DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Jozef Hajko

KDH

Sme skutočne na druhom mieste v Európskej únii s niektorými ďalšími štátmi a skutočne je tých sviatkov veľa.

18.06.2025
Pravda

Slovensko bolo na druhom mieste spolu s ďalšími krajinami, ktoré mali 15 sviatkov, ktoré boli dňami pracovného pokoja, až do zrušenia Dňa ústavy ako dňa pracovného pokoja. Aktuálne má Slovensko 14 sviatkov, ktoré sú dňami pracovného pokoja, čo ho radí na tretie miesto. Na prvom mieste je Litva so 16, na druhom Bulharsko, Rumunsko a Cyprus s 15. Ak by sme nepočítali s dňami pracovného pokoja ale so všetkými sviatkami Slovensko by bolo spolu s Litvou na prvom mieste so 16 sviatkami, keďže Deň ústavy 1. september aj Deň vzniku samostatného česko-slovenského štátu 28. október sú štátnymi sviatkami ale nie sú dňami pracovného pokoja. Výrok preto hodnotíme ako nepravdivý.

Zdroj: Pravda/EURES

Najviac štátnych sviatkov podľa EURES, európskych služieb zamestnanosti, Litva 16. Na oficiálnej stránke je ešte pri Slovensku 15 štátnych sviatkov, keďže je tam uvedený aj Deň ústavy, avšak nie je tam 28. október, čo by naznačovalo, že stránka pracuje s dňami pracovného pokoja, ale ešte nebola aktualizovaná o zrušenie Dňa ústavy. 15 dní pracovného pokoja je na stránke uvedených aj pri Bulharsku, Rumunsku a Cypre. S 13 dňami pracovného pokoja nasleduje Rakúsko a Česko. Najmenej 9 dní pracovného pokoja majú v Dánsku, Holandsku a Španielsku.     

Slovensko aktuálne 6 štátnych sviatkov, z ktorých 4 sú dňami pracovného pokoja, keďže 1. september a 28. október nie sú dňami pracovného pokoja a 10 ďalších dní pracovného pokoja.  Deň Ústavy Slovenskej republiky (1. september) nie je dňom pracovného pokoja od roku 2024. 28. október je štátnym sviatkom od roku 2021, nikdy ale nebol dňom pracovného pokoja.

Aktuálne chce vládna koalícia v rámci konsolidácie verejných financií zrušiť aj Deň boja za slobodu a demokraciu 17. november ako deň pracovného pokoja.  Získať by na tom mohla až 155 miliónov eur.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.07.2025