SaS
Po tomto týždni aj zhodnotenia Európskej komisie, ktorá jasne zodpovedala otázku, či sú tieto zdroje (eurofondy čerpané MIRRI, pozn.) čerpané adekvátne a nie sú.
Európska komisia mala podľa Vladimíry Marcinkovej zhodnotiť čerpanie eurofondov na Slovensku ako neadekvátne. Keďže verejnosti nie je prístupný pôvodný list od Európskej komisie, o ktorom informuje portál Euractiv, výrok hodnotíme ako neoveriteľný.
Portál Euractiv Slovensko zverejnil informácie o liste Európskej komisie adresovanom Ministerstvu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI). Podľa tohto článku Komisia označila systém čerpania eurofondov na Slovensku za ťažkopádny, neprehľadný a pomalý a kritizovala zložitosť procesov, ktoré brzdia regióny pri čerpaní financií.
Vtedajší minister MIRRI Richard Raši 2. januára 2025 vyhlásil, že čerpanie eurofondov je pomalé kvôli zle nastaveným procesom od bývalej vlády a že Slovensko musí v roku 2025 využiť 1,5 miliardy eur, inak hrozí prepadnutie časti financií. Uviedol, že ministerstvo výrazne zrýchlilo tempo vyhlasovania výziev.
Pri oznámení demisie 19. marca Raši uviedol, že jeho rezortu sa podarilo vyčerpať zostávajúce eurofondy z predošlého obdobia tak, aby neprepadli. Taktiež tvrdil, že čerpanie v novom programovom období je rozbehnuté a ministerstvo je „naštartované a funkčné“.
Vyjadrenie poslaneckej asistentky Vladimíry Marcinkovej pre Demagog.sk z 21. 3. 2025:
„Pani poslankyňa primárne svojím výrokom narážala na list, ktorý adresovala Európska komisia MIRRI. Aj v článku portálu Euractiv, na ktorý sa odvolávate je uvedené, že aktuálny systém čerpania eurofondov EK hodnotí ako ťažkopádny a neprehľadný. Z uvedeného možno konštatovať, že zdroje nie sú na Slovensku čerpané adekvátne, tak ako uviedla pani poslankyňa v relácií Na telo. Pokiaľ sa pozrieme na význam slov, ktoré použila Európska komisia tak slovo neprehľadný možno rozumieť ako zložitý, komplikovaný, situácia, v ktorej je pre zložitosť nemožná orientácia. Slovo ťažkopádny možno chápať aj ako nedokonalý. Pani poslankyňa použila v relácii slovo neadekvátny, to možno vysvetliť, aj ako nevyhovujúci istým požiadavkám. Z uvedeného teda vyplýva, že ak by Európska komisia nemala výhrady voči čerpaniu eurofondov na Slovensku, nezasielala by list MIRRI a neoznačovala systém čerpania eurofondov za ťažkopádny a neprehľadný.”