DEMAGÓG - Factcheck politických diskusií

Boris Kollár

SME RODINA

Môžeme si povedať tie príklady, ktoré sa teraz stali zo zahraničia. Posledne ten terorista, kde sa ukrýval. Znova po spáchaní teroristického činu sa ukrýval v mešite.

Boris Kollár, Martin Poliacik a Ján Podmanický v TA3 - 06.02.2017
Zavádzajúce

Boris Kollár nepovedal explicitne, na ktorý "nedávny, posledný" zahraničný príklad myslí. Pravdepodobne ide o decemborvý útok na vianočné trhy v Berlíne. Média na základe policajných zistení informovali o tom, že možného páchateľa zachytili kamery pred sídlom moslimského spolku len niekoľko hodín po útoku, nie je pritom jasné, či sa tam aj ukrýval. V zahraničí sa stalo niekoľko prípadov, kedy sa teroristický útok odohral v mešite. V ani jednom z prípadov sa však útočník po či pred útokom neukrýval v mešite. V tomto prípade ide o nejasne formulovaný a generalizujúci výrok, z ktorého by malo vyplývať, že sa stalo už aspoň niekoľko prípadov, kedy mešity slúžili ako skrýša pre páchateľov teroristických činov. Výrok hodnotíme ako zavádzajúci.

 
Existuje niekoľko príkladov, kedy k teroristickému útoku došlo práve v mešitách, napríklad prednedávnom v mešite v kanadskom Quebecku, kde útočník z Kanady bol univerzitný študent, ktorý inklinoval k krajnej pravici.

Kollár pravdepodobne hovorí o prípade útočníka z Berlína, ktorého videli pred aj po útoku v okolí berlínskej mešity v časti Moabit. Táto mešita je spájaná so spolkom Fussilet 33, ktorého sledovala polícia z dôvodu verbovania nových členov pre Islamský štát a zhromaždenia finančných prostriedkov na podporu džihádistov. Atentátnika z Berlína zastrelili v policajnej priestrelke v Taliansku. V tomto prípade teda nie je úpne jasné, či sa páchateľ po útoku v tejto mešite ukrýval. Nenašli sme ďalší príklad, kedy by sa atentátnici ukrývali po útokoch v mešitách, preto množné číslo vo výroku a navodenie dojmu, že ide "znova" o opakujúci sa príklad, je značne zavádzajúce.

Dátum zverejnenia analýzy: 05.02.2017