Hlas
Ruský plyn je pre nás drahší, ako keď plyn kúpime niekde v Nemecku, lenže keď zaplatíme tranzitné poplatky pri ruskom plyne, tieto tranzitné poplatky neplatíme.
Hoci Slovensko má s Gazpromom dlhodobé kontrakty, cena dodávok sa mení podobne ako pri iných dodávateľoch, pričom sa odvíja od situácie na burze. V minulosti dokonca nastali situácie, keď bol ruský plyn drahší ako plyn nakúpený na burze. Na konečnú cenu plynu vplývajú aj tranzitné poplatky. Napriek tomu, že pri nákupe plynu priamo na Slovensku sa tranzitné poplatky neplatia, pri dovoze z iných zdrojov sa ich náklady musia zohľadniť. Podľa Vojtecha Ferenca, predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa SPP, je tak pre slovenského spotrebiteľa najvýhodnejší tranzit plynu cez Ukrajinu. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.
Cena ruského plynu sa taktiež odvíja od ceny na burze
Hoci má eustream a Gazprom uzavreté dlhodobé kontrakty o dodávkach plynu na Slovensko, cena ruského plynu nie je stabilne nízka, ale odvíja sa od vývoja na burzách, podobne ako u iných dodávateľov.
Tento fakt potvrdzuje aj hovorca Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), Ondrej Šebesta, ktorý pre Energie-portal.sk uviedol: „Pri obchodovaní so zemným plynom neexistuje delenie podľa zdroja na ruský, nórsky, americký alebo katarský plyn. Cenovo sa každý zdroj prispôsobuje európskym burzám. To platí aj pre ruský plyn, ktorý má veľmi podobnú cenu ako ostatné zdroje.“
Gazprom tak nepredáva plyn za stabilnú a garantovanú cenu, ale reaguje na pohyby trhu podobne ako iní dodávatelia. Pohyby v platbách za dovoz plynu dokazujú aj dáta Štatistického úradu SR.
Rast cien plynu v Európe sa začal už v druhej polovici roku 2021. Situáciu zhoršil Gazprom, ktorý nenaplnil rezervované európske zásobníky a spôsobil napätie na trhu. Ceny plynu na kľúčovej burze TTF začali prudko rásť. V októbri 2021 cena prekročila 100 eur/MWh, v decembri 2021 cena vzrástla na 170 eur/MWh a v auguste 2022 po začiatku vojny na Ukrajine sa cena dostala na rekordných 330 eur/MWh.
Tento rast cien sa s oneskorením prejavil aj v platbách Slovenska za ruský plyn. Keď ceny na burze rástli, Gazprom inkasoval viac. Keď ceny klesali, platby Gazpromu sa znížili.
V roku 2022 bol tak dokonca ruský plyn drahší, než plyn na burze. „Ja vám možno teraz odhalím trošku malé obchodné tajomstvo. Aktuálne je ruský potrubný plyn k nám dodávaný drahšie, ako je nákup trhu na spotových trhoch alebo na LNG,“ povedal v relácii Na telo 25. septembra 2022 vtedajší minister hospodárstva Karel Hirman. Dodal tiež, že odbodná situácia nastala mnohokrát aj v predošlom období.
V októbri 2022 pritom burzové ceny plynu už padali z rekordných hodnôt z konca leta, no úhrady Gazpromu zohľadňovali oneskorene práve cenovú hladinu z predošlých mesiacov.
Na celkovú cenu vplývajú aj tranzitné poplatky
Ondrej Šebesta z SPP vysvetľuje, že „dôležitým faktorom, ktorý odlišuje celkovú cenu plynu, je vzdialenosť medzi dodacím bodom plynu a miestom jeho spotreby. Čím väčšiu vzdialenosť a počet krajín musí plyn v potrubí prekonať, tým je vyššia aj jeho koncová cena.“
Podľa Vojtecha Ferenca, predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa SPP je pre slovenského spotrebiteľa najvýhodnejší dovoz plynu cez Ukrajinu. „Ak by SPP, ktorý má približne 65 %-ný podiel na našom trhu, prišiel o dodávky plynu z východu a celý potrebný objem by sme nakúpili z iného zdroja a fyzicky prepravili na Slovensko, stálo by nás to navyše ďalších 150 miliónov eur. V prípade celého slovenského trhu by to bolo navyše viac ako 220 miliónov eur. Rozdiel spôsobujú najmä tranzitné poplatky, ktoré do budúceho roku zrejme porastú, pričom ešte stále nie je známa ich finálna výška,“ uvádza Ferencz v Deklarácii o podpore prepravy plynu cez územie Ukrajiny, ktorej signatármi sú „významní dodávatelia a prepravcovia energií, dôležité obchodné zväzy a veľkí priemyselní odberatelia z Maďarska, Rakúska, Talianska a Slovenska.“
Riaditeľ divízie obchodu SPP Michal Ľalík v rozhovore pre Euractiv uviedol, že „ak plyn odoberáme na Slovensku, nemáme žiadne tranzitné poplatky a nie sme ani vystavení ich zmenám. Ak by sme po 1. januári nedostali zemný plyn z Ruska, museli by sme nakupovať na iných trhoch a platiť prepravu na Slovensku, takže akákoľvek zmena tranzitných poplatkov by sa dotkla nás a našich zákazníkov.“