Hlas
Keď sa bavíme o tom prípade, kde kolegyňa vaša pani Marcinková robila ten poslanecký prieskum v Košiciach, tam sa naozaj, držme sa faktov, prosím vás, ukazuje to, že policajná inšpekcia v tomto konkrétnom letnom prípade urobila 76 úkonov. Ani v jednom prípade sa nepotvrdzuje to, čo hovorí tá potenciálna obeť. Čiže nehovorme to ako o ďalšom policajnom násilí v Košiciach.
V lete 2024 sa mal podľa medializovaných informácii udiať na policajnej stanici v Košiciach ďalší prípad policajného násilia. Policajti podľa výpovede, ktorej pravosť potvrdilo aj ministerstvo vnútra, mali muža zbiť a aj sexuáne napadnúť. Poslanci vykonali na policajnej stanici poslanecký prieskum, ktorý ale podľa ich slov pochybnosti nevyvrátil, práve naopak. Vyšetrovanie prípadu naďalej prebieha a podrobnejšie informácie nie sú známe. Výrok Samuela Migaľa preto hodnotíme ako neoveritelný.
V septembri 2024 iniciovala poslankyňa SaS Vladimíra Marcinková poslanecký prieskum na oddelení policajného zboru Košice-Staré Mesto. Členovia parlamentného výboru pre ľudské práva sa zaujímali o prípad policajnej brutality na tomto oddelení, na ktorý upozornili médiá v júli 2024.
Vladimíra Marcinková, ktorá prieskum iniciovala, po prieskume konštatovala, že „tých otázok po poslaneckom prieskume neubudlo, ale, naopak, pribudlo.“ Poznačila taktiež, že okolnosti incidentu jej prišli mimoriadne zvláštne.
„Na niekoľkohodinovom stretnutí nám bolo povedané, že situáciu majú kompetentní pod kontrolou. Ja som z mne dostupných informácií ten pocit nemala,“ napísala Marcinková po poslaneckom prieskume.
Ani podľa poslankyne PS Lucie Plavákovej poslanecký prieskum nevyvrátil podozrenia okolo prípadu násilia a sexuálneho zneužívania v Košiciach.
„Poslanecký prieskum na košickej policajnej stanici neodstránil naše pochybnosti ohľadom policajného násilia, ku ktorému malo na nej dôjsť. Výsledky nášho prieskumu budeme prerokovávať na ďalšom ľudskoprávnom výbore, na ktorý prizveme aj ministra vnútra Šutaj Eštoka,“ napísala Plaváková v statuse na Facebooku.
Poslanci počas prieskumu kritizovali najmä rozmiestnenie kamier, keďže práve vo vyšetrovacej miestnosti, kde už v minulosti prišlo k prípadom násilia, kamera chýba. Na chýbajúcu kameru, podľa Marcinkovej, poslanci nedostali jednoznačnú odpoveď. Spomenutý bol nedostatok peňazí a v minulosti hovorkyňa košickej polície Denníku N na nedostatok kamier uviedla, že kamery „sú inštalované podľa požiadaviek príslušných riaditeľov alebo veliteľov konkrétnych objektov.“
Prípad nezákonnej policajnej brutality, ktorého okolnosti mali poslanci na prieskume preveriť, sa mal udiať 11. júna 2024. Podľa vyšetrovateľa mal byť poškodený zadržaný po konflikte s úradníkmi na košickej župe. Počas výsluchu mal utrpieť pomliaždeniny hrudníka, ranu na hornom viečku, podliatiny okolo očníc či mnohopočetné podliatiny po celom tele, zranený mal aj ušný bubienok.
Po jednom z úderov mal poškodený spadnúť zo stoličky, na ktorú ho, s čiastočne stiahnutými nohavicami, umiestnili príslušníci polície počas výsluchu. Poškodený bol po páde sexuálne zneužitý.
