Dneska si myslím, že vo všetkých krajinách už vyskakuje to, že tá mRNA vakcína nie je v poriadku.
Hoci v niektorých štátoch zaznievajú obavy z mRNA vakcín zo strany jednotlivcov alebo politických subjektov, ide o postoje, ktoré nie sú podložené vedeckými dôkazmi. Naproti tomu prevažujúci odborný konsenzus na medzinárodnej úrovni, vrátane stanovísk regulačných autorít, ako sú Európska lieková agentúra, americká FDA, austrálska TGA či Svetová zdravotnícka organizácia, potvrdzuje, že mRNA vakcíny sú bezpečné, účinné a predstavujú dôležitý nástroj ochrany verejného zdravia. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.
V apríli 2025 predseda vlády Robert Fico oznámil pozastavenie nákupu 300 000 dávok vakcín proti ochoreniu covid-19, kým Slovenská akadémia vied (SAV) neukončí odborné hodnotenie ich bezpečnosti. Tento krok prišiel po výzve vládneho splnomocnenca pre preverenie manažmentu pandémie Petra Kotlára, ktorý tvrdil, že mRNA vakcíny predstavujú riziko pre zdravie.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval, že na nezávislej analýze sa bude podieľať multidisciplinárny tím odborníkov, vrátane virológov, molekulárnych biológov a genetikov, ktorý bude postupovať podľa štandardov vedeckej praxe a aktuálnych poznatkov.
V niektorých krajinách sa objavujú politické alebo verejné výzvy, ktoré spochybňujú používanie mRNA vakcín a vyjadrujú obavy o ich bezpečnosť či účinnosť.
V Maďarsku krajne pravicová opozičná strana Mi Hazánk (Naša vlasť) v roku 2024 vyzvala na zákaz týchto vakcín, pričom tvrdila, že sú spojené s nežiaducimi účinkami a úmrtiami.
Podobne vo Švédsku nezávislá poslankyňa Elsa Widding v novembri 2024 požadovala ich pozastavenie, avšak minister sociálnych vecí Jacob Forssmed uviedol, že existujúce regulačné mechanizmy považuje za dostatočné a odmietol potrebu ďalšieho vyšetrovania.
V Spojených štátoch došlo po zmene administratívy k úprave oficiálnych odporúčaní: ministerstvo zdravotníctva pod vedením Roberta F. Kennedyho Jr. zrušilo odporúčanie očkovania zdravých detí a tehotných žien proti covidu-19 a zároveň ukončilo kontrakt s firmou Moderna na vývoj mRNA vakcíny proti vtáčej chrípke.
Naopak, väčšina krajín pokračuje v podpore mRNA vakcín ako overeného a bezpečného nástroja verejného zdravia. Európska komisia v januári 2025 uzavrela rámcovú zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou Moderna na dodávku až 146 miliónov dávok mRNA vakcín proti covidu-19 pre 17 zúčastnených krajín, vrátane 15 členských štátov EÚ.
Austrálska vláda v decembri 2024 podporila otvorenie prvého komerčné zariadenie na výrobu mRNA vakcín s kapacitou produkcie 100 miliónov dávok ročne, čím deklarovala dôveru v túto technológiu.
Austrálska regulačná agentúra Therapeutic Goods Administration (TGA) zároveň odmietla tvrdenia o údajnej kontaminácii mRNA vakcín DNA ako dezinformácie a uistila verejnosť, že všetky schválené vakcíny spĺňajú hodnotenia bezpečnosti, kvality a účinnosti.
V Spojenom kráľovstve vláda v marci 2025 potvrdila pokračovanie očkovacej kampane pre rizikové skupiny, vrátane seniorov nad 75 rokov, imunokompromitovaných osôb a obyvateľov zariadení sociálnych služieb, v súlade s odporúčaním nezávislého Spoločného výboru pre očkovanie a imunizáciu (JCVI).
Aj keď vo verejnej debate niektorých krajín zaznievajú výhrady voči mRNA technológii, ide prevažne o jednotlivcov, politické skupiny alebo o iniciatívy bez opory vo vedeckej literatúre. Napriek týmto výhradám pretrváva široký odborný konsenzus, že mRNA vakcíny sú bezpečné, účinné a predstavujú dôležitý nástroj v prevencii proti ochoreniu covid-19.
Tento záver opakovane potvrdzujú renomované regulačné inštitúcie, ako je Európska lieková agentúra (EMA), americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), austrálska TGA, ako aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), ktorá odporúča používanie mRNA vakcín ako vedecky overeného a efektívneho spôsobu ochrany verejného zdravia.