Je pravdou, že strana SaS v roku 2010 navrhovala prijať legislatívnu normu o sociálne odkázaných spoločenstvách. Demagog.SK nehodnotí, či je to skutočne "riešenie". Výrok preto hodnotíme ako pravdivý.
Strana SAS vypracovala v roku 2010 program (.pdf,s.26) 120 nápadov, ktorý zahŕňa aj riešenie problému sociálne odkázaných spoločenstiev. SaS v 25.bode programu navrhuje nasledovné: "Uzákoniť samostatnú legislatívnu normu o SOS komunitách, ktorá by definovala SOS komunity a stanovila priority v riešení ich problémov. Zadefinovaním kategórie SOS umožníme lepšie a ucelené riešenie problémov SOS, tvorbu štatistiky kriminality, počtu detí vo vzdelávacom procese a pod. Tak bude možné sledovať vplyvy a dôsledky navrhovaných riešení v praxi na komunitu SOS a ich následné vyhodnocovanie."
Podľa SaS na Slovensku neexistuje rómsky problém, ale problém sociálne odkázaných
spoločenstiev (SOS).
SOS je komunita spĺňajúca minimálne tri z nasledujúcich podmienok:
"z viac ako 75% obyvateľov žije v sociálnom pásme chudoby až biedy, dlhodobo žijú v stave
hmotnej núdze a sú odkázaní na pomoc štátu.
z minimálne 50% obyvateľov nemá ukončené základné vzdelanie.
z bývanie viac ako 50% obyvateľov nedosahuje ani základný štandard (plocha prislúchajúca
počtu obyvateľov jedného príbytku, elektrina, kúrenie, voda) a v ktorých obyvatelia
domov nemajú vlastnícky vzťah k pozemkom, alebo ich príbytky nie sú majetkovo
vysporiadané.
z vysoký výskyt kriminality vrátane priestupkov a deliktov a kriminality medzi deťmi a mladistvými." (s. 25)
Návrh zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách bol predložený na rok 2011. V septembri 2011 sa malo uskutočniť rokovanie na pôde Hospodárskej a sociálnej rady, ktoré sa však na protest jedného z partnerov vlády neuskutočnilo. Proti návrhu sa postavilo KDH a časť poslancov SDKÚ-DS, obhajovala ho Lucia Nicholsonová (SaS). Návrh totižto zabrúsil aj do oblasti zdravia, kde navrhuje bezplatný dobrovoľný prístup k antikoncepcii a sterilizačným úkonom. Zahŕňal aj zabezpečenie finančnej dostupnosti antikoncepčných prostriedkov: hormonálne preplácať plnou sumou, vnútromaternicové telieska preplatiť vrátane ich “zdravotného” výkonu. Na sterilizáciu bol navrhovaný príspevok pre sociálne vylúčené osoby z úradu práce a zo zdravotnej poisťovne. Ďalšie naplánované rokovanie nebolo uskutočnené v plnom rozsahu, nakoľko bola vyjadrená nedôvera parlamentu vláde Slovenskej republiky v októbri 2011.
Podľa európskej komisie (.pdf. s. 8) patrí na Slovensku oblasť začleňovania vylúčených občanov k trvale slabým miestam slovenskej politiky. Nepriaznivo hodnotí aj zrušenie legislatívneho zámeru zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách.