DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Vladimíra Marcinková

SaS

My sme veľmi zreteľne počuli niekoľkokrát Putina aj ministra zahraničných vecí Ruska, ktorí hovorí, že jeho želaním je, aby mapa NATO dostala pred rok 1997 a že východná Európa, vrátane nás, by nemala ten dáždnik, tú bezpečnostnú záruku NATO.

21.03.2025
Pravda

V decembri 2021 Rusko predstavilo osembodový plán bezpečnostných záruk, ktoré mali znížiť napätie v Európe. Jednou z požiadaviek Ruska bolo, aby NATO odstránilo všetky jednotky a zbrane rozmiestnené v krajinách, ktoré vstúpili do aliancie po roku 1997. Túto požiadavku Rusko viackrát zopakovalo. V januári 2022 ju zopakoval ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia s americkým náprotivkom Anthonym Blinkenom v Ženeve. Vo februári 2022 to Rusko opätovne uviedlo v odpovedi na americké návrhy o bezpečnostnej situácii. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý. 

Rusko, podľa agentúry Reuters, v rámci bezpečnostných záruk požadovalo aj právo veta na členstvo Ukrajiny v NATO a stiahnutie amerických jadrových zbraní z Európy. Požiadavka, aby NATO odstránilo všetky jednotky a zbrane rozmiestnené do krajín, ktoré vstúpili do aliancie po roku 1997, by zahŕňala veľkú časť východnej Európy vrátane Poľska, bývalých sovietskych krajín Estónska, Litvy, Lotyšska a balkánskych krajín.

Ruské požiadavky USA a NATO v januári 2022 jednoznačne odmietli. „Dávame jasne najavo, že existujú základné princípy, ktoré sme odhodlaní presadzovať a brániť, vrátane suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny a práva štátov zvoliť si vlastné smerovanie v otázkach bezpečnosti a spojenectiev,“ povedal americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken. 

NATO sa po roku 1997 začalo rozširovať najmä smerom na východ Európy a na Balkán. V roku 1999 vstúpili do Severoatlantickej aliancie prvé tri krajiny bývalej Varšavskej zmluvy: Česko, Poľsko a Maďarsko. Druhá vlna rozširovania sa uskutočnila o päť rokov neskôr, teda v roku 2004. 29. marca 2004 vstúpilo do NATO sedem krajín: Bulharsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. V roku 2009 sa členmi NATO stali aj Chorvátsko a Albánsko, v roku 2019 Čierna Hora a v roku 2020 Severné Macedónsko.

Po začiatku plnoformátovej vojenskej invázie Ruska na Ukrajinu sa členmi NATO stali aj dlhodobo neutrálne Fínsko, v roku 2023 a Švédsko, v roku 2024. NATO tak má spolu 32 členov.

Dátum zverejnenia analýzy: 19.05.2025