DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Martin Poliačik

toho času nepolitik

...keď sa pozrieme na súčasné počty v cirkvách, tak z tých súčasných, ktoré máme registrované, iba 5 alebo 4, podľa toho, že pri pravoslávnej cirkvi ktoré čísla berieme, sú také, ktoré sú tesne pod 50, sú také, čo sú tesne nad 50, ale 4 alebo 5 cirkví by spĺňali tieto podmienky...

Boris Kollár, Martin Poliacik a Ján Podmanický v TA3 - 06.02.2017
Pravda

Novú minimálnu hranicu 50 tisíc evidovaných dospelých členov cirkvi potrebných pre jej zaregistrovanie, ktorú určila novela zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví by, skutočne, prekročilo len štyri alebo päť cirkví. Údaje o evidovaných veriacich pravoslávnej cirkvi kolíšu. Podľa najnovších dostupných údajov Ministerstva kultúry má pravoslávna cirkev 51 947 členov. Podľa tej istej štatistiky z roku 2012 mala, však len 48 097 členov a podľa sčítania ľudu (.pdf) z roku 2011 ich je len 49 133. Záležalo by teda, ktoré údaje by sa v hypotetickom prípade opätovnej registrácie použili. Výrok hodnotíme ako pravdivý. 


Na Slovensku je dnes oficiálne zaregistrovaných 18 cirkví a náboženských spoločenstiev. Nové podmienky pre registráciu by splnili len Rímskokatolícka, Evanjelická, Gréckokatolícka, Reformovaná a Pravoslávna cirkev za už zmienených okolností. 


Novelu zákona o cirkvách a náboženských slobodách predložil do parlamentu poslanecký klub SNS v septembri minulého roku a stala sa terčom kritiky zo strany nielen opozície či prezidenta Andreja Kisku, ktorý ju po schválení vrátil na prerokovanie, ale dokonca aj ministra kultúry Mareka Maďariča. Šéf SNS Andrej Danko odôvodňoval novelu bojom proti špekulantom, ktorí zakladajú cirkvi za vidinou štátneho príspevku, avšak ešte v januári 2016 sľuboval sprísnenie podmienok v snahe zabrániť "islamizácií" Slovenska. Od poslednej zmeny zákona o cirkvách ptirom nebola registrovaná ani jediná nová cirkev. 

Dátum zverejnenia analýzy: 05.02.2017