Hlas
My si musíme uvedomiť, že bolo 8 dní, keď zasadal brannobezpečnostný výbor, ktorý mimochodom bol zvolaný na popud koalície, nie na popud opozície. Ale hovorím o tom, že my za 8 dní od skutku sme mali vo vyšetrovacej väzbe zadržaného a obvineného policajta, ktorý to mal s najväčšou pravdepodobnosťou spáchať.
V prvej polovici novembra 2024 bol medializovaný prípad policajta, ktorý na smrť dobil muža prichyteného pri kradnutí v obchode. Brutálny zásah sa udial 5. novembra, o deň na to muž na následky zranení v nemocnici zomrel. Prípad bol medializovaný 12. novembra. Policajná inšpekcia zadržala policajta 11. novembra, 12. novembra vzniesla obvinenie a 13. novembra vzali obvineného do vyšetrovacej väzby. Richard Glück zvolal rokovanie brannobezpečnostného výboru na 14. novembra.
Dotyčný policajt bol 13. novembra vzatý do vyšetrovacej väzby. Výrok Samuela Migaľa preto hodnotíme ako pravdivý. Prípad však vyvolal otázky,ä ohľadom konania policajnej inšpekcie. Napriek tomu, že bol jej príslušník svedkom kolúzneho konania obvineného, k jeho zadržaniu pristúpila inšpekcia až o štyri dni neskôr.
Bezpečnostný výbor k incidentu zasadal 14. novembra 2024, teda osem dní od smrti muža, ktorý zomrel následky neprimeraného policajného zákroku.
Už pri pitve 7. novembra sa zistilo, že muž zomrel násilnou smrťou cudzím zavinením. Následne začala policajná inšpekcia konať, zaistila kamerové záznamy aj dokumenty.
Policajná inšpekcia zadržala obvineného policajta 11. novembra, teda šesť dní od samotného skutku. Počas tohto obdobia sa obvinený policajt pokúsil získať nahrávku z bezpečnostnej kamery, ktorá celý incident zaznamenala. Jeho cieľom bolo zahladiť stopy po útoku.
Policajt, ktorý muža udieral, bol 12. novembra obvinený zo zabitia, za čo mu hrozí 12 až 15 rokov väzenia. Následne bol 13. novembra, teda osem dní od spáchania skutku, poslaný do vyšetrovacej väzby, aby sa z jeho strany zamedzilo ovplyvňovaniu priebeh vyšetrovania.
Po medializácii prípadu žiadalo KDH o zasadnutie Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.
Opozičná poslankyňa Lucia Plaváková avizovala, že vecou sa bude zaoberať aj výbor pre ľudské práva, na ktorého zasadnutí by sa mal zúčastniť minister vnútra.
Neskôr bolo zasadnutie brannobezpečnostného výboru zvolané jeho predsedom Richardom Glückom. Na zasadnutie bol pozvaný aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, prezident policajného zboru Peter Solák a riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Branislav Zurian.
Prípad však vyvolal aj otázky ohľadom konania policajnej inšpekcie. Jej príslušník vo štvrtok 7. novembra na vlastné oči videl policajta prísť do obchodu, kde sa pokúšal získať záznam z kamery, ktorý ho usvedčoval. Bol teda bol pri jeho kolúznom konaní, k jeho zadržaniu však pristúpila inšpekcia až o štyri dni – 11. novembra.
Riaditeľ inšpekcie Branislav Zurian odmieta, že inšpekcia pochybila, keď policajta podozrivého zo zabitia nechali ešte štyri dni na slobode.