotenstva (interupcií).
13 amerických štátov ako Texas či Arkansas má platný zákaz interrupcií. Ďalších 11 štátov má obmedzený prístup k interupciám na základe počtu mesiacov po otehotnení alebo životaschopnosti plodu. 10 amerických štátov nemá legislatívne ukotvený zákaz interrupcií.
Interupcie po 21. týždni tehotenstva sú v USA veľmi zriedkavé a predstavujú menej ako 1 % všetkých prípadov. Vo väčšine sú legálne len v prípade ohrozenia života matky alebo vážnych zdravotných komplikácií plodu. V rámci všetkých interupcií po 21. týždni sa väčšina z nich vykonáva do 24. týždňa tehotenstva.
Gynekológovia tiež dodávajú, že aj v prípade zdravotných komplikácií matky sa v období, kedy dieťa dokáže prežiť mimo jej tela, teda už približne od 7. mesiaca tehotenstva, vykonáva pôrod sekciou, nie interrupcia.
Výrok Rudolfa Huliaka pripomína rétoriku, ktorú využíva bývalý prezident USA Donald Trump. Americké média Trumpove tvrdenia o interrupciách blízko pôrodu vyvrátili v roku 2016 aj 2024. Podľa overenia NBC News sa interupcie po 29. týždni tehotenstva vykonávajú zo závažných zdravotných dôvodov.
V roku 2023 podstúpilo umelé prerušenie tehotenstva na Slovensku 5 420 žien, čo predstavuje 48,2 % všetkých potratov, ktorých bolo 11 241 prípadov. Najviac umelých prerušení tehotenstva podstúpili ženy do 8. týždňa tehotenstva, a to 3 367 (62,1 %). Nasledovalo 1757 interupcií medzi 9. - 12. týždňom (32,4 %) a 296 (5,5 % od 13. do 24. týždňa tehotenstva (.pdf, s. 1).
Po 24. týždni tehotenstva sa na Slovensku podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií neuskutočnila žiadna interupcia.
Podľa zákona o umelom prerušení tehotenstva môže žena na Slovensku podstúpiť interupciu do 12. týždňa tehotenstva. Podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva možno tehotenstvo ukončiť bez ohľadu na jeho trvanie „ak je ohrozený život ženy alebo ak sa zistilo, že plod nie je schopný života alebo že je ťažko poškodený.“