DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

(...) samozrejme jeden dôležitý bod, ktorý sa viaže tiež k iniciatíve Štrngám za zmenu, ktorú podpísal aj Most, aj Sieť a to odkrytie schránkových firiem (..)

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Pravda

Iniciatívu Štrngám za zmenu podpísali politické strany Sieť a Most-Híd na konci januára 2016, neskôr sa pridali aj strany OĽaNO-NOVA, SaS, KDH a SMK. Išlo o verejný záväzok, že ak sa strany dostanú do parlamentu (alebo do vlády), budú aktívne podporovať a presadzovať návrhy iniciatívy, ktoré sa týkali polície, verejnej kontroly, prokurátorov, opatrení na zvýšenie zodpovednosti súdov, sfunkčnenie Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) alebo odkrývanie schránkových firiem (bod 5 v dokumente Štrngám za zmenu (.pdf). Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Štrngám za zmenu bola iniciatívou mimovládnych organizácií Inštitútu SGI, Nadácie Pontis, Nadácie Zastavme korupciu a VIA IURIS, aby sa politické strany pred voľbami verejne zaviazali, že budú podporovať a presadzovať protikorupčné opatrenia. Mimovládne organizácie oslovili tých osem politických strán z kandidujúcich v marcových voľbách, ktoré podľa prieskumov mali šancu sa dostať do parlamentu. K iniciatíve sa prihlásilo šesť strán, Most-Híd, Sieť, OĽaNO-NOVA, SaS, KDH a SMK (zdroj: sme.sk). Riaditeľ VIA IURIS, Milan Šagát ich ochotu komentoval takto: "Medzi kandidujúcimi politickými stranami, s ktorými sme mali možnosť diskutovať, vznikla zhoda v potrebe presadiť systémové opatrenia v boji proti korupcii. Naše návrhy hodnotili ako vecné a konštruktívne. Strany Smer a SNS verejný záväzok neprijali. Sme presvedčení, že protikorupčná agenda musí byť agendou pravice aj ľavice, pretože systémová korupcia má zhubný vplyv na kvalitu života všetkých ľudí" (zdroj: strngamzazmenu.sk)

Predseda strany Sieť Radoslav Procházka podpis iniciatívy komentoval týmito slovami: "K záväzkom iniciatívy Štrngáme za zmenu sme sa prihlásili z presvedčenia, že je dôležité ich naplniť a že je to zároveň reálny cieľ. Veríme v právo verejnosti na kontrolu moci a sme presvedčení, že verejná kontrola má aj silný preventívny účinok. My sme sa prihlásili k ambícii premeniť náš plán pre Slovensko na základe programu novej vlády a tieto záväzky sa stali súčasťou tohto plánu" (zdroj: TASR.sk)

Dokument Štrngám za zmenu (.pdf) ponúka riešenie v šiestich oblastiach: polícia, prokuratúra, súdy, najvyšší kontrolný úrad, schránkové firmy a prikrmovanie úradných osôb. Návrhy týkajúce sa schránkových firiem sú predstavené v časti "Odkryme schránkové firmy" (dokument (.pdf), s. 17), kde sú ponúknuté tri konkrétne legislatívne úpravy: Povinnosť každého subjektu, ktorý vstupuje do obchodného vzťahu so štátom, byť registrovaný vo verejnom registri, Stanovenie minimálneho finančného limitu pre povinný zápis do registra a Postihovanie zápisu nepravdivých údajov do registra.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016