DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Milan Majerský

KDH

Možno pán minister Kamenický si bude musieť ešte pripraviť ďalšie peniaze, keďže sa prišlo na to, že cez PPA a to bola vaša vláda, nebola to ani Matovičova, ani Ódorova, ani Hegerova vláda, bola to vaša vláda predchádzajúca, keď cez PPA zriadili penzióny, dali dotácie z eurofondov a teraz zistíme, že tie penzióny tam vlastne nie sú, ale sú to rodinné domy.

07.05.2025
Pravda

Kauza zneužívania eurofondov cez Poľnohospodársku platobnú agentúru (PPA) sa týka rozhodnutí prijatých počas vlád vedených stranou Smer-SD. Dotácie mali byť použité na vybudovanie penziónov a rekreačných zariadení, avšak niektoré z týchto projektov nie sú podľa zistení portálu 360-tka, Nadácie Zastavme korupciu a Denníku N verejnosti prístupné a pravdepodobne slúžia ako súkromné objekty. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Predseda KDH Milan Majerský odkazuje na nedávne odhalenie portálu 360tka (0:18) na nezrovnalosti využitia dotácií z výzvy Poľnohospodárskej platobnej agentury (PPA) na podporu cestovného ruchu. Peniaze žiadateľom mali pomôcť zaplatiť penzióny, rekreačné areály, prípadne reštaurácie alebo ihriská.

Túto výzvu vyhlásil v roku 2016 vtedajší minister  pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek (SMER-SD). Portál 360tka v spolupráci s Nadáciou Zastavme Korupciu sa zameral (0:23) 48 projektov, ktorým stále beží doba udržateľnosti, no napriek tomu sa do týchto areálov verejnosť nedostane. 

Jedným z týchto objektov je Vila Amonra (1:09) v obci Limbach pri Pezinku, na ktorú PPA dala takmer 200-tisíc eur

Druhým podozrivým projektom má byť Vidiecky dom v Nitrianskych Hrnčiarovciach (Malanta), na ktorú 4. marca 2016 PPA odobrila dotáciu vyše 550-tisíc eur, teda len deň pred parlamentnými voľbami. 

Ďalším z prípadov je dotácia na údajný penzión, ktorý je v skutočnosti rodinným domom, patriaci firme dcéry funkcionárky Daniely Onderišinovej. Dotácie vo výške státisícov eur v rovnaký deň získali aj osoby napojené na kauzu Dobytkár, ako Alžbeta Papp a Roland Kósa.

Zistenie Nadácie Zastavme korupciu poukazuje na sieť firiem napojených na Papp a Kósu, ktoré spolu od PPA získali dotácie v hodnote vyše 10 miliónov eur. Mnohé z týchto projektov vykazovali nezrovnalosti či nedodržanie podmienok podpory. Projekty označované ako „ubytovacie zariadenia“ v skutočnosti vykazujú známky súkromných domov, a nie je zrejmé, či boli reálne využívané na deklarovaný účel.

Podstatnou časťou prípadu je podozrenie na konflikt záujmov v súvislosti s pôsobením Onderišinovej v PPA – konkrétne v sekcii, ktorá dotácie schvaľovala. Hoci PPA neskôr formálne konflikt záujmov neidentifikovala, stalo sa tak až potom, čo bola zmluva podpísaná.

Aj keď Šutaj Eštok v čase vyhlásenia výzvy PPA v roku 2016 nezastával post ministra ani nemal priamy vplyv na činnosť Poľnohospodárskej platobnej agentúry, pôsobil v štátnej správe – najskôr ako riaditeľ odboru na Ministerstve školstva a následne ako poradca podpredsedu vlády. V rokoch 2016 až 2018 bol generálnym tajomníkom služobného úradu Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Do parlamentu sa neskôr dostal v roku 2020 práve na kandidátke vtedajšej vládnej strany Smer-SD. 

Hoci neniesol priamu zodpovednosť za prideľovanie sporných dotácií, Majerského výrok poukazuje na jeho pôsobenie v inštitúciách a politických štruktúrach, ktoré boli súčasťou vtedajšej vládnej garnitúry.

Dátum zverejnenia analýzy: 10.05.2025