DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

Od roku 2007 sme mali jeden jediný prípad, kedy bola žiadosť (o zaregistrovaní cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, pozn.) vyhodnotená ako špekulatívna, tam sa dokonca stalo, že bolo podozrenie z falšovania podpisov, ale už teraz paragraf 15 predmetného zákona umožňuje ministerstvu vyhodnotiť takúto žiadosť, ministerstvo má nakoniec posledné slovo, že či registruje cirkev alebo nie...

Boris Kollár, Martin Poliacik a Ján Podmanický v TA3 - 06.02.2017
Pravda

V médiách sa objavil len jediný rozhovor s riaditeľom cirkevného odboru MK, Jánom Juranom, ktorý sa venoval hromadnému falšovaniu podpisov na účel registrácie cirkvi. Avšak po sprísnení Zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností v roku 2007 už má registrujúci orgán (čiže Ministerstvo kultúry) právo na preskúmanie žiadosti. Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.

Podľa rozhovoru, ktorý týždenník Plus 7 dní publikoval v septembri 2016 sa v prípade falšovania podpisov jednalo o Spoločenstvo viery, ktoré predložilo 20-tisíc podpisov a čestných vyhlásení členov. Pri preskúmaní podpisov vysvitlo, že mnohí z údajných členov už dávno nežili alebo bývajú v zahraničí. Na túto organizáciu bol následne podaný podnet na políciu a prokuratúru za zneužitie osobných údajov.

Ako to poznamenal aj Poliačik,  na základe § 15 zákona č. 308/1991 Zb. Ministerstvo kultúry (ako registrujúci orgán na základe § 10) vyhodnocuje žiadostí a vydáva rozhodnutie o schválení alebo odmietnutí registrácie cirkvi.

Presné paragrafové znenie je nasledovné: „Registrujúci orgán preskúma, či založenie a činnosť cirkvi alebo náboženskej spoločnosti nie je v rozpore s týmto zákonom a ostatnými zákonmi, ochranou bezpečnosti občanov a verejného poriadku, zdravia a mravnosti, zásadami ľudskosti a znášanlivosti, alebo či nie sú ohrozené práva iných právnických osôb a občanov.“

Podľa aktuálne platnej legislatívy, účinnej od júla 2016 (§ 10 a 11), k registrácii cirkví a náboženských spoločností je nutný návrh na registráciu najmenej trojčlenného prípravného orgánu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti, ktorého členmi musia byť plnoleté osoby a uvedenie osoby splnomocnenca, ktorý je oprávnený konať v ich mene. Návrh na registráciu cirkvi alebo náboženskej spoločnosti prípravný orgán cirkvi alebo náboženskej spoločnosti môže podať, ak preukáže, že sa k cirkvi alebo náboženskej spoločnosti hlási najmenej 20 000 plnoletých členov, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a sú občanmi Slovenskej republiky.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.02.2017