Vyšetrovateľ opisuje, že „mu [policajt] bielu palicu s guľovým koncom v dĺžke 10 centimetrov strčil do konečníka a po jej vytiahnutí, ako kričal o pomoc, k nemu pristúpil ďalší nestotožnený príslušník Policajného zboru, ktorý ho päťkrát kopol špičkou topánok do oblasti pravej strany rebier, boku, stehna, hlavy a pravého oka.” Dôjsť malo aj ku škrteniu.
Vo veci započal Úrad inšpekčnej služby 12. júna 2024 trestné stíhanie za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a za ublíženie na zdraví. Neskôr bolo stíhanie rozšírené o sexuálne násilie.
V prípade doteraz nebol nikto obvinený. Hovorkyňa Úradu inšpekčnej služby Andrea Dobiášová potvrdila, že vyšetrovanie v prípade dosiaľ nebolo ukončené. „Vyšetrovateľ dal v rámci procesných úkonov vypracovať znalecký posudok. Až na základe jeho záverov bude môcť ďalej v konaní rozhodnúť. To znamená, že nebola zatiaľ obvinená žiadna konkrétna osoba,“ uviedla.
Z vyjadrenia ministerstva vnútra vyplýva, že policajti zúčastnení na incidente sú naďalej v aktívnej službe.
Poškodený mal k procesu vyšetrovania viaceré výhrady, napríklad voči procesu rekognície, ktorý prišiel až dva mesiace po skutku. Policajti neboli odetí v služobnom oblečení, ale v plavkách a tielkach, čo podľa poškodeného a jeho právnika stotožnenie sťažilo. Sťažovali sa i kvôli nesprístupneniu spisu, čo sa však medzičasom zmenilo.
Košická krajská prokuratúra, ktorá postup vyšetrovateľa skúmala, pochybenia nenašla, podľa nej prebieha rozsiahle vyšetrovanie.
V roku 2020 malo dôjsť na tom istom oddelení k podobnému prípadu, po tom, čo bol v parku na Moyzesovej ulici v Košiciach k zatknutí Jakuba T. Ten, podľa svojej výpovede, v parku čakal so skupinou kamarátov na taxík. Upútali však pozornosť policajnej hliadky, ktorá ich mala upozorniť na rušenie nočného kľudu.
Následne mal jeden z policajtov požiadať o predloženie občianského preukazu ženy v skupine, ktorá sa spýtala na dôvod. Policajt mal reagovať chytením ženy pod krk a jej odvlečením k auto, na čo mali reagovať ostatní členovia skupiny a najmä Jakub. Konflikt mal eskalovať i verbálne, počas zákroku na ulici však Jakubovi zranenia sposobené neboli. Bol však spútaný na zemi a odvezený na policajnú stanicu. Podľa jeho výpovede sa zatknutiu nebránil.
Na policajnej stanici mal byť napadnutý. Po prvej, kratšej, bitke sa mal Jakub verbálne brániť, na čo prišla druhá, násilnejšia bitka. Mal byť viackrát fackaný i dvakrát kopnutý, na záver mu bola na tvár položená noha.
Jakub mal mať počas zásahu ruku zviazané za chrbtom, nemohol sa tak brániť. Až po siedmich hodinách po bitke prišiel do cely vyšetrovateľ, ktorý Jakuba okamžite dal previezť do nemocnice. Nadriadený policajta vyhodnotil použitie donucovacích prostriedkov ako oprávnené.
Hovorkyňa Univerzitnej nemocnice v Košiciach informovala, že mu bola diaknostikovaná zlomenina spodiny očnice vpravo, podľa ďalších zdrojov mal utrpieť aj zlomeninu prednej a vonkajšej steny hornej čeľuste vpravo a zlomeninu vonkajšieho výbežku klinovej kosti.
V januári 2024 bol v prípade policajtovi, ktorý sa mal násilia na Jakubovi dopustiť Mestským súdom v Košiciach stanovený trest štyroch rokov za mrežami, odvolal sa však a rozsudok tak nie je právoplatný.