DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Robert Fico

SMER-SD

Mám informácie z vlastných zdrojov, pretože keby som čerpal zo slovenských médií, tak Ukrajina už v Moskve aspoň taký obraz aj niekedy vytvára v európskych médiách. (...) čiže to vyzerá tak keď si zoberiem obraz v Európe, že v podstate všetko Rusko prehráva ako keby už sme sa blížili k nejakému víťaznému koncu a pritom vieme, že realita je úplne, ale že úplne iná. 

Fico v ruskej štátnej televízii Rossija 1 - 30.10.2024
Nepravda

Na jeseň 2024 si ruské vojská pripísali na Ukrajine viaceré vojenské úspechy. O týchto úspechoch informovali slovenské média, aj tie, ktoré súčasná vládna garnitúra označuje ako „protivládne“. V článkoch sa pritom opierajú o zdroje z ruskej strany. V podobnom duchu informujú aj európske média. Nie je pravdou, že médiá v súčasnosti píšu o tom, že by sa Ukrajina blížila k víťaznému koncu, ako to tvrdí premiér Robert Fico. Naopak často hovoria o tom, že situácia na fronte je „kritická“. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý. 

Na jeseň 2024 zaznamenali ruské vojská viaceré úspechy vo vojne na Ukrajine. Začiatkom októbra 2024 dobyli mesto Vuhledar v Doneckej oblasti. Mesto pritom leží len 30 kilometrov od mesta Pokrovsk, ktorý je dôležitým cieľom ruskej ofenzívy. Dobytie Pokrovska by pritom mohlo mať devastačné dôsledky pre všetky ukrajinské vojenské operácie na východnej Ukrajine. Pokrovsk je totiž veľký železničným uzlom pre zásobovanie východnej Ukrajiny a je tiež dôležitý pre ukrajinskú ekonomiku, keďže sa tu ťaží uhlie. 

Slovenské médiá o týchto ruských úspechoch na fronte informovali. O dobytí mesta Vuhledar písali napríklad Aktuality a rovnako aj Pravda, Sme alebo Denník N

Médiá tiež informujú o postupe ruských vojsk smerom na Pokrovsk. Pravidelne píšu o dobytí malých dedín v tejto oblasti. Koncom októbra 2024 napríklad verejnoprávna STVR informovala o dobytí mesta Selydove, ktoré leží 20 kilometrov od Pokrovska. Informáciu od spravodajskej agentúry ČTK prebrali aj Sme či Denník N.

Denník N začiatkom novembra 2024 písal aj o ruskom postupe pri meste Kurachove. Vo vývoji bojov zo 4. novembra 2024 píše, že Kurachove sa nebude dať ubrániť a jeho pád je otázkou času. 

Médiá sa pri informovaní o aktuálnej situácii na fronte opierajú o údaje od vojenských blogerov na ruskej aj ukrajinskej strane a tiež o oficiálne vyjadrenia predstaviteľov Ukrajiny a Ruska. 

Slovenské média preberajú informácie o vojne na Ukrajine aj pri ruskom postupe. Nie je teda pravda, že by informovali o tom, že Ukrajina sa blíži k víťazstvu. Začiatkom novembra 2024 napríklad TA3 uverejnila článok, ktorý cituje veliteľa ukrajinských síl Oleksandra Syrskeho, ktorý potvrdil, že situácia na fronte je „kritická“.

Ešte v marci uverejnil Denník N článok s názvom „Prečo Ukrajina prehráva vojnu a dokedy si možno zatvárať oči pred realitou,“ v ktorom prináša reportáž priamo z frontu.

Denník Sme v apríli sprostredkoval článok TASR o správe šéfa CIA, podľa ktorej môže Ukrajina bez ďalšej pomoci prehrať vojnu s Ruskom už tento rok.

Portál Aktuality v júli publikoval správu od TASR o tom, že podľa prieskumu sú Európania skeptickí, že Ukrajina vojnu vyhrá.

Denník Pravda zas priniesol rozhovor s austrálskym generálmajorom vo výslužbe, ktorý opisuje zložitú situáciu Ukrajiny pri obrane svojho územia. V septembri zas informovali o článku z portálu The Economist, podľa ktorého sa vojna vyvíja zle a ak ju „chcú Ukrajinci a spojenci vyhrať, musia si najskôr priznať, že prehrávajú“.

O neúspechoch či hroziacej porážke Ukrajiny informovali aj viaceré európske či britské média napríklad BBC, Deutsche Welle, The Telegraph, Sky News, The Guardian či európska mutácia serveru Politico.

Dátum zverejnenia analýzy: 08.11.2024