V plánoch stratégie SR pre integráciu Rómov je naozaj uvedené, že celkové odhadované náklady na ich realizáciu predstavujú približne 341 miliónov eur. Väčšina peňazí na realizáciu projektov pôjde z eurofondov, spoluúčasť zo štátneho rozpočtu bude v objeme 75 miliónov eur. Výrok hodnotíme ako pravdivý.
Aktualizované akčné plány, ktoré schválila vláda 22.februára tohto roku predstavujú doplneníe už existujúcej stratégie z roku 2012 (.pdf), ktorá predstavuje východiskový dokument pre integráciu Rómov.Prijaté akčné plány ďalej rozpracuvávajú niektoré niektoré strategické východiská k tejto téme a reagujú na programové vyhlásenie vlády.
Ministerstvo vnútra zverejnilo akčné plány stratégie SR pre integráciu Rómov do roku 2020 na roky 2016-2018 pre päť prioritných oblastí: vzdelávanie, zamestnanosť, zdravie, bývanie a finančné začlenenie. Stratégia definuje smer politík v oblasti sociálneho začleňovania na cieľové skupiny rómskej populácie. Väčšina je zameraná na obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít. Jedným z hlavných zámerov je odstránenie segregácie rómskych komunít, pozitívny posun v sociálnom začleňovaní rómskych komunít, boj proti diskriminácií a zmena postoja väčšinového obyvateľstva voči rómskej menšine.
Pomoc pre obce zahŕňa aj terénnu prácu a zlepšenie kvality zdravia, bývania a dostupnosti pracovných príležitostí. Ministerstvo vnútra chce aj prostredníctvom operačného programu Ľudské zdroje zvýšiť ich vzdelanostnú úroveň a zabezpečiť prístup k inkluzívnemu vzdelávaniu členov rómskych komunít, ako aj odstrániť segregáciu. K projektu bolo vyhlásených päť výziev, ktoré sú zamerané na výstavbu, rekonštrukciu a prestavbu materských škôl a komunitných centier, na podporu prístupu k pitnej vode a na nakladanie s komunálnym odpadom a nelegálnymi skládkami.
Prostredníctvom projektu Zdravé komunity sa bude zabezpečovať prevencia zdravia a šírenie zdravotnej osvety. Národný projekt Take away sa bude uskutočňovať v obciach s najväčšou mierou podrozvinutosti a bude riešiť najvyššie problémy komunít marginalizovaných Rómov. Cieľom projektu Take away je dosiahnuť vyšší počet detí z rómskych komunít navštevujúcich predškolské zariadenia, zvýšenie dostupnosti služieb zamestnanosti, zvýšenie finančnej gramotnosti obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít a ich zamestnateľnosti. Projekt sa zameriava aj na vysporiadanie pozemkov. Do projektu Take away sa z oslovených obcí rozhodlo vstúpiť 136 miest a obcí, medzi nimi aj mestá: Košice, Poprad, Banská Bystrica ale aj obce s väčšinou rómskeho pôvodu ako Bystrany, Kecerovce, Rudňany. Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity má koncom februára až začiatkom marca 2017 zverejniť výzvu na predkladanie žiadostí o zapojenie sa do národných projektov. Nie je preto zatiaľ jasné, čo a kde sa bude cez projekt Take away stavať.
Podľa programového vyhlásenia vlády sa bude pokračovať v začleňovaní okrajových rómskych komunít a marginalizovaných rómskych komunít. Prostredníctvom Programu výstavby obecných nájomných bytov nižšieho štandardu, ktoré sú určené na bývanie pre občanov v hmotnej núdzi sa bude vláda snažiť o vytvorenie podmienok na výstavbu technickej vybavenosti v rómskych osadách.
Celkové odhadované náklady na realizáciu plánov sú predpokladané vo výške 340 938 596,05 eur. Odhadované zdroje z EŠIF (Európske štrukturálne a investičné fondy) sú 265 962 101,05 eur, zo štátneho rozpočtu pôjde na projekty 74 976 495 eur.