DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Blanár

SMER-SD

Na stretnutí s pánom Lavrovom a ja som to aj vysvetlil v mojom statuse, kde som jasne povedal, že pán Lavrov ma okrem iného informoval aj o tom, že sú súčasťou takejto stratégie, ktorú oni vytvárajú (pozn. euroázijský bezpečnostný pakt), to je všetko. Agentúra TASS to posunula do pozície, ktorú nepovedal ani pán Lavrov a nebola to ani realita.

21.02.2025
Nepravda

Začiatkom decembra minulého roka sa slovenský minister zahraničia Juraj Blanár stretol so svojim ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom. Po stretnutí publikovali média informáciu, podľa ktorej slovenská strana údajne prejavila záujem o zapojenie sa do rámca eurázijskej bezpečnostnej architektúry, ktorý by mal byť protiváhou NATO. Tvrdenia pochádzali z vyhlásenia ruskej tlačovej agentúry TASS, ktorá podľa Blanára slová ruského ministra nekorektne posunula. V skutočnosti však ruská agentúra presne citovala Lavrovovo vyjadrenie. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý. 

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár odkazuje na jeho tretie stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom na Malte, ktoré uskutočnilo 5. decembra 2024. Po tomto stretnutí ruská tlačová agentúra TASS publikovala správu, podľa ktorej malo Slovensko prejaviť záujem o eurázijský bezpečnostný pakt. Táto tlačová správa bola uverejnená na základe vyhlásenia z Sergeja Lavrova z tlačovej konferencie 5. decembra 2024.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí na svojej internetovej stránke zverejnilo prepis z tejto tlačovej konferencie. Počas nej Sergej Lavrov povedal: „Druhá medzinárodná konferencia o euroázijskej bezpečnosti sa uskutočnila na konci októbra tohto roku. Následne sme, spoločne s bieloruskými náprotivkami, zasadili o vytvorenie Euroázijskej charty pre diverzitu a multipolaritu v 21. storočí. Jej hlavné časti sme rozposlali medzi krajinami ktoré sú členmi SCO (Šanghajskej organizácia spolupráce), EAEU (Eurázijskej ekonomickej únie), Organizácie Dohody o spoločnej bezpečnosti (CSTO), a Spoločenstva nezávislých štátov (CIS). Zdieľali sme to s členmi Združenia národov juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

Máme v pláne pokračovať v presadzovaní tohto konceptu cez dialóg so všetkými ostatnými krajinami, ako aj európskymi krajinami, ktoré prejavili záujem zúčastniť sa týchto debát. Konferencia v Minsku bola poctená aj prítomnosťou ministra zahraničných vecí a obchodu Maďarska Petra Szijjártóa. Slovensko taktiež prejavilo záujem. Som preto presvedčený, že aj ostatné krajiny uznajú priame výhody tejto iniciatívy v zmysle presadzovania ich dlhodobých záujmov, a adresovania potrieb ich populácii“.

Rovnakú časť príhovoru citovala aj tlačová správa ruskej agentúry TASS v článku s nadpisom: Slovensko a Maďarsko zaujala myšlienka novej bezpečnostnej architektúry pre Euráziu - Lavrov.

Deň po vyhlásení Sergeja Lavrova, a tlačovej správe agentúry TASS, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dementovalo záujem Slovenska o vstup do Eurázijského bezpečnostného paktu, ktorý sa pokúša presadiť Ruská federácia.

„Slovensko je jasne ukotvené v bezpečnostnej architektúre Severoatlantickej aliancie a zároveň dôsledne presadzuje diplomatické riešenia akýchkoľvek konfliktov s cieľom dosiahnutia stabilného a trvalého mieru," uviedol komunikačný odbor ministerstva.

Dátum zverejnenia analýzy: 12.05.2025