SMER-SD
Aj teraz Standard & Poor’s nám nechal o dva stupne vyšší rating ako ostatné a síce výhľad išiel zo stabilné na negatívny, ale kvôli externému prostrediu.
Agentúra Standard & Poor's zmenila 25. apríla 2025 Slovensku výhľad zo stabilného na negatívny. V odôvodnení ratingová agentúra uviedla, že tak spravila najmä kvôli nepredvídateľnému vývoju globálneho obchodu. Naviazanosť slovenskej ekonomiky na automobilový priemysel robí podľa agentúry Slovensko zraniteľné voči globálnemu obchodnému napätiu v kontexte nepredvídateľnej obchodnej politiky USA, kde Slovensko vyváža automobily a ich komponenty.
Slovenská republika aktuálne spolupracuje s troma ratingovými agentúrami: Standard and Poor's, Moody's a Fitch Ratings. Úverový rating Slovenska v súčasnosti uvádzajú na nasledujúcich úrovniach: Standard and Poor's A+, negatívny výhľad; Moody's A3, stabilný výhľad; Fitch Ratings A-, stabilný výhľad. Rozdiel medzi hodnoteniami je jeden stupeň v prípade agentúry Fitch Ratings a dva stupne v prípade agentúry Moody's.
Ratingové agentúry porovnávajú rôzne subjekty vrátane štátov podľa toho, aká je pri nich pravdepodobnosť splatenia záväzkov v súlade s podmienkami pri vydaní úverov. Úverové hodnotenia vyjadrujú riziko v porovnaní s ostatnými subjektmi.
Jednotlivé agentúry hodnotia subjekty podľa rozdielnych kritérií alebo dávajú rovnakým kritériám odlišnú váhu. Napríklad agentúra Moody's znížila 13. decembra 2024 Slovensku rating z A2 na A3. Pri hodnotení sa agentúra zamerala na faktory ako inštitucionálne zmeny, politické napätie v krajine a zmeny v médiách či justícii. Hodnotenie agentúra znížila aj kvôli nejasnej implementácii opatrení, medzi ktoré patrí aj zavedenie transakčnej dane.
Naopak agentúra Standard & Poor's sa pri odôvodnení zmeny výhľadu zo stabilného na negatívny odvolala skôr na externé faktory, akými je napríklad nestabilné globálne obchodné prostredie. Za pozitívne faktory slovenskej ekonomiky agentúra považuje členstvo v EÚ a v eurozóne, ktoré zaručujú stabilitu meny a prístup k zahraničnej podpore, očakávaný rast ekonomiky v dôsledku investícií z Plánu obnovy a prebiehajúcu konsolidáciu, ktorá by mala znížiť deficit verejných financií.
Agentúra Fitch dala Slovensku známku A, ktorá vyjadruje očakávanie nízkej pravdepodobnosti zlyhania. Vyššie nad ňou sú známky AA a AAA. Podobne ako Standard & Poor's považuje agentúra Fitch za silné stránky Slovenska členstvo v EÚ a eurozóne, stály príjem kapitálu z fondov EÚ, konkurencieschopný exportný sektor a stabilné zahraničné investície. Pomyselné body z hodnotenia Slovensku strhli za zhoršujúcu sa fiškálna situáciu, problémy v raste ekonomiky spojené s pomerne vysokou závislosťou od automobilového priemyslu, veľkou expozíciou voči Nemecku, závislosťou na ruských energetických zdrojoch, či vyšším čistým zahraničným dlhom v porovnaní s krajinami s podobným ratingom.