DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Gábor Gál

MOST-HÍD

Toto bolo (zmena zákona o občianstve, pozn.) v programovom vyhlásení Radičovej vlády, ale práve váš poslanecký klub (SaS, pozn.) za to nehlasoval (...) Vašou vinou ten zákon v 2010, v 2011 neprešiel. (...) Boli to poslanci za OĽaNO, Obyčajní ľudia.

Poliacik vs Vašecka vs. Gál vs. Hrnko + zástupcovia záujmových organizácií - 04.04.2016
Pravda


Programové vyhlásenie Radičovej vlády sa zaoberalo aj zmenou legislatívnej úpravy Zákona o štátnom občianstve. Vo februári 2011 došlo na návrh koaličných poslancov k prerokovávaniu zmeny tohto zákona pričom pri samotnom hlasovaní sa zdržali 4 koaliční poslanci dnes z OĽaNO, ktorý boli v tom čase v poslaneckom klube SaS. Vďaka tomuto zákon tesne neprešiel. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 

Podobný výrok sme už overovali 3.apríla 2011 z relácie O 5 minút 12.

V programovom vyhlásení vlády z roku 2010 sa uvádza, že vláda ,,v oblasti nadobudnutia štátneho občianstva SR stanoví prísne pravidlá a kontrolu jeho udeľovania. Zmení zákonnú úpravu, ktorou Slovenská republika reaguje na zákon Maďarskej republiky o dvojakom občianstve, tak, aby zmena eliminovala nežiaduce negatívne účinky tohto zákona na občanov Slovenskej republiky." (.pdf, s. 48)

V programe 12. schôdze NR SR, 10. februára 2011 sa prerokovával koaličný návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 40/1993 Z. z. o štátnom občianstve Slovenskej republiky v znení neskorších predpisov.

Za zákon hlasovalo 74 poslancov, zdržali sa 4 poslanci klubu SaS - Jozef Viskupič, Igor Matovič, Martin Fecko a Erika Jurinová, ktorí dnes pôsobia v OĽaNO. Taktiež Radoslav Procházka z KDH nehlasoval. OĽaNO bola ako politické hnutie zaregistrované až v decembri 2011, založené Matovičom však bolo už v decembri 2010.

Dátum zverejnenia analýzy: 03.04.2016