DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Krúpa

SaS

Máte správy ombudsmana Dobrovodského, ktorý informoval ministra vnútra o tom, že dochádza k násiliu, policajnému násiliu na rôznych obetiach, väčšinou sú to sociálne znevýhodnené skupiny alebo ľudia, ktorí nie sú pripravení a ochotní sa ísť sťažovať a hlavne majú strach sa ísť sťažovať na políciu, kde dostali bitku. Takže ho upozorňoval na niektoré nedostatky, všetky tieto nedostatky, na ktoré ombudsman upozorňoval, minister vnútra zamietol.

02.12.2024
Pravda

Verejný ochranca práv upozornil na viacero prípadov policajného násilia, najmä voči znevýhodneným osobám, už vo svojej výročnej správe za rok 2023. Ešte v januári 2024 predstavil ministerstvu vnútra celkovo 12 opatrení zameraných na prevenciu a zamedzenie policajného násilia. Ministerstvo však tieto odporúčania odmietlo ako neopodstatnené. Výrok Juraja Krúpu preto hodnotíme ako pravdivý.

5. novembra 2024 sa v Košiciach udial incident, pri ktorom policajt brutálne zbil 48-ročného muža po tom, ako bol prichytený pri pokuse ukradnúť fľašu alkoholu. Muž zraneniam na druhý deň v nemocnici podľahol. 

Ide už o minimálne tretí medializovaný prípad policajnej brutality v Košiciach za pomerne krátke obdobie. V roku 2020 mal po zadržaní a policajnom výsluchu skončiť iný muž v nemocnici s prasknutou lebkou. V lete 2024 sa zas mal odohrať prípad, kedy policajti zadržaného muža fyzicky a sexuálne napadli.

Verejný ochrancovia práv dlhodobo upozorňujú na nevyhovujúce podmienky na policajných staniciach. Mária Patakyová, ktorá bola vo funkcii verejnej ochrankyne práv v rokoch 2017 – 2022, ešte počas svojho pôsobenia upozorňovala na neprimerané použitie sily pri realizácii služobných zákrokov príslušníkmi polície. 

Patakyová apelovala na používanie telových kamier na uniformách policajtov, ktoré môžu slúžiť ako na ochranu osôb pred neprimeraným použitím sily, tak aj na ochranu polície pred nedôvodnými obvineniami z neprimeraného použitia sily.

Na zavedenie takýchto kamier odborníci vyzývajú minimálne od policajnej razie v Moldave nad Bodvou, ktorá sa odohrala ešte v roku 2013. 

Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský ešte v januári 2024 predstavil ministerstvu vnútra celkovo 12 opatrení, zameraných na prevenciu a zamedzenie policajného násilia. Vyplýva to z oficiálnej komunikácie medzi úradom Róberta Dobrovodského a ministerstva vnútra.

Medzi opatreniami bolo aj odporúčanie vzdelávania policajtov, aby boli donucovacie prostriedky používané v súlade so základnými ľudskými právami. Príslušníci policajného zboru by mali rovnako podľa ombudsmana čo najdetailnejšie zaznamenávať priebehy zákrokov. Zároveň by ministertvo malo vytvoriť príručku dobrej praxe, ktorá by slúžila ako praktický návod na zaznamenávanie použitia donucovacích prostriedkov. 

Ministerstvo vnútra, prostredníctvom štátnej tajomníčky Lucie Kurilovskej, všetky tieto návrhy odmietlo ako neopodstatnené. Ministerstvo sa v komentári pre denník SME postupu štátnej tajomníčky zastalo. Uviedlo, že problémom je nedodržiavanie postupov policajtmi, nie postupy ako také. Ďalším problémom má byť preťaženosť policajtov.

Vo svojej výročnej správe za rok 2023 informoval verejný ochranca práv o celkovo šiestich prípadoch problematického konania príslušníkov policajného zboru. V štyroch zo šiestich prípadov išlo o neprimerané násilie. Tri z týchto prípadov sa obeťami stali osoby v znevýhodnených pozíciach, konkrétne Rómovia.

Dátum zverejnenia analýzy: 27.12.2024