Hlas
Veľmi jasne som pomenoval, že sú to ľudia (politici hnutia Rebublika, pozn.), pre ktorých je najtemnejším pomaly dňom histórie Slovenska Slovenské národné povstanie, sú to ľudia, ktorí v minulosti popierali holokaust.
Politici hnutia Republika sa v minulosti zviditeľnili viacerými kontroverznými vyjadreniami o holokauste či nejasným postojom voči Slovenskému národnému povstaniu. Milan Mazurek v minulosti napísal status, v ktorom hovoril o „lžiach a rozprávkach o 6 miliónoch a mydlách z židov“, Milan Uhrík zas nevedel odpovedať na priamu otázku moderátora, či odsudzuje vyvezenie slovenských občanov do koncentračných táborov. Predstavitelia hnutia sa opakovane pochvalne vyjadrovali o vojnovom Slovenskom štáte a o jeho prezidentovi Jozefovi Tisovi, ktorý spolupracoval s Adolfom Hitlerom. Na výročie SNP v roku 2015 dal Uhrík na úrade Banskobystrického samosprávneho kraja vyvesiť dve čierne zástavy. Výrok Tomáša Druckera preto hodnotíme ako pravdivý.
Minister Drucker obviňuje svojim výrokom členov hnutia Republika z popierania holokaustu a z znevažovania Slovenského Národného Povstania. Hoci je pravdou, že predstavitelia tohto hnutia tieto obvinenia rázne odmietajú a od podobných výrokov sa dištancujú, je nespochybniteľné že sa v minulosti, počas ich činnosti v strane ĽSNS, spájali s obvinenými a odsúdenými extrémistami. Mnohé výroky lídrov hnutia takisto či už priamo alebo nepriamo odkazujú na ich extrémistické názory. Preto tento výrok hodnotíme ako pravdivý.
Trenčianske gymnázium organizovalo pri príležitosti výročia streľby na Zámockej ulici spomienku na obete tohto útoku. Učiteľka gymnázia oslovila žiakov, aby v deň podujatia prišli do školy v pestrých farbách na znak solidarity s obeťami útoku. Rovnako ich požiadala, aby vytvorili plagáty, ktoré budú súčasťou výstavy na chodbe školy.
Europoslanec strany Republika Milan Mazurek obvinil učiteľku, organizujúcu podujatie, že v škole presadzuje „dúhovú agendu“. Mazurek spolu s ďalšími politikmi Republiky o akcii šírili viaceré dezinformácie. Trenčianske gymnázium nakoniec kvôli tlaku, ktorý na školu vznikol po útokoch predstaviteľov tejto strany, spomienku zrušilo. Ministerstvo školstva sa zároveň dôrazne ohradilo voči obvineniam o šírení akejkoľvek ideológie v školách.
Politici hnutia Republika sa v minulosti zviditeľnili viacerými kontroverznými vyjadreniami o holokauste či nejasným názorom na Slovenské národné povstanie.
V roku 2015, keď Milan Uhrík pôsobil ako riaditeľ úradu BBSK, boli na deň výročia SNP na budove úradu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) zavesené dve čierne zástavy. Podľa jeho vtedajšieho vyjadrenia tam boli vlajky zavesené ako „znak úcty k padlým na obidvoch stranách“. Tento akt vtedy odsúdili aj vtedajší predseda vlády Robert Fico a predseda parlamentu Peter Pellegrini.
V súčasnosti na svojej webovej stránke hnutie Republika uvádza, že SNP považujú za „významný okamih našej histórie“ a že si „zasluhuje spomienku a historickú úctu“.
Zároveň však uvádza, že vznik Slovenského štátu v roku 1939 bolo za „najlepšie riešenie v danom historickom období“ a považujú ho za „nepochybný historický míľnik v zápase o svojbytnosť nášho národa“.
Slovenský štát na čele s Jozefom Tisom vznikol po ultimatívnej požiadavke nacistického Nemecka a intervencii Adolfa Hitlera. Mnohé praktiky predstaviteľov vtedajšieho štátu sa nedali na základe všeobecne uznávaných historických faktov stotožniť s právnym a demokratickým štátom.
Bývalý stranícky šéf Mazureka a Uhríka Marián Kotleba dokonca SNP označoval za boľševický puč a o partizánoch hovoril ako o banditoch.
Kontroverzné sú aj vyjadrenia hnutia o holokauste. Milan Mazurek v roku 2015 zverejnil na svojom Facebooku status, v ktorom napísal že „o Tretej Ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónov a mydlách z židov“. Mazurek je zároveň právoplatne odsúdený za úmyselné hanobenie národa, rasy, či presvedčenia za jeho výroky o Rómoch v Rádiu Frontinus.
Keď sa Milana Uhríka pýtali na Mazurekov status o židoch predseda Republiky povedal, že nevie, či je zavraždenie 6-miliónov židov rozprávka.
V roku 2016 nevedel zas Uhrík odpovedať na priamu otázku moderátora či odsudzuje vyvezenie slovenských občanov do koncentračných táborov. „Ja to neodsudzujem ani neschvaľujem ja na to nemám proste názor. Prečo čakáte odo mňa, že budem niečo schvaľovať alebo odsudzovať,“ povedal Uhrík v diskusnej relácii O 5 minút 12.
Keď sa ho moderátor pýtal prečo nevie takýto skutok odsúdiť Uhrík povedal: „Pretože nie som historik a neviem aké boli historické okolnosti“.
O prezidenta Slovenského štátu Jozefovi Tisovi sa Uhrík vyjadril, že je „doposiaľ jediný skutočný slovenský prezident“. Takisto ho považuje za jediného prezidenta, „ktorý zastával práva Slovákov“.
Bývalý poslanecký asistent Mazureka Ján Pastuszek bol v roku 2022 samosudcom uznaný vinným zo zločinu rozširovania extrémistického materiálu po tom, čo na portáli Kulturblog predával tričká s podobizňou Jozefa Tisa. V roku 2024 bol Ján Pastuszek Špecializovaným Trestným Súdom zbavený obvinenia, no vzhľadom na odvolanie prokurátora rozhodnutie ešte nie je právoplatné.
Bývalý spolupracovník Uhríka a Mazureka Marián Magát, ktorý kandidoval za ĽSNS v parlamentných voľbách 2016, bol v roku 2017 obžalovaný pre trestný čin popierania holokaustu. Na Facebooku totiž zverejňoval komentáre propagujúce Adolfa Hitlera, nacistov a spochybňoval holokaust ako taký. Špecializovaný trestný súd uložil Magátovi za extrémizmus koncom októbra 2024 trest odňatia slobody na šesť rokov.
Napriek týmto vyjadreniam sa hnutie Republika na svojej stránke vyjadruje, že nikto v hnutí holokaust nepopiera.