DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Juraj Blanár

SMER-SD

Pán Zelenskyj ustúpil z toho a povedal, že azerbajdžanský plyn môže ísť a dnes dokonca výsledkom našej diplomatickej misie, o ktorú vy ste povedali nejaké slová, ktoré sú dehonestujúce, že sa hľadá, že sme v Turecku vyrokovali to, že dnes cez TurkStream na Slovensko plynie plyn do našich rúr.

21.02.2025
Pravda

Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu bol ukončený 1. januára 2025 po vypršaní zmluvy medzi ruským Gazpromom a ukrajinským Naftogaz. Ukrajinský prezident pristúpil v januári 2025 na možnosť dovozu azerbajdžanského plynu cez Ukrajinu. Slovenská diplomatická misia na čele s premiérom Ficom absolvovala v januári 2025 rokovania v Ankare, kde s tureckým prezidentom Erdoganom diskutovali aj o využití plynovodu TurkStream na dodávky plynu na Slovensko. Po stretnutí prezident Erdogan uviedol, že sa o tejto možnosti porozpráva s ruským ministrom zahraničných vecí aj prezidentom Putinom. Ministerstvo hospodárstva následne informovalo, že Turecko je pripravené jednať o svojom zapojení do dodávok. Na Slovensko od 1. februára 2025 prúdi ruský plyn prostredníctvom plynovodu Turkstream. 

Od 1. januára 2025 je tranzit ruského plynu cez Ukrajinu zastavený, keďže vypršala zmluva medzi ruským Gazpromom a ukrajinskou spoločnosťou Naftogaz. Prezident Zelenskyj vyjadril v januári 2025 súhlas s možnosťou dovozu azerbajdžanského plynu cez Ukrajinu. Štátna spoločnosť SPP uzatvorila po jednaniach ministerky hospodárstva Sakovej a predstaviteľov SPP v novembri 2024 pilotný krátkodobý kontrakt o dovoze zemného plynu s azerbajdžanskou firmou SOCAR. Riaditeľ obchodnej divízie SPP Michal Ľalík však dovoz plynu z Azerbajdžanu považuje za nereálnu možnosť kvôli nedostatočným produkčným kapacitám.

Na Slovensko sa naďalej dováža ruský plyn prostredníctvom iných krajín, keďže Slovensko má s Gazpromom uzavretú zmluvu až do roku 2034. Generálny riaditeľ SPP Ferencz informoval 6. februára 2025 verejnosť, že od 1. februára 2025 idú dodávky cez plynovod TurkStream, ďalej napojený cez Balkán a Maďarsko, a od apríla 2025 sa očakáva ich navýšenie po dohode Gazpromu s treťou stranu, keďže kapacity plynovodov z juhu sú plne vyťažené. Zatiaľ nie je verejne známe o aký objem sa budú dodávky z južnej trasy navyšovať.

Dodávky plynu z juhu umožnené vďaka existujúcej infraštruktúre medzi Slovenskom a Maďarskom. Hoci bola pôvodne využívaná najmä v smere zo Slovenska do Maďarska, debata o opačnom využití a možnosť prepojenia na Turkstream sa objavila už v roku 2020. Slovensko následne začalo viac využívať južné spojenie s Maďarskom na dovoz plynu od začiatku roku 2024. S blížiacim sa vypršaním zmluvy medzi Gazpromom a Naftogazom na Turkstream a južnú trasu opäť upriamil pozornosť aj výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský.

Rokovania s Tureckom

Premiér Fico absolvoval 20. januára návštevu tureckej Ankary, kde sa stretol s prezidentom Erdoganom. Okrem premiéra sa diplomatickej misie zúčastnili aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár, minister obrany Robert Kaliňák, ministerka hospodárstva Denisa Saková, a ministerka kultúry Martina Šimkovičová. Fico s Erdoganom podpísali deklaráciu o nadviazaní strategického partnerstva medzi Slovenskom a Tureckom. 

Následne premiér Fico s prezidentom Erdoganom diskutoval o využití plynovodu Turkstream pre dodanie ruského plynu na Slovensko. Úrad vlády vo svojej tlačovej správe neuviedol konkrétne závery týchto rokovaní. Prezident Erdogan na tlačovej konferencii povedal, že: „ak Ukrajina prestala dodávať cez svoje územie plyn na územie Slovenska, my sme sa cez naše ministerstvo snažili prijať nevyhnutné kroky na otvorenie rokovaní.” Ďalej uviedol: „Povedal som, aby sme zvážili túto potrebu Slovenska pre zemný plyn, a môj minister zahraničných vecí to prebral aj s (ruským) ministrom (Sergejom) Lavrovom. Ja to môžem prebrať s prezidentom (Vladimirom) Putinom.”

Ministerstvo hospodárstva po návšteve informovalo, že Turecko je pripravené jednať o svojom zapojení do dodávok po rokovaniach medzi premiérom Ficom a ministerkou hospodárstva Sakovou s tureckým prezidentom Erdoganom a tureckým ministrom obchodu Bolatom.

31. januára sa ministerka hospodárstva Denisa Saková stretla v Istanbule s tureckým ministrom pre energetiku Alparlsanom Bayraktarom, s ktorým podľa ministerstva rokovala o zabezpečení stabilných dodávok plynu do Európy. 

Rokovania v Rusku

Rokovaniam v tureckej Ankare predchádzala séria rokovaní v Rusku s predstaviteľmi Gazpromu a ruským prezidentom Putinom. V tlačovej správe z dňa 5. decembra 2024 ministerstvo hospodárstva informovalo, že sa angažuje v sérii rokovaní so zástupcami relevantných krajín na zabezpečenie strategických surovín, bližšie informácie však neposkytlo. Ministerka hospodárstva Denisa Saková absolvovala spolu s generálnym riaditeľom Slovenského plynárenskeho priemyslu (SPP) Vojtechom Ferenczom rokovania s predsedom predstavenstva Gazpromu Alexejom Millerom 5. a 17. decembra v ruskom Petrohrade. Ministerka po rokovaniach uviedla: „ako sme avizovali, pokračujeme v rokovaniach o procese dodávok strategických surovín na Slovensko a aj ich transporte do Európy.“ Ministerstvo nezverejnilo viac informácií o výsledkoch rokovaní. 

Premiér Fico sa 22. decembra 2024 stretol s ruským prezidentom Putinom, pričom informoval, že predmetom ich jednania bola aj otázka plynu, kde prezident Putin potvrdil pripravenosť naďalej dodávať plyn aj na Slovensko. Premiér Fico to však označil za „prakticky nemožné.“

Ministerstvo hospodárstva a SPP ubezpečili začiatkom roka verejnosť, že Slovensko je pripravené na ukončenie dohody vďaka zásobám spolu s diverzifikovanými zdrojmi a trasami. Na zasadnutí Výboru Národnej rady pre európske záležitosti 10. januára 2025 premiér uviedol: „Ruská strana potvrdila, že tento záväzok, ktorý má voči nám, doručí na Slovensko” (video, 00:10:15). Premiér Fico v relácii V politike 12. januára 2025 oznámil, že ruská strana sa zaviazala plyn na Slovensko dodať inými trasami (video, 00:14:21).

Dátum zverejnenia analýzy: 12.05.2025